Blog
Zwiększenie wytrzymałości
W artykule znajdziesz:
Zwiększenie wytrzymałości i mrozoodporności wyrobów można uzyskać przez wprowadzenie drobno mielonych dodatków, które regulują jednocześnie zwięzłość i skurczliwość (wypałki pirytowe, stłuczka szklana, żużel), jak również fosforanów sodowych, fosforanów wapniowych i niektórych odpadów przemysłów chemicznych. Dość często wprowadza się dodatki kombinowane, np. do cegły lekkiej - 10-15% trocin i 10-15% żużla (program uprawnienia budowlane na komputer).
Osłabienie i usunięcie wykwitów, które powstały wskutek wystąpienia rozpuszczalnych soli na powierzchni wyrobów (głównie siarczanów sodu i magnezu), osiąga się wprowadzając do gliny, zawierającej siarczany, węglan barowy. Należy pamiętać, że wprowadzanie dodatków wypalających się i materiału schudzającego, jak również wytwarzanie cegły dziurawki, cegły szczelinowej i pustaków zmniejsza odpowiednio zużycie gliny (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Wybór lokalizacji zakładu i rodzaju paliwa przemysłowego. Plac pod zakład i kopalnię odkrywkową powinien być lekko pochylony w stronę zakładu w celu ułatwienia transportu gliny. Zakładu nie wolno lokalizować w kotlinie. Najstosowniej jest eksploatować części złoża położone najbliżej zakładu, w których wzajemny stosunek warstw jest stały, ponieważ zapewnia to jednorodność zestawu i stalą pracę zakładu. Pomija się te części złoża, które mają wyklinowujące się warstwy gliny; nadkład przerzuca się do wyeksploatowanych wyrobisk złoża (uprawnienia budowlane).
Technologiczna wilgotność masy powinna wynosić 20-24%; wilgotność pokładowa gliny waha się w granicach od 16 do 34%. Dlatego też w przypadku zwiększonej wilgotności pokładowej glin (jak np. w przyniewskich sypkich iłach warwowych) należy wprowadzić do nich dodatki osuszające - bardziej suchą glinę, specjalnie podsuszoną glinę miejscową, mielony złom suszarniezy.
Zapotrzebowanie cegielni
Do wypalania cegły używa się różnego rodzaju paliwa: mazutu, węgla, gazu, łupków, torfu, odpadów drewna, trzciny, słomy, łupin słonecznikowych. Bardzo celowo jest wykorzystywanie leszu dymnicowego i popiołu z elektrowni, zawierających nie spalony węgiol, jak również odpadów drzewnych przemysłu celulozowego i garbnikowego do mieszania z gliną i formowania półfabrykatów (program egzamin ustny).
Zapotrzebowanie cegielni na paliwo określa się na podstawie zużycia paliwa umownego na 1000 szt. cegły pełnej, która wynosi w piecach kręgowych 140 kg dla cegły produkowanej metodą plastycznego prasowania i 150 kg dla cegły produkowanej metodą półsuchego prasowania, w piecach tunelowych - do 180 kg dla cegły obu rodzajów, z uwzględnieniom sprawności stacji gazogeneratorowej. Zazwyczaj zapas paliwa powinien starczać na 45 dni (opinie o programie).
Tory podjazdowe do zakładu należy utrzymywać w dobrym stanie (co wpływa na zmniejszenie zużycia środków transportu samochodowego i obniżenie ilości złomu). Plac, na którym zestawia się wysortowaną cegłę (w pojemnikach lub w stosach), asfaltuje się. Na placu tym powinna pomieścić się miesięczna produkcja cegielni. Wydobywanie gliny. Eksploatacja kopalni wymaga dwóch niezależnych od siebie operacji: 1) usuwania w porze letniej górnej warstwy gleby („oczyszczanie”) nieprzydatnej do wyrobu cegły, 2) wydobywania gliny, które przeprowadza się jednocześnie ze wszystkich pokładów w celu otrzymania możliwie jednorodnej mieszaniny albo selektywnie warstwami, gdy wymagany jest zestaw specjalny (segregator aktów prawnych).
Przed przystąpieniem do eksploatacji kopalni należy wykarczować krzewy i drzewa na wyznaczonym obszarze 2-3 lat wcześniej, gdyż świeże korzenie w glinie mogą spowodować w ostatecznym efekcie znaczne braki produkcyjne. Do ścinania małych drzew stosuje się specjalną maszynę podwieszaną do ciągnika. Do karczowania pni i usuwania głazów używa się karczownicy lub spycharki z podwieszonym lemieszem, zaopatrzonym w zęby (promocja 3 w 1).
Podczas karczowania należy usunąć jednocześnie warstwę roślinną, aby przyspieszyć rozkład głębokich kłączy i odsłonić warstwę gliny, która w ten sposób wystawiona zostanie na korzystne dla niej długotrwałe oddziaływanie czynników atmosferycznych. Łąkową warstwę roślinną, która nie zawiera kłączy drzew, należy usunąć na 6-f-8 miesięcy przed rozpoczęciem eksploatacji odcinka. Całą górną warstwę gleby przerzuca się zwykle na wyeksploatowane partie złoża.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32