Blog

Szata roślinna zdjęcie nr 2
09.03.2020

Szczelina dylatacyjna

W artykule znajdziesz:

Szczelina dylatacyjna

Szata roślinna zdjęcie nr 3
Szczelina dylatacyjna

Szczelina dylatacyjna przy wznoszeniu nowego budynku obok ściany budynku sąsiedniego (program uprawnienia budowlane na komputer). Jeżeli zachodzi konieczność wzniesienia ściany szczytowej nowego budynku bezpośrednio przy ścianie istniejącego budynku, to należy pozostawić między obydwiema ścianami szczelinę dylatacyjną ok. 2 cm w celu umożliwienia niezależnego osiadania obydwóch budowli.
Wznoszenie obok istniejącego budynku nowego budynku bardziej zagłębionego. Roboty należy tak prowadzić, aby nie naruszyć stanu równowagi starego fundamentu (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Nieumiejętne wykonanie robót bywa powodem pęknięć fundamentów i ścian istniejącego budynku, a nawet przyczyną poważniejszych katastrof, za które odpowiedzialni są wykonawcy i właściciele nowej budowli. Jeżeli ściana szczytowa ma już pęknięcia przed rozpoczęciem nowej budowy, a również jeśli pęknięcia pojawią się w niej i w ścianach sąsiednich w trakcie budowy, należy zarządzić obserwację, nalepiając na wszelkiego rodzaju rysy paski obserwacyjne, zwane kontrolkami (uprawnienia budowlane).

W razie pęknięcia kontrolki pozostawia się ją na miejscu, a w pobliżu nalepia się nową kontrolkę.

Obserwacje notuje się w dzienniku budowy. Nowy budynek z fundamentami nieznacznie niżej zagłębionymi w stosunku do istniejącego budynku. Jeżeli nowy budynek ma mieć fundamenty tylko nieznacznie niżej zagłębione od starego (0,5-0,8 m), wówczas można wzdłuż istniejącego fundamentu wbić ściankę z desek lub bali osmołowanych i rozeprzeć ją w wykopie za pomocą poprzeczek wspartych na podłużnych balach. Ścianka ta będzie stanowiła zabezpieczenie przeciwko usuwaniu się gruntu i pozwoli na normalne murowanie (program egzamin ustny).

Nowy budynek

Nowy budynek ze znacznym zagłębieniem w stosunku do istniejącego budynku. Przy znaczniejszym zagłębieniu nowego budynku w stosunku do starego, należy po porozumieniu się właścicieli podmurować fundament stary do poziomu nowo- wznoszonego. Podmurowywanie starego fundamentu wykonuje się zazwyczaj odcinkami długości 1,0-1,25 m, przy czym jednocześnie wykonywać można kilka odcinków, lecz na odległościach nie mniejszych od 4-5 m. Mur ponad odcinkami środkowymi pracuje w czasie wykonywania robót jak sklepienie, a mur nad odcinkami skrajnymi w swej pracy zbliżony jest do wspornika, a zatem jest najbardziej naprężony.

Z tego też powodu na odcinki skrajne należy zwrócić największą uwagę (opinie o programie).
Przy robotach podmurowywania często powstają uszkodzenia istniejącego budynku, a nawet katastrofy na skutek obnażenia podstawy fundamentów. Pamiętając o zjawisku wypierania gruntu, nie należy dopuszczać do odkopywania ław fundamentowych od razu na całej długości. Należy jedynie wykonywać wykopy na długości roboczych odcinków, zagłębiając się obok starego fundamentu do poziomu spodu podmurowania i usuwając spod niego ziemię. Wykopy tego rodzaju powinny być odpowiednio mocno obudowane i rozparte, aby ziemia nie usuwała się spod sąsiednich odcinków fundamentu (segregator aktów prawnych).

Obudowanie może się okazać zbędne tylko przy zwartych gruntach, jak zwarta glina, twardy ił, ale nawet w tych przypadkach należy założyć pewną ilość rozpór zabezpieczających; nie dotyczy do przypadków, gdy grunt jest skałą. Jeżeli podmurowywana ściana jest słaba, jak również jeżeli grunt jest słaby, a podmurowanie głębokie, to należy ścianę podeprzeć. Podparcie takie można wykonać w następujący sposób. Poniżej stropu wykuwa się w murze poziome gniazda o długości ok. 0,5 m w odstępach 1,25-2,0 m.

W takich samych odstępach wbija się w grunt mocno pale. W gniazdach muru i na palach układa się podkładki zazwyczaj dębowe (dąb ma znacznie większą wytrzymałość na ściskanie i mniejszą ściśliwość w kierunku prostopadłym do włókien niż sosna lub jodła), a między tymi podkładkami umieszcza się zastrzały i następnie wbija się szczelnie kliny dębowe między dolną podkładką i poziomą belką wspartą o wtłoczone w grunt kamienie. Tym sposobem stwarzamy w dolnym końcu zastrzału mocną podporę, zdolną do przyjęcia sił pionowych i poziomych (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Szata roślinna zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Szata roślinna zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Szata roślinna zdjęcie nr 8 Szata roślinna zdjęcie nr 9 Szata roślinna zdjęcie nr 10
Szata roślinna zdjęcie nr 11
Szata roślinna zdjęcie nr 12 Szata roślinna zdjęcie nr 13 Szata roślinna zdjęcie nr 14
Szata roślinna zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Szata roślinna zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Szata roślinna zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami