Blog
Systemy deskowań do ścian
W artykule znajdziesz:
Systemy deskowań do ścian
Proces realizacji ścian wymaga stosowania deskowania ramowego i dźwigarowego (segregator aktów prawnych). Systemy deskowań ramowych są zaprojektowane dla mieszanki betonowej 60-80 kN/mkw. Najczęściej wykorzystuje się je do wykonywania ścian o normalnych wymaganiach w zakresie jakości powierzchni betonowej. Tego rodzaju deskowania są zwykle przemieszczane za pomocą żurawia. Jednym z najczęstszych błędów przy wyborze systemu deskowań do ścian jest stosowanie deskowań z dużą liczbą łączących elementów systemowych. Znacząco zwiększają one pracochłonność, a tym samym wydłużają czas realizacji poszczególnych etapów roboczych. Co więcej, bardzo często podczas wykonywania robót budowlanych, cieśle stosujące znacznie więcej łączników deskowań niż wskazuje na to stosowany system, co dodatkowo wydłuża czas prac związanych z betonowaniem. Wybierając system deskowań trzeba zwrócić szczególną uwagę na to, czy nie ma problemów z dostępnością do osprzętu danego systemu, czyli do tzw. pomostów roboczych, które są niezbędnym elementem wpływającym na bezpieczeństwo w czasie wykonywania prac związanych z deskowaniem (promocja 3 w 1).
W przypadku krótkich odcinków betonowanych ścian mających większą wysokość i wykonywanych z zastosowaniem deskowań o mniejszej nośności często dochodzi do odkształceń deskowań powodowanych przez szybki przyrost parcia mieszanki betonowej. Odkształcenia te nie wynikają z jakości deskowań, ale z wyboru deskowań o nieodpowiedniej nośności na parcie mieszanki betonowej. Deskowania ścienne dźwigarowe najczęściej są wykonywane są na indywidualne zamówienie i mają postać prefabrykowanych jednostek deskowań przeznaczonych do konkretnych obiektów. Zbudowane są ze stalowych rygli, drewnianych dźwigarów i poszycia ze sklejki, a ich nośność na parcie mieszanki betonowej to 30-80 kN/mkw. Ze względu na cenę wybiera się je tylko wtedy, gdy będą mogły być zastosowane wielokrotnie (uprawnienia budowlane). Systemy dźwigarowe zwykle wymagają wstępnego montażu u dostawcy, co najczęściej jest usługą dodatkowo płatną.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32