Blog

Odbitka korektowa zdjęcie nr 10
22.06.2018

Systemy deskowań a rodzaj betonu

W artykule znajdziesz:

Systemy deskowań a rodzaj betonu


Dobór odpowiedniego systemu deskowań powinien być uzależniony od wielu czynników. Bardzo często nieporozumienia powstają w związku z betonem architektonicznym, nazywanym także betonem licowym. Jednym z częstych błędów jest rozbieżność w oczekiwaniach zamawiającego i założeniach wydawcy. Dotyczy to zwłaszcza projektów, w których niektóre elementy konstrukcji żelbetowych mają być wyeksponowane. W ofercie wykonawca zazwyczaj bagatelizuje powagę zlecenia i przyjmuje, że wszystko jakoś się ułoży. Tymczasem wszystkie elementy wykonywane w betonie licowym wymagają znacznie większych nakładów niż elementy, które nie będą eksponowane. Jedną z przyczyn tego rodzaju problemów jest to, że w Polsce nie ma jednoznacznej klasyfikacji, która określałaby jakość betonu.
Jeśli chodzi o deskowania, to rodzaj betonu i wykonywane z niego elementy mają bezpośredni wpływ na koszty. Deskowania, które używane są do betonu wysokiej klasy najczęściej wykonuje się na indywidualne zamówienie. Mają one postać prefabrykowanych jednostek deskowania dźwigarowego, którego poszycie wykonane jest z wysokiej jakości sklejki. Ceny tego rodzaj rozwiązań są znacznie wyższe niż w przypadku typowych deskowań ramowych, które standardowo przyjmowane są do wyceny.

Oferta: Program TESTY UPRAWNIENIA BUDOWLANE 2018 w wersji na komputer oraz w wersji na telefon. Dodatkowo każda z wersji posiada PROGRAM EGZAMIN USTNY. Wrażenia osób, które już są po egzaminie na uprawnienia budowlane znajdziesz na podstronie Opinie. Zobacz także jakie przygotowaliśmy promocje do zakupu naszych kluczy licencyjnych.

Na większości budów, które wymagają elementów z betonu licowego, system deskowania staje się kością niezgody między inwestorem a wykonawcą. Wynika to przede wszystkim z tego, że wykonawca bagatelizuje kwestię metody pozyskania odpowiedniej powierzchni betonu. Zdarza się, że zamawiający w polskich specyfikacjach wprowadzają niemieckie klasy betonu licowego, które dokładnie określają wymogi związane z daną klasą betonu. Innym praktycznym sposobem na określenie wymaganej jakości powierzchni betonu jest przygotowanie próbki fragmentu żelbetowej o wysokości takiej jaką ma mieć element docelowy. Wybierając metodę deskowania nie należy kierować się wyłączenie względami ekonomicznymi. Warto decyzję o wyborze sposobu deskowania pozostawić osobom, które są bezpośrednio związane z produkcją budowlaną.

Najnowsze wpisy

12.07.2024
Odbitka korektowa zdjęcie nr 11
Jak zdobyć uprawnienia budowlane konserwatorskie?

Uprawnienia budowlane konserwatorskie mają fundamentalne znaczenie w zakresie ochrony dziedzictwa kulturowego. Ich posiadanie umożliwia nadzór oraz prowadzenie prac budowlanych przy…

12.07.2024
Odbitka korektowa zdjęcie nr 12
Czy warto zrobić kurs na uprawnienia budowlane?

Wielu przyszłych inżynierów i architektów zastanawia się, czy warto zainwestować czas i pieniądze w kurs przygotowujący do egzaminu na uprawnienia…

Odbitka korektowa zdjęcie nr 15 Odbitka korektowa zdjęcie nr 16 Odbitka korektowa zdjęcie nr 17
Odbitka korektowa zdjęcie nr 18
Odbitka korektowa zdjęcie nr 19 Odbitka korektowa zdjęcie nr 20 Odbitka korektowa zdjęcie nr 21
Odbitka korektowa zdjęcie nr 22

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Odbitka korektowa zdjęcie nr 23

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Odbitka korektowa zdjęcie nr 24

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
Odbitka korektowa zdjęcie nr 31 Odbitka korektowa zdjęcie nr 32 Odbitka korektowa zdjęcie nr 33
Odbitka korektowa zdjęcie nr 34
Odbitka korektowa zdjęcie nr 35 Odbitka korektowa zdjęcie nr 36 Odbitka korektowa zdjęcie nr 37
Odbitka korektowa zdjęcie nr 38

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Odbitka korektowa zdjęcie nr 39

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Odbitka korektowa zdjęcie nr 40

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami