Blog
Świat współczesny
W artykule znajdziesz:
Wściekle psy przy licznych komediowych momentach komedią z pewnością nie były. Pulp fiction to komedia odsłaniająca groteskowość świata we wszystkich jego wymiarach. „Pulp" to nie tylko brukowa fabuła, którą posługuje się Tarantino, to także papka rzeczywistości, bełkot słów i obrazów, które zatraciły znaczenie. To świat kiczu, którym jest przecież brukowa literatura (program uprawnienia budowlane na komputer).
Centralna dla filmu jest scena w restauracji, gdzie przy stoliku, umieszczony we wnętrzu starego, luksusowego samochodu, bohaterowie: zawodowy morderca i żona jego pryncypała, której ma on obowiązek towarzyszyć, wybierają między różnego typu hamburgerami. Wszystko jest grą odbić powtarzających się w coraz bardziej tandetnych wydaniach (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Bohaterowie przyjeżdżają samochodem, aby przesiąść się do samochodu, który jest stolikiem. Wyłączają radio, aby przenieść się do pomieszczenia z tą samą muzyką, gdzie atrakcją główną są kelnerzy w sposób tandetny imitujący gwiazdy showbusinessu, a wybór istnieje tylko między hamburgerami itd.
Świat współczesny, tak jak pokazuje go Tarantino, to świat wszechogarniającej zunifikowanej papki kultury masowej. Tarantino wyciąga z tego najdalej idące konsekwencje. Tworzywem współczesnej sztuki może być tylko masowa kultura. Stąd stereotypowe postacie: zawodowi mordercy, bokser, który wbrew umowie wygrywa „ustawioną" walkę, pyszny król gangsterskiego półświatka i jego nudząca się żona, sentymentalna para wybierająca karierę Bonnie i Clyde’a (uprawnienia budowlane).
Rygorystyczne konwencje
Stereotypowe są również sytuacje i zespół najbardziej nieprawdopodobnych zbiegów okoliczności, który światem tym rządzi. Bokser uchodząc z Los Angeles musi na pasach dla przechodniów trafić właśnie na szefa, z którym umowę złamał poprzedniego dnia: uciekając przed nim schroni się do sklepu muzycznego, który stanowi przykrywkę ich niecnego procederu uprawianego przez prowadzących go psychopatów itd., itp. A wszystko dzieje się w rytm rockowych przebojów, które są jednym z podstawowych elementów kształtujących rzeczywistość przedstawioną (program egzamin ustny).
W tym wszystkim jest Tarantino wręcz wzorcowym post- modernistą. Jego kino odsłania zresztą strukturalne podobieństwo między sztuką masową a sztuką dekadencką, manierystyczną - to znaczy taką, która zakłada wyczerpanie możliwości kreacyjnych i pozostawia sobie wyłącznie możliwość żerowania na dziełach już istniejących, stając się sztuką cytatu, pastiszu i parodii. W historii kultury przeszliśmy już ileś takich okresów od hellenistycznego aleksandrynizmu począwszy (opinie o programie). Sztuka taka, operując gotowymi formułami, swoją kreacyjną potencję realizuje głównie w poszukiwaniu zaskakującego konceptu, niezwykłej figury (segregator aktów prawnych). Typowy dla manierystycznych formacji jest kunsztownie zaskakujący pomysł realizujący się na przykład w barokowej poezji, tragedii czy plastyce. (Nie chcę przez to powiedzieć, że barok był manieryzmem. acz pojawiały się w nim tego typu tendencje.) Również sztuka masowa, która musi stosować dość rygorystyczne konwencje, usiłuje w ich ramach zaskoczyć niespodziewanym rozwiązaniem.
W klasycznym kryminale autor, stosując wszystkie reguły gatunku, usiłuje wywieść w pole czytelnika, czyniąc mordercą najmniej podejrzaną postać. Postmodernizm polega na zakwestionowaniu wszelkich hierarchii. Wszystko jest jednakowo ważne, a więc nic nie jest ważne naprawdę. Wszystko jest niepoważne, a więc wszystko jest śmieszne i staje się obiektem kpiny (promocja 3 w 1). Tarantino zużywa schematy masowej kultury, ale jednocześnie ośmiesza je. Sztuka masowa też posiada swoją hierarchię ważności, sprawy poważniejsze i mniej poważne. Te najpoważniejsze dla kina gangsterskiego, takie jak śmierć, godność, zdrada, lojalność, są tu ośmieszane w sposób krańcowy. Ośmieszone są ich konwencje i wcielający się w nie bohaterowie.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32