Blog
System opieki zdrowotnej
W artykule znajdziesz:
Narody Jugosławii dość różnią się między sobą pod względem demograficznym. Średni wskaźnik przyrostu naturalnego dla Jugosławii wynosi 1,9 lecz dodatnim przyrostem cechują się jedynie Albańczycy (ok. I 7%,,) i Czarnogórcy (7%„l. Wśród mieszkam ów Wojwodiny oraz Serbów od lat obserwuje się silne tendencje depopulacyjne związane zarówno z ujemnym przyrostem naturalnym, jak i z wysokim saldem migracji (program uprawnienia budowlane na komputer).
System opieki zdrowotnej zapewnia bezpłatne usługi dla każdego obywatela kraju. Również bezpłatne jest szkolnie iwo, które obejmuje kształcenie na i szczeblach (podstawowy jest obligatoryjny). W 1996 około 71% dzieci w wieku od 7 do skał podjęło naukę w szkołach podstawowych, a 64% młodzieży kontynuowało edukację na szczeblu średnim. Wykształcenie wyższe można uzyskać w ponad 140 szkół, ich wyższych (w tym 6 uniwersytetach) zlokalizowanych w ważniejszych ośrodkach miejskich kraju. Analfabeci stanowią około 2,1 % mieszkam ów kraju (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Gospodarka znajduje się obecnie w ciężkim kryzysie spowodowanym zarówno przez ostatnio zniesienia blokadę gospodarczą kraju od roku 1992, wysokie koszty operacji wojskowych, jak i znaczne zniszczenia dokonane w infrastrukturze przemysłowej i komunikacyjnej podczas nalotów wojsk NAK) w 1999 (uprawnienia budowlane). Globalna wartość produkcji spadła w porównaniu do roku 1989 o prawie 50% i wynosi obce nie ok. I 5,9 miel USD (1997), co daje PKB na głowę w wysokość i 1,6 tys. USD (w 1989 odpowiednio 2,6 tys. USD). Na bardzo wysokim poziomie utrzymuj.) się bezrobocie (ok. 50%) oraz inflacja (58,7% w 1996, 20% w 1997). W strukturze PKB znaczący udział ma sektor rolny, który dostarcza ok. 21,5% wartości PKB i zatrudnia 23% ludności zawodowo czynnej (program egzamin ustny). W sektorze przemysłowym wytwarzającym 34,1 % wartości PKB pracuje ok. 42% ogółu zatrudnionych, a w usługach pozostałe $5% (opinie o programie).
Grunty orne
Podstawą rolnictwa jugosłowiańskiego jest produkcja roślinna. Sprzyjają temu żyzne gleby oraz korzystne warunki klimatyczne. Grunty orne zajmuj.) ok. 56% pow. kraju, z czego na terenie Serbii znajduje się 43%. Gł. regionami rolniczymi s.): Wojwodina, Szumadia, Pomoravlje i Kosowo, gdzie uprawia się przede wszystkim zboża: kukurydzę (6,8 min t, 1997), pszenicę (2,9 min t), jęczmień (275 tys. t) oraz buraki cukrowe (2 min t) i ziemniaki (900 tys. t). Ważną rolę odgrywaj.) także uprawy roślin oleistych: słonecznika (516 tys. t), soi (118 tys. t) oraz warzyw, z których największe zbiory osiągają: kapusta ( 544 tys. t), pomidory (232 tys. I), papryka (I 57 tys. t) (segregator aktów prawnych).
W rejonie Szumadii, Pruskiej Gory oraz Vrsaca rozwinęło się sądownictwo dostarczające przede wszystkim śliwek (60% drzew owocowych, 620 tys. I) i jabłek (264 tys. t), a w dolinie Morawy i Timoku, Baczce i Szumadii znaczne powierzchnie zajmuj.) plantacje winnej latorośli (515 tys. t). Mniejsze znaczenie dla produkcji roślinnej maj.) górskie rejony kraju, gdzie ze względu na niesprzyjające warunki klimatyczno-glebowe uprawy ograniczaj.) się do zasiewów jęczmienia i owsa. Istotną rolę pełni tam natomiast gospodarka zwierzęca (zwł. hodowla owiec - 2,6 min sztuk, 1997) oraz leśnictwo (2,1 min m! drewna w 1995). Wśród pogłowia zwierz.)! znaczny udział maj.) także trzoda chlewna (4,2 min szt.) oraz bydło (1,9 min sztuk), hodowane przede wszystkim na nizinnych obszarach Wojwodiny.
Jugosławia jest krajem stosunkowo zasobnym w surowe e mineralne. Z surowców energetycznych wydobywa się tam: lignit (40,5 min t, 1995; rejon Aleksinac a i Pirotu we wsch. Serbii, Kostalac w Kosowie), węgiel brunatny i kamienny łącznie 600 tys. I; dolina Morawy), ropę naftową (I min t) oraz gaz ziemny (906 tys.1) (promocja 3 w 1).
Na bazie rodzimych surowców oparty jest sektor energetyczny kraju (z 57,2 miel kWh energii, wyprodukowanej w 1995, z elektrowni cieplnych pochodziło 68%, a pozostałe 52% z hydroelektrowni). Istotną rolę w przemyśle wydobywczym odgrywa eksploatacja rud miedzi (18 min t; Bor, Majdanpek), rud cynku i ołowiu (51 I tys. t; Majkovec w Czarnogórze i Brdo, Trepća w Kosowie) oraz boksytów (60 tys. t; Cetynia, Podgorica, Nikśić).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32