Blog
Surowce wyjściowe
W artykule znajdziesz:
Surowce wyjściowe
Surowce wyjściowe, dozowane w odpowiednim stosunku, są przenoszone do zbiorników, w których ulegają rozdrobnieniu i wymieszaniu (program uprawnienia budowlane na komputer). Następnie przez dodanie wody powstaje szlam zawartości wody do 40%. Szlam przechodzi następnie przez sito o prześwicie oczek 5 mm i jest kierowany za pomocą pomp do młynów rurowych, przystosowanych do mielenia na mokro.
W młynach uzyskuje się jednorodny szlam o konsystencji gęstej śmietany, który przechodzi do specjalnych zbiorników.
Zbiorniki są zaopatrzone w mieszadła lub bełkotki ze sprężonym powietrzem, co zapewnia dokładne przemieszanie i zhomogenizowanie masy oraz ewentualną jej korekturę przed wejściem do pieców obrotowych. Przy metodzie mokrej mogą być stosowane jedynie piece obrotowe (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Otrzymany przez wypalenie w piecu obrotowym klinkier cementowy podlega dalszej obróbce, tzn. zamagazynowaniu w hali zmieleniu z dodatkami w młynach rurowych. Gotowy produkt przechowuje się w silosach i pakuje do worków jak przy zastosowaniu metody poprzedniej. Schemat produkcji cementu portlandzkiego sposobem mokrym (uprawnienia budowlane).
Po wejściu do pieca obrotowego zostaje mieszanka surowcowa podgrzana do temperatury 100-M50cC. Wskutek podgrzewania następuje wydzielanie zawartej w niej wilgoci aż do utraodmiany (a i fi). W klinkierze pochodzącym z pieców obrotowych, wypalonym w wysokiej temperaturze (do 1450°C) i szybko chłodzonym, przeważa odmiana fi. W klinkierze z pieców szybowych, wypalanie prowadzone jest na ogół w niższej temperaturze, a warunki szybkiego chłodzenia są gorsze przeważa odmiana krzemianu dwuwapniowego (program egzamin ustny).
Odmiana 7 powstaje z odmiany fi w temperaturze 675°C przy powolnym przebiegu chłodzenia. Przy szybkim przejściu poniżej tej temperatury odmiana fi (krzemianu dwuwapniowego) pozostaje w stanie przechłodzonym.
Ciężar właściwy
Ciężar właściwy odmiany y wynosi 2,97. Przy przejściu zatem odmiany P w y objętość odmiany y zwiększa się o 10%, co powoduje rozsypywanie się kryształów na pył. Zdarza się to niekiedy, gdy klinkier zawiera duże ilości krzemianu dwuwapniowego i jest zbyt wolno chłodzony (opinie o programie).
W celu zapobieżenia temu zjawisku zwiększa się zawartość wapna w mieszaninie surowcowej, co zapewnia powstawanie 3CaO • SiC>2 i zabezpiecza szybsze chłodzenie klinkieru.
Odmiana y krzemianu dwuwapniowego wykazuje bardzo słabe własności hydrauliczne w porównaniu z odmianą a i (1. Należy podkreślić, że krzemian dwuwapniowy jest jednym ze składników żużla wielkopiecowego i wyżej podane przemiany strukturalne są przyczyną tzw. rozpadu wapniowego, występującego w żużlach o wysokiej zawartości (powyżej 42%) CaO.
Brownmilleryt jest czterowapniowym związkiem tlenku glinowego i tlenku żelazowego o wzorze 4CaO • AI2O3 Feo03, oznaczanym w skrócie C4AF. Występuje on z zeszklonej części klinkieru cementowego. W szlifach posiada kolor ciemnobrązowy. Topi się w temperaturze 1415 C.
Ma słabe własności hydrauliczne, wiąże szybko, lecz odznacza się na ogół słabą wytrzymałością (segregator aktów prawnych).
Glinian trójwapniowy o wzorze 3CaO • AI2O3 (oznaczany w skrócie C3A) wchodzi przeważnie w skład zeszklonej części klinkieru. Nie ulega zmianom do temperatury 535cC. Wykazuje ciężar właściwy równy 3,04. Ma silne własności hyrauliczne, wiąże szybko i twardnieje, przy czym szybko wzrasta jego wytrzymałość. W późniejszym okresie przyrost wytrzymałości jest już stosunkowo nieznaczny.
Wiązanie i twardnienie cementu objawia się w sposób następujący. Po wymieszaniu cementu z wodą powstaje zaczyn o własnościach plastycznych.
Zaczyn ten po pewnym czasie zaczyna gęstnieć i zatracać własności plastyczne. Okres ten jest okresem wiązania cementu (promocja 3 w 1).
W okresie dalszym masa zaczynu cementowego lub też mieszanina mineralno-cementowa (zaprawa i beton) twardnieje i kamienieje uzyskując odpowiednie cechy wytrzymałościowe i fizyczne. Jest to okres twardnienia cementu, który trwa czas dłuższy, ciągnący się nawet latami.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32