Blog

Wieża węglowa zdjęcie nr 2
04.10.2022

Sugerowanie metod uzależniających

W artykule znajdziesz:

Wieża węglowa zdjęcie nr 3
Sugerowanie metod uzależniających

Wydaje się, że różnorodność stanu technicznego i stopnia zużycia niematerialnego, z jakimi ma się do czynienia w starych budynkach, jest tak wielka, że nie można ustalić przekonującego sposobu mechanicznego określenia okresu użytkowania po remoncie lub modernizacji. Spotyka się nawet pogląd, że sugerowanie metod uzależniających dalszą eksploatację od teoretycznych wyliczeń, nawet bardzo precyzyjnych i merytorycznie poprawnych, jest niepożądane, bo uwalnia rzeczoznawców i projektantów od sporządzania własnych ocen, które najczęściej bywają bliższe konkretnej rzeczywistości (program uprawnienia budowlane na komputer).

Jednakże wydaje się, że można łączyć jedno z drugim i że przy założeniu indywidualnych szacunków wynikających z badania stanu obiektu pożądane jest późniejsze konfrontowanie własnych ocen z wnioskami jakie wypływałyby z teoretycznego przebiegu technicznego zużycia (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Materiałów, którymi można się przy tym posługiwać, dostarcza praca W. Srokowskiego, ukończona w IGM w 1970 r.. Przedstawiony w tej pracy sposób szacowania pozostałego okresu użytkowania po remoncie opiera się na założeniu, że decydujące znaczenie dla dalszej eksploatacji ma stopień zużycia ścian nośnych. Ten pogląd nie jest odosobniony w literaturze przedmiotu. Reprezentują go m.in. radzieccy badacze: W. Sokołow i B. Kołotilkin (uprawnienia budowlane).

Jest to formuła Rossa, zmodyfikowana odpowiednio do przyjętego założenia, że dopuszczalne krańcowe zużycie techniczne ścian wynosi 75% i że pojęcia technicznej trwałości nie można interpretować jako okresu, w którym elementy nośne osiągną pełne 100% zużycia. Wyliczone w ten sposób odsetki zużycia technicznego w poszczególnych latach, dla trzech budynków o różnej kapitalności i o różnej teoretycznej trwałości technicznej (program egzamin ustny).

Narzędzie pomocnicze

Po oszacowaniu stopnia zużycia ścian w konkretnym badanym budynku, według stanu istniejącego przed remontem, należy stwierdzić jakiej liczbie lat odpowiada dany wynik według teoretycznego przebiegu podanego w tabl. 2. Tak ustalona liczba lat odjęta od pełnego okresu użytkowania dla danego budynku (90, 110 lub 130 lat) określa maksymalny okres dalszej przydatności w sensie technicznym (opinie o programie). Jest to wielkość maksymalna, bo zwykle w późniejszych latach eksploatacji następuje przyspieszenie procesu technicznego zużycia. Ustalony w powyższy sposób teoretyczny okres pozostałej eksploatacji jest górną granicą również dlatego, że posługiwano się pojęciem trwałości w sensie technicznym. Faktyczna eksploatacyjna przydatność starego budynku po remoncie jest więc z reguły bardziej ograniczona w czasie, w stopniu zależnym od wartości użytkowej obiektu (segregator aktów prawnych).

Można więc nie korygować okresu pozostałej eksploatacji tylko wówczas, gdy wskaźnik wartości użytkowej (Wr) jest bliski jedności i wynosi np 0,9. Natomiast przy niższych wartościach tego wskaźnika, korekta czynnika tr wydaje się konieczna, przy czym stopień tej korekty powinien być coraz większy, bo zużycie niematerialne, którego wyrazem są obniżające się wartości wskaźnika Wr, wpływa na ograniczenie okresu eksploatacji w sposób progresywny.

Wskaźnik Wr niższy od 0,5 oznacza, przede wszystkim brak podstawowych elementów wyposażenia mieszkań. Wówczas pozostały okres użytkowania i graniczny opłacalny koszt remontu muszą być szacowane bardzo nisko, a remont nabiera charakteru prac zabezpieczających (promocja 3 w 1). Podane wyżej wskaźniki korygujące opierają się na określonym rozumowaniu teoretycznym, nie wynikają jednakże ze ścisłego rachunku. Mimo to, wydaje się, że dla celów praktycznych, którym mają służyć, mogą one mieć zastosowanie. Wypada jednak w tym miejscu jeszcze raz podkreślić, że w zasadzie pozostały okres użytkowania powinien być szacowany indywidualnie przez doświadczonych fachowców, a podane wyżej sposoby obliczania czynnika tr trzeba traktować raczej jako narzędzie pomocnicze i kontrolne.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Wieża węglowa zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Wieża węglowa zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Wieża węglowa zdjęcie nr 8 Wieża węglowa zdjęcie nr 9 Wieża węglowa zdjęcie nr 10
Wieża węglowa zdjęcie nr 11
Wieża węglowa zdjęcie nr 12 Wieża węglowa zdjęcie nr 13 Wieża węglowa zdjęcie nr 14
Wieża węglowa zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Wieża węglowa zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Wieża węglowa zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami