Blog

25.05.2021

Surowiec drzewny

W artykule znajdziesz:

Surowiec drzewny

Surowiec drzewny

Wydawać się może, że w warunkach niedoboru drewna i nadmiernego użytkowania zasobów leśnych gospodarowanie drewnem i jego obróbka odbywają się w sposób racjonalny i oszczędny. W istocie rzeczy jest wprost przeciwnie. Ze 100 m:l wyprodukowanej w lesie masy drzewnej wraz z korą w przybliżeniu (program uprawnienia budowlane na komputer).

Przy obróbce tartacznej powstaje około 35% odpadów w formie trocin i zrzynów. Na tarcicę przypada 65%, czyli 55 X 0,65 = 35,75, okrągło 36 m3. Przy dalszej obróbce stolarskiej lub meblowej powstaje w przybliżeniu 40% odpadów, na gotowy wyrób przypada 60%, czyli około 22 m3. A więc ze 100 m3 wyprodukowanej w lesie w ciągu 100 lat masy drzewnej otrzymujemy zaledwie 20-25% gotowych wyrobów, a 75-80% stanowi drewno opałowe i niskowartościowe odpady. Liczby te wskazują na konieczność szukania nowych, bardziej racjonalnych niż dotychczas metod obróbki lub przerobu drewna oraz wykorzystania odpadów (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Uzasadnione postulaty oszczędnego gospodarowania drewnem można urzeczywistnić jedynie na podstawie znajomości drewna jako surowca oraz drewna w postaci półfabrykatu, materiału uszlachetnionego i gotowego wyrobu. Każdy gatunek drewna ma swoiste cechy techniczne, które decydują o możliwości zastosowania go w określonym kierunku (uprawnienia budowlane).

Techniczne własności drewna ulegają zmianie w zależności od gatunku drzewa, a w ramach tego samego gatunku w zależności od siedliska i od warunków wzrostu. Poznanie cech drewna oraz czynników wpływających w dodatni lub ujemny sposób na jego techniczną wartość i na możliwość racjonalnego stosowania stanowi cel i istotę nauki o drewnie.

Lasy zajmują na świecie powierzchnię około 4 miliardów ha, co stanowi blisko 27% powierzchni kontynentów. Z liczby tej na produktywną powierzchnię leśną przypada około 2650 mil. ha; około 1350 mil. ha zajmują nieproduktywne obszary leśne, a więc tereny pokryte wprawdzie lasem, lecz nie mające znaczenia w produkcji surowca drzewnego. Na 1 mieszkańca kuli ziemskiej przypada przeciętnie 1,1 ha produktywnej powierzchni leśnej (program egzamin ustny).

Roczne zużycie drewna

W ramach powierzchni produktywnej należy wyróżnić lasy dostępne o łącznej powierzchni około 1550 mil. ha oraz lasy dotychczas niedostępne o powierzchni około 1100 mil. ha; liczby te ulegają ustawicznym przesunięciom, gdyż obszar lasów niedostępnych zmniejsza się stopniowo w miarę rozwoju środków komunikacyjnych i wciągania nowych terenów w orbitę gospodarczych poczynań człowieka. Powierzchnia zajęta przez najbardziej ważne dla człowieka lasy iglaste obejmuje około 35% produktywnej powierzchni świata.
Największe obszary leśne, obejmujące przeszło 1 miliard ha, posiada Rosja (opinie o programie).

Na drugim miejscu stoi Kanada z liczbą 335 mil. ha, na trzecim Stany Zjednoczone Ameryki Północnej, które wraz z Alaską posiadają 265 mil. ha. Brazylia posiada wprawdzie około 400 mil. ha lasu, mimo to stawia się ją na dalszym miejscu, gdyż są to w ogromnej większości tropikalne lasy liściaste o zdolności produkcyjnej mniejszej od lasów (zwłaszcza iglastych) umiarkowanej strefy północnej.
Roczny przyrost drewna na 1 ha powierzchni leśnej zamyka się w szerokich granicach od 0,35 m:5/ha w lasach Alaski do 6 m3/ha w lasach Danii. Światowe zużycie drewna uwidaczniają przykładowo podane poniżej liczby (segregator aktów prawnych).

Roczne zużycie drewna w Europie (z wyłączeniem Rosji) wynosi około 300 mil. m3, roczny przyrost natomiast około 265 mil. m3; przeciętny przyrost powierzchniowy wynosi 2,1 m3/ha rocznie. W tych warunkach bilans drzewny tej części Europy zamyka się niedoborem, w przeciwieństwie do dużych rocznych nadmiarów na terenie Związku Radzieckiego, gdzie rocznemu użytkowaniu w wysokości 300 do 400 mil. m3 można przeciwstawić roczny przyrost w wysokości 700 do 800 mil. m3.

W chwili obecnej światowy roczny przyrost przewyższa poważnie roczne zużycie drewna, wskutek jednak nierównomiernego rozmieszczenia przyrostu i zużycia drewna zagadnienie jego niedoboru staje się jedną z poważnych trosk w gospodarce świata, zwłaszcza niektórych krajów (promocja 3 w 1)..

Najnowsze wpisy

03.05.2024
Kierownik robót budowlanych

Kierownik robót budowlanych to zawód, który często mylony jest z podobnym stanowiskiem, mianowicie z kierownikiem budowy. W związku z tym,…

30.04.2024
Porady przed egzaminem ustnym na uprawnienia budowlane

Przygotowanie się do egzaminu ustnego na uprawnienia budowlane wymaga - poza koniecznością gruntownego przejrzenia wiadomości i ich przyswojenia - nabycia…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami