Blog

22.04.2020

Suwnice o dowolnych udźwigach

W artykule znajdziesz:

Suwnice o dowolnych udźwigach

Suwnice o dowolnych udźwigach

W każdej nawie hal mogą być przewidziane suwnice o dowolnych udźwigach, których wielkość jest jednym z decydujących czynników wpływających na wymiary, charakter i kształty słupów (program uprawnienia budowlane na komputer).
Te same typy konstrukcji dachowych mogą być stosowane przy różnych układach konstrukcyjnych hal i przy różnych typach słupów.v Z tych względów przy omawianiu konstrukcji hal średniego i ciężkiego typu najdogodniej jest je podzielić na grupy o jednakowym charakterze konstrukcji dachowych. W halach tego typu często występują w konstrukcjach dachowych szczególnie przy większych rozpiętościach elementy sprężone, zarówno pełne jak i kratowe. Przy podziale więc hal na grupy osobno zostaną omówione hale z prefabrykatów żelbetowych, osobno - z prefabrykatów sprężonych (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
W konstrukcjach prefabrykowanych mamy często do czynienia z łączeniem elementów prefabrykowanych w ustrój monolityczny ciągły. Zagadnienie to nabiera dużego znaczenia w halach typu średniego i ciężkiego, gdzie łączone elementy poddane są większym aniżeli w halach typu lekkiego obciążeniom. Połączenia tego rodzaju występują najczęściej w belkach podsuwnicowych i w dźwigarach dachowych pełnych (uprawnienia budowlane).
W węźle łączącym elementy prefabrykowane w ustrój ciągły powstaje złącze uniwersalne, tj. takie, w którym w jednym miejscu łączone są wszystkie pręty zbrojenia ‘). Norma PN-56 03260 i normy wielu innych krajów nie zezwalają na tego rodzaju łączenie.

Według normy polskiej w elementach zginanych i rozciąganych w złączach na zakład w jednym miejscu można łączyć nie więcej niż 25°/o całkowitej powierzchni przekroju wkładek, przy czym złącza należy w miarę możności rozmieszczać w miejscach najmniejszych naprężeń we wkładkach (program egzamin ustny). Wytycznych, dotyczących złącz spawanych w polskiej normie brak, należałoby jednak je przyjmować takie same jak w złączach na zakład.

Badania złącz uniwersalnych

Pomimo tych wytycznych złącza uniwersalne są często stosowane i traktowane jak równorzędne z monolitycznymi zarówno w naszej praktyce, jak i zagranicznej. Należy wziąć przy tym pod uwagę, że złącza takie wykonywane są najczęściej na podporach, tj. w miejscach, gdzie wkładki rozciągane są poddane największym naprężeniom i że stosowane są one również i w belkach podsuwnicowych, a więc w elementach, w których obciążenia dynamiczne są znacznie większe od statycznych (opinie o programie). Nie ulega więc wątpliwości, że wykonanie złącz uniwersalnych powinno odpowiadać specjalnie opracowanym warunkom.
Badania złącz uniwersalnych zostały przeprowadzone w bardzo szerokim zakresie w NRD. W wyniku kilkuletnich badań przeprowadzonych przez R. Rabicha zostały ustalone warunki, jakim powinno odpowiadać wykonanie złącz, aby mogły one być uważane za równorzędne z monolitycznymi.

Warunki te zostały przez specjalne zarządzenie niemieckich władz budowlanych uznane za obowiązujące.
Badania objęły złącza z Władkami łączonymi na zakład. Doświadczenia przeprowadzono na elementach różnego typu: belkach prostokątnych, belkach teowych, słupach, wieszakach i narożach ram. Elementy wykonywano częściowo w skali zmniejszonej, częściowo naturalnej. Dla uzyskania właściwego porównania badaniom poddawano wzorce o jednakowej konstrukcji, lecz wykonane w dwóch wariantach, prefabrykowanym i monolitycznym. Do czasu przeprowadzenia własnych badań przy projektowaniu i wykonaniu u nas złącz podobnego typu wskazane jest kierowanie się podanymi zaleceniami jako należycie uzasadnionymi (segregator aktów prawnych).
Zalecenia 5 i 6 niedostatecznie precyzują, w jaki sposób należy zabezpieczyć należyte otoczenie wkładek betonem.

Przy dużym zagęszczeniu wkładek, co jak wykazało doświadczenie ma zawsze miejsce w złączach na zakład przez pogłębienie górnego podcięcia w prefabrykacie uzyskuje się zwiększenie przekroju strefy rozciąganej betonu monolitycznego, lecz bynajmniej nie poprawia się przez to otoczenia wkładek betonem, pomimo że ich przekrój może nie być większy niż 5% powierzchni rozciąganej strefy betonu (promocja 3 w 1). Z tego względu autor proponuje aby pod strefą rozciąganą betonu rozumieć tę tylko część podcięcia górnego prefabrykatu, w której muszą zmieścić się wkładki. Tak np. w przekroju głębokość podcięcia jest równa c, lecz za miarodajny dla dobrego otulenia wkładek betonem.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami