Blog

System regulacji termicznej człowieka
W artykule znajdziesz:

System regulacji termicznej człowieka, którego zadaniem jest utrzymywanie stałej temperatury ciała, wynoszącej ok. 37°C, oddziałuje na ilość ciepła oddawanego przez organizm przez promieniowanie, konwekcję, przewodzenie i odparowanie wilgoci. Ponadto ilość oddawanego ciepła związana jest z wydatkiem energetycznym organizmu, a więc zależy od rodzaju wykonywanych czynności. Równocześnie straty ciepła organizmu zależą od izolacyjności cieplnej odzieży (program uprawnienia budowlane na komputer).
Organizm człowieka może samoczynnie przystosować się tylko w pewnych niewielkich granicach do zmian warunków otoczenia. Przekroczenie tych granic prowadzi do zachwiania równowagi cieplnej organizmu, co grozi zdrowiu, a nawet życiu człowieka. Dlatego w pomieszczeniach przeznaczonych do mieszkania, pracy i wypoczynku, należy stwarzać optymalne warunki, w zależności od rodzaju ich użytkowania (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Strumień cieplny produkowany przez organizm w wyniku przemiany materii M zależy od rodzaju wykonywanego zajęcia i jest proporcjonalny do intensywności oddychania. Przykładowo, dla człowieka odpoczywającego w bezruchu (w pozycji siedzącej) strumień ciepła produkowanego przez organizm U jest w przybliżeniu stały i wynosi ok. 58 W na 1 m2 powierzchni ciała w ciągu 1 godziny. Przy ciężkiej pracy fizycznej strumień ciepła wzrasta do wielkości ok. 1000 W/(m2-h). Przy maksymalnym chwilowym wysiłku strumień ciepła może przekroczyć wielkość nawet kilku tysięcy W/(m2-h) (uprawnienia budowlane).
Dodatnie wartości E, R, C we wzorze [1-96] odpowiadają wzrostowi temperatury, a ujemne jej spadkowi. Pracę W wykonywaną przez organizm traktuje się jako dodatnią.
Czynnikiem decydującym o odczuciu komfortu cieplnego jest temperatura powietrza i średnia temperatura powierzchni przegród otaczających. Dla pomieszczeń, w których powietrze znajduje się w bezruchu można przyjąć, że temperatura odczuwalna tM jest równa średniej arytmetycznej temperatury powietrza t i powierzchni otaczającej pomieszczenie tr (program egzamin ustny).
Wzrost wilgotności powietrza
W okresie zimowym w pomieszczeniach mieszkalnych oraz przeznaczonych na pracę umysłową i odpoczynek za najwłaściwszy poziom temperatury odczuwalnej przyjmuje się 20°C. Natomiast w pomieszczeniach, w których wykonuje się pracę fizyczną, temperatura ta jest zróżnicowana, w granicach 12-16°C, w zależności od intensywności pracy. W pomieszczeniach ogrzewanych, w których temperatura powietrza wynosi 18-23°C, wpływ wilgotności względnej powietrza jest niewielki (opinie o programie).
Zróżnicowanie wilgotności powietrza w granicach 30-60%, które występuje najczęściej w pomieszczeniach ogrzewanych, nie jest odczuwalne przez ludzi w sposób istotny. Również wpływ prędkości przepływu powietrza poniżej 0,2 m/s, co przeważnie ma miejsce w pomieszczeniach mieszkalnych i użyteczności publicznej, nie ma istotnego znaczenia na odczucie komfortu cieplnego.
W okresie letnim, oprócz temperatury powietrza i temperatury przegród otaczających, również i wilgotność powietrza oraz prędkość jego ruchu wpływają w istotny sposób na odczucie komfortu cieplnego (segregator aktów prawnych).
Wzrost wilgotności powietrza w temperaturze ponad 23°C powoduje utrudnione odparowanie potu i jest odczuwalny jak wzrost temperatury. Natomiast wzrost prędkości ruchu powietrza w temperaturze poniżej 30°C odczuwa się jako spadek temperatury otoczenia. Wyklucza się gwałtowne ruchy powietrza (przeciągi), które mogą być szkodliwe dla zdrowia.
W Polsce nie normuje się temperatury w pomieszczeniach w okresie letnim, mimo że przy dużych przeszkleniach elewacji zysk ciepła od nasłonecznienia może podnieść temperaturę w pomieszczeniach znacznie ponad odczucie komfortu cieplnego. Według wymagań zagranicznych temperatura w pomieszczeniach latem nie powinna przekraczać 27°C (promocja 3 w 1).
W naszym klimacie najtrudniejszym okresem z punktu widzenia zapewnienia warunków komfortu cieplnego dla ludzi jest zima. Wiąże się to nie tylko z ochroną od wpływu czynników atmosferycznych, ale głównie z zapewnieniem odpowiednio wysokiej temperatury w pomieszczeniach.
Najnowsze wpisy
Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…
Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…







53 465

98%

32