Blog
Przyrost wytrzymałości betonu
W artykule znajdziesz:
Przyrost wytrzymałości betonu
Badacze ci nie podają jednak opóźniającego wiązanie wpływu małych ilości chl.w. Wpływ taki z reguły istnieje i to właśnie w odniesieniu do początku wiązania, mniej zaś jeśli idzie o sam czas wiązania. Wynika to m.in. z badań szwajcarskich, które wykazują, że początek wiązania ulega przyspieszeniu dopiero przy ilości chl.w. = 1,5% c.c., natomiast czas wiązania ulega skróceniu już nawet przy minimalnych ilościach CaCl2 (program uprawnienia budowlane na komputer).
Jeśli idzie o sam przebieg przyrostu wytrzymałości betonu z dodatkiem chi.w., to z praktycznego punktu widzenia istotne będzie przeprowadzenie badań przy utrzymaniu jednakowej konsystencji mieszanek bez dodatku i z dodatkiem chl.w. Uzyskany przyrost wytrzymałości będzie tu wielkością wypadkową z chemicznej aktywności chl.w. i ze zmniejszenia stosunku wic.. Badania na ten temat przeprowadził Br. Bukowski (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
W rzeczywistości są trwale przyrosty wytrzymałości (po 28 d) znacznie większe, gdyż dochodzi chemiczna aktywność chl.w. Na ogół przyjmuje się, że korzystny wpływ chl.w. na szybkość twardnienia cementu ujawnia się przede wszystkim przy użyciu zwykłych cementów portlandzkich, nie występuje zaś lub występuje tylko w nieznacznym stopni. w przypadku cementów hutniczych i szybkotwardniejących. (uprawnienia budowlane)
Jak wykazały jednak badania ITB [320], również na twardnienie cementu hutniczego wpływa chl.w. bardzo korzystnie. Jeśli idzie o cement szybkotwardniejący, to rzeczywiście uzyskuje się często mniej korzystny wpływ. Niekiedy można jednać i dla tego typu cementu uzyskać efekt wyraźnie korzystny. Jeśli idzie o wpływ temperatury w okresie twardnienia, to badania nad tym zagadnieniem przeprowadzili R. Kowalski i J. Talbierski. Na podstawie uzyskanych wyników autorzy stwierdzają, że dla większości zbadanych cementów efektywność chl.w. wzrasta w miarę obniżania się temperatury w gran.- cach od +30 do -5°C (program egzamin ustny).
Zwiększenie ilości dodatku
Zwiększenie ilości dodatku (od 1 do 4% c.c.) jest zawsre korzystne, jeżeli beton twardnieje w temperaturach blisko 0°C (w gran:.; - + 5 do -5°C). Zwiększenie natomiast ilości dodatku w betonach twardniejących w temperaturach wyższych (w granicach +20 do +30°C) może spadek końcowych wytrzymałości betonu, przy czym zwiększenie . dodatku ponad 2-3% c.c. nie powoduje już dużych zmian w początkowy - wytrzmałościach betonu (opinie o programie).
W odniesieniu do wpływu sposobu przechowywania autorzy twierdza zg z- nie, że przechowywanie na powietrzu daje większy przyrost wytrzymałości. Stwierdzono jednak również, że przechowywanie wodne może dać rezultaty wręcz negatywne. Doświadczenia szwedzkie wykazały, że o ile kostki betonu z chl.w. przechowywane na powietrzu miały po 3 miesiącach wytrzymałości o ±15% różne od kostek bez chl.w., o tyle kostki z chl.w. przechowywane w wodzie wykazały duży spadek wytrzymałości. Do podobnych wniosków doszedł również St. Bastion, który stwierdził w trakcie badań, że spadek wytrzymałości betonu, przy jego wodnym przechowywaniu, wyniósł w pierwszych terminach badania (segregator aktów prawnych).
Tak duży spadek wytrzymałości i to właśnie w pierwszym okresie twardnienia, wiąże autor z jakością użytego cementu, jakkolwiek był to cement portlandzki 250, a więc powszechnie stosowany z chl.w. Na rysunku jednoznacznie uwidacznia się też wpływ ilości dodanego chl.w., mianowicie większy spadek wytrzymałości przy wzroście ilości chl.w.
Podobne stwierdzenie poczynił również Blaese, który zaleca przy przechowywaniu wodnym nie stosować więcej niż ok. 5% chl.w./c. Jak dotychczas brak przekonującego wytłumaczenia omówionego zjawiska, a przypuszcza się, że spadek wy trzy n łości może być wywołany zarówno przez utrudnienie dobrej krystalizacji ge jak i przez rozpuszczenie soli utworzonych z chl.w. i cementu, gdyż - jak ; znaczono już wyżej - sole te nie są stale w nienasyconych roztworach (promocja 3 w 1)..
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32