Blog

Surowcowy skład szkliwa brązowego
W artykule znajdziesz:

Po próbie „naftowej” i przetrzymaniu izolatorów w ciągu dwóch dni szkliwi się je (oprócz części pokrytych mieszanką parafinową) przy zastosowaniu metody pionowego zanurzenia w brązowym szkliwie o gęstości 1,44-1,45 Mg/m3 (g/cm3). Temperatura szkliwa nie niższa niż 15°C, temperatura szkliwionych wyrobów nie wyższa niż 30°C. Szkliwo ma pozostałość na sicie nr 014 nie większą niż 0,01% (program uprawnienia budowlane na komputer).
Surowcowy skład szkliwa brązowego jest następujący: 13,5% skalenia (bez wolnego kwarcu), 31% piasku kwarcowego, 21% mielonej stłuczki porcelanowej, 3,8% gliny noworajkowskiej, 3,8% kaolinu prosianowskiego, 5% odpadów porcelanowych po suszeniu, 8% dolomitu, 2,8% marmuru, 5,1% rudy manganowej, 6% rudy chromitowej (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Przesortowane i przebadane w laboratorium materiały przechowuje się w zamkniętych skrzyniach. Drobne przemielanie składników odważonych według receptury odbywa się w młynie kulowym z mielnikami uralitowymi przy stosunku mielniki: woda: materiał równym 1,5:0,8:1,0 (uprawnienia budowlane).
Gęstość szkliwa badana areometrem wynosi 1,6-1,8 Mg/m3 (g/cm3), gęstość piknometryczna 1,5-1,58 Mg/m3 (g/cm3), stopień 0,05-0,08 mm na sicie nr 0056, wilgotność 43d-48%, straty podczas prażenia 6,5-7,2% (program egzamin ustny).
Gotowe szkliwo
Skład szkliwa „białego” w % jest następujący: 17,5 skalenia, 36,G piasku kwarcowego, 24,7 czerepu, 3 gliny noworajskiej, 2 kaolinu prosianowskiego, 10,2 dolomitu, 6 odpadów po suszeniu. Przy wskazanym stosunku i ogólnej masie materiałów, wody i mielników równej 1475 kg czas mielenia wynosi 15-18 h, gęstość szkliwa określona areometrem 1,5-1,6 Mg/m3 (g/cm3), gęstość piknometryczna 1,45-1,50 Mg/m3 (g/cm3), pozostałość na sicie nr 0056 0,08-0,12%, wilgotność 45-50%, straty podczas prażenia 5,2-5,8% (opinie o programie).
Gotowe szkliwo sprawdza się m.in. również próbnym szkliwieniem. Zawiesinę szkliwa przepompowuje się do zbiornika, skąd przechodzi przez sito nr 06, sito wibracyjne nr 000, magnesy ferrytowe i płytę elektromagnetyczną. Oczyszczone szkliwo zlewa się do mieszarki i stąd przepompowuje w miarę potrzeby do oddziału szkliwienia.
Operacje szkliwienia są następujące:
- Odmuchiwanie wyrobu w celu uniknięcia zacieków szkliwa lub wycieranie płótnem i przeszlifowanie papierem ściernym w przypadku trwałego przylepienia się kurzu.
- Sprawdzenie próbą naftową (w przypadkach wątpliwych), czy nie istnieją ukryte pęknięcia, które stają się na krótki czas widoczne tylko podczas wchłaniania nafty (segregator aktów prawnych).
- Nanoszenie izolacji parafinowej, składającej się z 50% parafiny rozpuszczonej w 50% nafty, pędzlem lub suknem na te części wyrobu, które nie powinny być szkliwione. Operacja ta wymaga dużych umiejętności, aby uniknąć tworzenia się plam parafiny w miejscach szkliwionych, co może spowodować, że miejsca te mogą pozostać nieposzkliwione (łysiny).
- Wstępne nawilżenie izolatora w celu lepszego pokrycia go szkliwem i uniknięcia „nakłuć”. Drobne wyroby typu PF i OSZ nawilża się przez zanurzenie każdego izolatora w wannie z wodą podczas ruchu na szkliwiącej maszynie karuzelowej. Duże izolatory nawilża się myjąc je wilgotną gąbką.
Sam proces szkliwienia prowadzi się głównie metodą zanurzania. Czas pozostawania wyrobów o średnich wymiarach w zawiesinie szkliwa wynosi 2y5 s, wyrobów dużych 10-30 s. Zanurzanie przeprowadza się przy użyciu wciągnika. Duże wyroby obraca się w trakcie szkliwienia. W japońskiej fabryce NGK izolatory długopniowe i duże osłony szkliwi się przez napylanie (promocja 3 w 1).
Części izolatora, które należy uzbroić elementami metalowymi posypuje się okruchami porcelanowymi na świeżo poszkliwionej powierzchni lub polewa szkliwem zawierającym drobne okruchy w stanie zawieszonym. Do izolatorów sworzniowych stosuje się okruchy 1,5-2 mm, do izolatorów o małych wymiarach okruchy 0,5-1,0 mm.
Najnowsze wpisy
Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…
Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…







53 465

98%

32