Blog

08.01.2020

Systemy wykonawstwa konstrukcji monolitycznych

W artykule znajdziesz:

Systemy wykonawstwa konstrukcji monolitycznych

Systemy wykonawstwa konstrukcji monolitycznych

Rozwój konstrukcji monolitycznych uprzemysłowionych datuje się od czasu rozpowszechnienia się typizacji w odniesieniu do rzutów i konstrukcyjnych elementów żelbetowych, stosowanych w budynkach przemysłowych, wielokrotnie powtarzanych (uprawnienia budowlane).

Można tu przytoczyć przykład budowy dużego kombinatu fabryk obuwia w Gottwaldowie (Czechosłowacja) wznoszonych ok. 1930 r., gdzie konstrukcje wszystkich budynków produkcyjnych, biurowych i mieszkalnych zostały wykonane w oparciu o jeden typ szkieletu żelbetowego wylewanego przy pomocy inwentarzowych deskowań (program na telefon). Systemy deskowań przestawnych i ślizgowych były również używane od kilkudziesięciu lat przy wznoszeniu różnych budowli inżynierskich i przemysłowych, jak zapory, kominy, silosy i podobne budowle o prostych układach rzutu. Szerszy rozwój tych systemów w odniesieniu do budownictwa powszechnego datuje się jednak od niedawna i zachodził równolegle do rozwoju systemów opartych o prefabrykację. Duży zakres realizacji tym systemem spotyka się we Francji, Szwecji, NRF, Rumunii, a ostatnio również w Polsce (program na komputer).

Tarcze deskowań

Podstawowym sprzętem dla uprzemysłowionego wykonawstwa monolitycznego są tarcze deskowań, rusztowania związane z ich obsługą, a także ewentualne urządzenia mechaniczne towarzyszące deskowaniom (program egzamin ustny).
Mimo licznych i zasadniczych różnic materiałowych, konstrukcyjnych i gabarytowych zachodzących w sprzęcie, na którym opierają się koncepcje wykonawcze, klasyfikacja poszczególnych systemów wykonawczych opiera się zwykle na definicji charakteru czynności, której dokonuje się przy zmianie miejsca tarcz deskowaniowych na budowie (opinie o programie).

Rozróżniamy mianowicie:
a) systemy deskowań przestawnych (segregator aktów prawnych),
b) systemy deskowań przesuwnych,
c) systemy deskowań ślizgowych.
Poza tą klasyfikacją istnieje jeszcze szereg systemów specjalnych mających głównie zastosowanie do budynków wysokościowych, jak np. metody .„trzonowe” (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami