Blog

Materiał lepki zdjęcie nr 2
07.02.2020

Surowce uprawnienia budowlane

W artykule znajdziesz:

Surowce uprawnienia budowlane

Materiał lepki zdjęcie nr 3
Surowce uprawnienia budowlane

Wapno powinno być możliwie świeżo wypalone i zawierać nie mniej niż 90% CaO. Zanieczyszczenia utrudniają produkcję : wymagają zwiększenia ilości wapna (program uprawnienia budowlane na komputer). Zasadniczo stosuje się wapno palone, które przed mieszaniem podlega sproszkowaniu. Im bardziej miałko zostanie zmielone wapno, tym jest wydatniejsza i łatwiejsza produkcja cegieł.

Dobrą cegłę można uzyskać już przy ilości 8% wagowych wapna palonego w suchej mieszaninie wapna i piasku. Zwiększenie ilości wapna do 15% powoduje wzrost.wytrzymałości cegieł.

Przy ilości wapna powyżej 25% wytrzymałość cegieł ulega obniżeniu (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Większość zwykłych piasków kwarcowych zawierających ponad 90% krzemionki nadaje się do produkcji. Domieszek tlenu, potasu i sodu nie powinno być w piasku więcej niż 2,5%. Zanieczyszczenia organiczne ziemią humusową lub torfem są dopuszczalne tylko w nieznacznej ilości, tak aby przy badaniu piasku w ługu sodowym barwa cieczy nie była ciemniejsza od lekko żółtej. Glina, jeżeli nie oblepia ziaren piasku, jest dopuszczalna w ilości do 8% w stosunku do ciężaru piasku.

Ziarna szorstkie z ostrymi krawędziami są korzystniejsze od okrągłych. Piasek nie powinien być gruboziarnisty; przy grubych ziarnach krawędzie cegły wychodzą spod prasy nierówne. Woda powinna być możliwie czysta. Woda zanieczyszczona może oddziaływać szkodliwie chemicznie. Istnieją różne sposoby fabrykacji cegły wapienno-piaskowej (uprawnienia budowlane). Dostarczone do fabryki wapno palone w kawałkach rozdrabnia się w łamaczach i miele w młynie kulowym, a następnie przepuszcza przez separator, w którym następuje oddzielenie grubszych ziaren od proszku.

Grubsze ziarna wracają do młyna w celu powtórnego przemielenia, a proszek kierowany jest do zbiornika. Jednocześnie odsiewany jest piasek, który magazynuje się w innym zbiorniku.

Piasek i proszek wapienny

Piasek i proszek wapienny ze zbiorników, odmierzane w przyrządach automatycznych, ładowane są do obracającego się bębna o pojemności 15-20 m. Do bębna wpuszcza się parę pod ciśnieniem 3-i-4 at n i wodę (zależnie od wilgotności piasku); temperatura w bębnie podnosi się wtedy do 143-J-151°C. Mieszanie z jednoczesnym gaszeniem wapna odbywa się w bębnie w ciągu 30-60 minut. Następnie mieszaninę transportuje się na kołotok biegunowy, gdzie ulega jeszcze dokładniejszemu rozdrobnieniu i wymieszaniu oraz ewentualnie dowilżeniu (program egzamin ustny).
W dalszym ciągu odbywa się formowanie na prasach zmechanizowanych. Im większe jest ciśnienie, przy którym jest formowana cegła, tym większe osiąga się zagęszczenie cząstek wapna i piasku i wskutek tego wspomniana już reakcja zachodząca przy dalszym procesie jest bardziej ułatwiona.

Wagoniki w liczbie kilkunastu z naładowaną surówką wjeżdżają do autoklawu o kształcie walca; długość autoklawu wynosi ok. 25 m, średnica - 1,8-1-2 m.
Budowane są autoklawy mogące pomieścić od razu 5 do 30 tysięcy cegieł.

Po szczelnym zamknięciu autoklawu następuje:
a) stopniowe i równomierne wpuszczanie pary wodnej w ciągu 4-6 godzin, aż do osiągnięcia 8 at n,
b) naparzanie przy stałym ciśnieniu 8 at n w czasie 3-7 godzin,
c) stopniowe wypuszczanie pary w czasie ok. 5 godzin w celu zapewnienia równomiernego spadku temperatury w wyrobach (opinie o programie).

Cegły wyładowane z autoklawu i przewiezione na skład powinny przeleżeć jeszcze ok. 2 tygodni, aby zachodzące jeszcze reakcje chemiczne i procesy skurczu całkowicie zakończyły się. Klasyfikacja i właściwości cegły wapienno-piaskowej. Zgodnie z PN-61/B-12003 rozróżnia się (w zależności od wytrzymałości na ściskanie) 3 klasy: 150 (tylko dla cegły pełnej), 100 i 75. Każda cegła powinna być cechowana: klasa 150 - licówka - bez oznaczeń, zwykła - opryskana wapnem; klasa 100 - licówka - jeden pas niebieski, zwykła - dwa pasy niebieskie; klasa 75 - jeden pas czerwony (segregator aktów prawnych).

Za granicą stosowane są z nie mniejszym powodzeniem niż cegła różne inne wyroby budowlane wapienno-krzemowe w podobny sposób produkowane, a mianowicie: dziurawki pojedyncze i większych wymiarów, pustaki do murów, pustaki stropowe, płyty okładzinowe zewnętrzne, za stępujące licówkę kamienną lub tynki, stopnie schodowe, podokienniki, płytki podłogowe, rury i kształtki bitumowane kanalizacyjne, kostka drogowa bitumowana (promocja 3 w 1). W niektórych miejscowościach zachodniej Polski, jak Piła, Kołobrzeg, Koszalin, Szczecinek, Słupsk, zachowały się dotychczas zupełnie dobrze nawierzchnie wykonane przed wojną z cegieł wapienno- krzemowych bitumowanych ułożonych na płask na podłożu betonowym z przekładką piaskową 1-4-2 cm.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Materiał lepki zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Materiał lepki zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Materiał lepki zdjęcie nr 8 Materiał lepki zdjęcie nr 9 Materiał lepki zdjęcie nr 10
Materiał lepki zdjęcie nr 11
Materiał lepki zdjęcie nr 12 Materiał lepki zdjęcie nr 13 Materiał lepki zdjęcie nr 14
Materiał lepki zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Materiał lepki zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Materiał lepki zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami