Blog
System transportowy kraju
W artykule znajdziesz:
Najwyższe koncentracje potencjału produkcyjnego odznaczaj.) się województwa: śląskie, mazowieckie i wielkopolskie (łącznie ok. poł. produkcji globalnej). W kraju wyróżnia się ponad 20 okręgów przemysłowych, wśród których najważniejszy rolę spełniaj.) śląsko-krakowska aglomeracja przemysłowa oraz okręg warszawski (program uprawnienia budowlane na komputer).
Handel zagraniczny Polski wykazuje od lat wysoki przewagę importu nad eksportem (w 1997: 58,5 miel USD importu i 27,2 miel USD eksportu), a w jego strukturze kierunkowej dominuje handel z Niemcami ( 52,9% wartość i eksportu i 24,1% importu), w’ dalszej zaś kolejności z Rosji (odpowiednio: 8,4 i 6,3%), Włochami (5,9 i 9,9%), Francji (4,4 i 5,9%) oraz Stanami Zjednoczonymi, Wielką Brytanią, Ukrainy Holandią. Pierwsze miejsca na liście towarów zajmują: wyroby przemysłowe i chemikalia (57% wartości eksportu i 43% importu), maszyny i urządzenia (21 i 36%), artykuły żywnościowe oraz paliwa (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
System transportowy kraju opiera się gł. na użytkowaniu sieci dróg kołowych (ok. 5/4 przewozów towarowych i pasażerskich) oraz kolei. Układ drogowy liczy 245 tys. km utwardzonych dróg publicznych (1998), w’ tym zaledwie 264 km ekspresowych (uprawnienia budowlane). Niski stan techniczny dróg i brak autostrad (w planach budowa 2,6 tys. km tego typu połączeń) są zasadniczymi mankamentami infrastruktury drogowej, jakkolwiek duże są potencjalne możliwości jej rozwoju ze względu na korzystne położenie tranzytowe Polski. Podobny problem dotyczy sieci kolejowej, na którą w znacząc ej części składają się zaniedbane technicznie szlaki o niskiej przepustowości.
Próby redukowania deficytu
Próby redukowania deficytu działalności PKP skutkują stopniową likwidacją części tras lub zawieszaniem kursowania pociągów. W 1998 dl. szlaków kolejowych sięgała 5,2 tys. km (7,4 km na 100 km), w tym 22,1 tys. km linii normalnotorowych (zelektryfikowanych w- 52,5%). Uzupełnienie transportu lądowego stanowi sieć rurociągów (2280 km instalacji do przesyłu ropy i produktów naftowych, w tym rurociąg “Przyjaźń"), oraz 17 tys. km gazociągów - w budowie “gazociąg jamalski" - i wykorzystywanych w niewielkim stopniu dróg wodnych (5812 km w 1998) (program egzamin ustny).
Transport morski, korzystający z Holy 148 statków o nośności łącznej 5 min DWT, obsługuje kilka portów handlowych, z których największymi są: Gdańsk, zespół Szczecin-Świnoujście oraz Gdynia (łączne przeładunki ok. 50 min I towarów). W 199)5 istniały w kraju 92 lotniska i lądowiska (w tym 74 z utwardzonym pasem startowym), ale tylko kilka objętych było regularną komunikacją lotniczą (opinie o programie). Największym portem międzynarodowym jest Warszawa-Okęcie (ok. 5,5 min pasażerów rocznie), wśród pozostałych dominują: Kraków, Katowice, Gdańsk, Poznań, Wrocław oraz Szczecin (segregator aktów prawnych).
O atrakcyjności turystycznej Polski decyduj.] zarówno różnorodne walory stanowiące podstawę do rozwoju wielu form turystyki, jak przebiegające przez jej terytorium szlaki komunikacyjne łączące Europę Wschodnią z Zachodnią oraz Północną z Południową. Szczególne znaczenie dla turystyki wypoczynkowej mają nadmorskie, jeziorne i górskie rejony kraju. W stosunkowo dobrze zagospodarowanym pasie nadmorskim największą popularnością cieszą się słynne od lal miejscowość i kąpieliskowo-uzdrowiskowe: Świnoujście, Kołobrzeg, Międzyzdroje, Ustka i Sopot. Równie atrakcyjne dla wypoczynku, aczkolwiek rzadziej odwiedzane przez turystów, są pojezierza. Odznaczają się one dłuższym niż pas pobrzeży sezonem kąpielowym (okres z temp. wody powyżej 18 C zaczyna się między 51 maja a 25 czerwca i trwa prawie do początków września na Pojezierzu Pomorskim) oraz umożliwiają uprawianie różnorakich form aktywności sportowej, począwszy od żeglarstwa, wędrówek kajakowych latem po wyścigi bojerów zimą (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32