Blog

28.02.2023

Świeżo betonowane płyty żelbetowe

W artykule znajdziesz:

Świeżo betonowane płyty żelbetowe

Świeżo betonowane płyty żelbetowe, jak również układane na mokro warstwy wyrównawcze, zawierają wewnątrz przekroju jeszcze dużą ilość wilgoci, nawet gdy ich powierzchnia wygląda już na suchą. Także w budynkach wzniesionych już dawno należy liczyć się z dużą zawartością wilgoci w płytach żelbetowych, gdy ulegały one wielokrotnemu zamoknięciu na skutek opadów (program uprawnienia budowlane na komputer).

Jeżeli jastrych pływający zostanie ułożony na mokrej jeszcze konstrukcji, to wysychanie warstw od góry ulegnie znacznemu ograniczeniu. Następuje wówczas wyrównywanie wilgotności między podłożem a warstwą izolacji i jastrychem, wzmagane dodatkowo przez różnicę temperatur poszczególnych warstw. Na skutek zwiększenia wilgotności może następować gnicie warstw izolacji nieodpornych na działanie wilgoci (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

 Podłoże pływającego jasłrychu musi być dostatecznie równe i płaskie. Należy z niego usunąć nierówności punktowe, większe zaś muszą zostać pokryte warstwą wyrównującą. W przypadku cienkich i szczególnie miękkich warstw izolacyjnych tolerancje wymiarów trzeba nieraz jeszcze bardziej zmniejszyć.

Przewody instalacyjne, np. rurki przewodów elektrycznych lub rury instalacji, należy mocować na powierzchni stropu. Powinny być tak ukryte w warstwie wyrównawczej, aby jej powierzchnia była równa i twarda (uprawnienia budowlane).

Jeżeli przewody instalacyjne muszą leżeć w warstwie tłumiącej dźwięki materiałowe, to należy je prowadzić wzdłuż brzegów płyty jastrychu i przykryć matą lub filcem o dużej skuteczności izolacyjnej. Wysokość konstrukcyjna przewodu łącznie z pokryciem z materiału izolacyjnego nie może przekraczać grubości warstwy izolacyjnej (program egzamin ustny).

Warstwę wyrównującą można wykonać ze specjalnego jastrychu lub z luźnej, zagęszczalnej zasypki. Jej materiał musi być lekki i niezbyt higroskopijny (np. spęczniane szkło granulowane). Zasypkę należy przykryć. Nie należy stosować zasypek piaskowych.

Konieczny poziom izolacji akustycznej

Przed ułożeniem pływającego podkładu (jastrychu) i wykładziny podłogowej podłoże zwykle strop lub jastrych wyrównujący musi dostatecznie wyschnąć. Sucha musi być nie tylko jego powierzchnia, ale cały przekrój. Czas wysychania należy przewidywać w zależności od wilgotności podłoża, grubości elementu (stropu) i warunków schnięcia (temperatury, względnej wilgotności powietrza) (opinie o programie). Należy zapobiegać ponownemu zamoknięciu podłoża spowodowanemu opadami itp.

Pływające jastrychy na płytach żelbetowych nie osiągały niekiedy projektowanej izolacyjności akustycznej na dźwięki uderzeniowe (materiałowe). Zdarzało się to wtedy, gdy warstwa izolacyjna miała za dużą sztywność dynamiczną, ponieważ była wykonana z materiałów stosowanych do izolacji cieplnej (rys. 108). Podobnie niekorzystny wpływ miało ułożenie płyt lub mat izolacyjnych z otwartymi przerwami lub ze szczelinami. Jastrych sięgał wówczas powierzchni stropu albo też zaprawa czy zaczyn środka wiążącego przenikały przez dziury lub styki pokrycia do warstwy izolacyjnej, utwardzając ją lub tworząc mostki z zaprawy sięgające do stropu (segregator aktów prawnych).

Konieczny poziom izolacji akustycznej stropu przeciw dźwiękom materiałowym i powietrznym należy każdorazowo ustalać w zależności od wymagań użytkowych, tj. rodzaju i intensywności dźwięków materiałowych (odgłosu kroków) oraz przeznaczenia pomieszczeń pod stropem. Wymagane wartości izolacyjności akustycznej stropów pomieszczeń przeznaczonych na pobyt ludzi podawane są w normie DIN 4109 „Ochrona przed hałasem w budownictwie ogólnym".

Przy wskaźniku tłumienia dźwięków uderzeniowych (materiałowych) wynoszącym 3 (0) dB (wartość minimalna) odgłosy kroków słychać bardzo wyraźnie, przy wskaźniku 13 (10) dB (podwyższona izolacyjność) słychać je jeszcze słabo, a dopiero przy wskaźniku ponad 20 dB nie słychać już odgłosów normalnego chodzenia (promocja 3 w 1). Odgłosy z mieszkań (radio, rozmowy) dopiero przy izolacyjności właściwej Rw równej co najmniej 55 dB (wskaźniku izolacyjności co najmniej 3 dB) są na tyle tłumione, że nie odczuwa się ich jako zakłócających spokój.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami