Blog
Systemy sterowania pośredniego
W artykule znajdziesz:
Systemy sterowania pośredniego
Bezpośrednie sterowanie cylindrem pneumatycznym (program uprawnienia budowlane na komputer).
Sterowanie cylindra pneumatycznego, odbywa się bezpośrednio poprzez uruchomienie nastawnika 1.1. Zawór rozdzielający 3/2 spełnia równocześnie wszystkie fu n keje sygnalizatora.
Systemy sterowania bezpośredniego są stosowane tylko wtedy, gdy cylinder i nastawnik są umiejscowione blisko siebie.
Pośrednie sterowanie cylindra dwukierunkowego.
Cechą charakterystyczną tego typu sterowania jest oddzielenie sygnalizatora 1.2 od nastawnika 1.1. Nastawnik należy zainstalować możliwie blisko elementu pracującego (cylindra). Przewody doprowadzające sprężone powietrze do sygnalizatora wybieramy na tyle duże, aby siła naporu wystarczyła do uruchomienia nastawnika (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Ponieważ tylko w części pracującej występują większe długości nominalne przewodów i wyższe ciśnienia, potrzebny będzie o wiele mniejszy nakład energii.
Przewody sterownicze w zaworach uruchamianych pneumatycznie nie powinny być zbyt długie, gdyż okresy zmiany kierunku działania będą zbyt długie (napełnianie lub odpowietrzanie przewodów sterowniczych na odcinku od sygnalizatora do nastawnika), a przez to nastąpi zbyt wysokie zużycie powietrza. W pneumatyce prędkość sygnału wynosi ok. 30 m/s (uprawnienia budowlane).
Sterowanie pośrednie można podejmować w oparciu o pneumatykę lub elektryczność (program egzamin ustny).
Systemy sterowania elekt ropneumatycznego
Kiedy używa się prądu elektrycznego jako energii sterowniczej, funkcję połączenia pomiędzy częścią sterowniczą a częścią pracującą spełnia przekaźnik. Nastawniki (np. zaworu rozdzielającego 5/2) uruchamiane są tym samym elektromagnetycznie.
Ważną zaletą elektropneumatycznych systemów sterowania jest szybkość przebiegu sygnału (z prędkością światła).
Jak funkcjonuje przekaźnik?
Przekaźnik jest elementem składowym elektrycznego przetwarzania sygnału w systemach sterowania (opinie o programie).
Wzamkniętym obwodzie elektrycznym zwora (kotwica) jest przyciągana przez pole magnetyczne do krążka cewki. Uruchamiane są przez to styki. Obwody prądu zostają zamknięte lub otwarte. Po odłączeniu napięcia, zwora i styki wracają do pozycji wyjściowej pod wpływem sprężyny zwrotnej. W konstrukcji próbnej mamy do dyspozycji układy przekaźnikowe niektóre symbole z zakresu elektrotechniki.
Elektropneumatyczne systemy sterowania
Przekaźnik jest elektromagnetycznym włącznikiem, który może włączać i przerywać większą liczbę obwodów elektrycznych.
Części elektropneumatycznej sklejarki krawędziowej. Pracuje się korzystając ze sprężonego powietrza i prądu stałego o napięciu 24 V. Zastosowanie elektropneumatyki ma sens zawsze wtedy, gdy pomiędzy poszczególnymi przełącznikami i zaworami istnieją do pokonania większe odległości (segregator aktów prawnych).
Stosując elektropneumatykę minimalizuje okresy przełączania. Przewody sterowania (prze wody elektryczne) mają bardzo małe średnice i dlatego nie wymagają wiele miejsca.
Do budowy elektropneumatycznych systemów sterowania potrzebne nam będą przyłącza ze sprężonym powietrzem i odpowiedni zasilacz.
W elektropneumatyce zawory sterowane są sygnałami elektrycznymi.
Jak realizuje się sterowanie elektropneumatyczne?
Tłok cylindra dwukierunkowego powinien się wysunąć, kiedy naciśniemy przycisk S1. Po puszczeniu przycisku tłok powinien powrócić na swoje miejsce.
Skuteczność sterowania warunkowana jest obecnością dwóch schematów (promocja 3 w 1). Schemat połączeń pneumatycznych pokazuje połączenia elementów pneumatycznych (zawór rozdzielający i zawór podwójnego działania). Na schemacie obwodu elektrycznego widzimy połączenie elementów elektrycznych, tutaj są to przycisk i przekaźnik. Składają się one z pojedynczych linii elektrycznych. W lewej części narysowana jest linia dla przekaźnika, a w prawej części linia dla zaworu magnetycznego.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32