Blog
Systemy deskowań a rodzaj betonu
W artykule znajdziesz:
Systemy deskowań a rodzaj betonu
Dobór odpowiedniego systemu deskowań powinien być uzależniony od wielu czynników. Bardzo często nieporozumienia powstają w związku z betonem architektonicznym, nazywanym także betonem licowym. Jednym z częstych błędów jest rozbieżność w oczekiwaniach zamawiającego i założeniach wydawcy. Dotyczy to zwłaszcza projektów, w których niektóre elementy konstrukcji żelbetowych mają być wyeksponowane. W ofercie wykonawca zazwyczaj bagatelizuje powagę zlecenia i przyjmuje, że wszystko jakoś się ułoży. Tymczasem wszystkie elementy wykonywane w betonie licowym wymagają znacznie większych nakładów niż elementy, które nie będą eksponowane. Jedną z przyczyn tego rodzaju problemów jest to, że w Polsce nie ma jednoznacznej klasyfikacji, która określałaby jakość betonu.
Jeśli chodzi o deskowania, to rodzaj betonu i wykonywane z niego elementy mają bezpośredni wpływ na koszty. Deskowania, które używane są do betonu wysokiej klasy najczęściej wykonuje się na indywidualne zamówienie. Mają one postać prefabrykowanych jednostek deskowania dźwigarowego, którego poszycie wykonane jest z wysokiej jakości sklejki. Ceny tego rodzaj rozwiązań są znacznie wyższe niż w przypadku typowych deskowań ramowych, które standardowo przyjmowane są do wyceny.
Oferta: Program TESTY UPRAWNIENIA BUDOWLANE 2018 w wersji na komputer oraz w wersji na telefon. Dodatkowo każda z wersji posiada PROGRAM EGZAMIN USTNY. Wrażenia osób, które już są po egzaminie na uprawnienia budowlane znajdziesz na podstronie Opinie. Zobacz także jakie przygotowaliśmy promocje do zakupu naszych kluczy licencyjnych.
Na większości budów, które wymagają elementów z betonu licowego, system deskowania staje się kością niezgody między inwestorem a wykonawcą. Wynika to przede wszystkim z tego, że wykonawca bagatelizuje kwestię metody pozyskania odpowiedniej powierzchni betonu. Zdarza się, że zamawiający w polskich specyfikacjach wprowadzają niemieckie klasy betonu licowego, które dokładnie określają wymogi związane z daną klasą betonu. Innym praktycznym sposobem na określenie wymaganej jakości powierzchni betonu jest przygotowanie próbki fragmentu żelbetowej o wysokości takiej jaką ma mieć element docelowy. Wybierając metodę deskowania nie należy kierować się wyłączenie względami ekonomicznymi. Warto decyzję o wyborze sposobu deskowania pozostawić osobom, które są bezpośrednio związane z produkcją budowlaną.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32