Blog

22.06.2018

Systemy deskowań do stropów

W artykule znajdziesz:

Systemy deskowań do stropów

 

Systemy deskowań do stropów

Systemy deskowań stropowych to najczęściej deskowania dźwigarowe oraz deskowania aluminiowe (uprawnienia budowlane). Zdecydowanie najczęściej stosowane są deskowania dźwigarowe, które mają postać rusztu wykonanego z dwóch poziomów dźwigarów rozdzielczych, nazywanych również podsklejkowymi lub głównymi. Tego rodzaju dźwigary podpierane są za pomocą specjalnych podpór, które najczęściej mają postać głowic krzyżowych. Jednym z wariantów deskowania dźwigarowego są tzw. stoły stropowe powstające na bazie drewnianych dźwigarów, które zostały scalone w duże jednostki mobilne. W takich rozwiązaniach najczęściej stosowane są specjalne głowice, które gwarantują dość szczytne zmontowanie podpór do rusztu nośnego. Ponadto pozwalają one na składane oraz demontaż podpór, co znacznie ułatwia ich transportowanie na plac budowy (program egzamin ustny).  Deskowania aluminiowe to konstrukcje wykonane z paneli o konkretnych wymiarach, które ustawia się bezpośrednio na głowicach lub na aluminiowych dźwigarach. Głównym założeniem technologicznym tego typu rozwiązań jest to, że przy pozostawionych podporach można dokonać wcześniejszego demontażu paneli, dzięki czemu tempo realizacji budowy jest znacząco zwiększone. Jednym z często popełnianych błędów przy wyborze deskowań stropowych jest wykorzystywanie nieprawidłowych deskowań stropowych do danego typu oraz geometrii obiektu.


Dźwigarowe systemy stropowe wykorzystywane swą głównie do:
• pomieszczeń o niewielkich powierzchniach,
• obiektów o dużej zmienności kształtów na poszczególnych kondygnacjach,
• obiektach wymagających niewielkiej powtarzalności etapów roboczych.
Główne zalety deskowań dźwigarowych to uniwersalność i niski koszt dzierżawy. Niestety są to konstrukcje wymagające dużego nakładu pracy (opinie o programie).
W przypadku dużych powierzchni znacznie lepszym wyborem są systemy deskowań aluminiowych. Są one łatwe do montażu i demontażu, co znacznie przyspiesza tempo prac. Znakomicie sprawdzają się zwłaszcza w realizacji budynków wysokich, ponieważ ułatwiają zabezpieczenia krawędzi budynku przed działaniem wiatru.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami