Blog
Szczeliny dylatacyjne
W artykule znajdziesz:
Szczeliny dylatacyjne
Jeśli budowle z okładziną klinkierową podzielone są szczelinami dylatacyjnymi, to zwrócone do siebie ściany szczelin również powinny być wyłożone klinkierem. Sposób wykonania części budowli z materiałów wodoszczelnych różni się od wyżej opisanych sposobów powierzchniowego izolowania budowli. Szczelna struktura tych materiałów ma za zadanie przeszkodzić przenikaniu wody, która, jak wynika z doświadczenia, powoduje korozję betonu. Jednym z takich materiałów wodoszczelnych może być specjalnie wykonany beton (program uprawnienia budowlane na komputer).
Beton wodoszczelny zaleca się stosować przede wszystkim tam, gdzie woda agresywna przenika do występujących rys i może zniszczyć konstrukcję budowlaną od wewnątrz. Dla lepszego zabezpieczenia części budowli znajdujących się w wodzie gruntowej należy wykonywać je z betonu wodoszczelnego. Zabezpieczenie budowli jedynie przez wykonanie jej z betonu wodoszczelnego, w przypadku gdy podlega ona stałemu działaniu szkodliwych związków zawartych w wodzie, nie jest wystarczające, ponieważ proces niszczenia warstw zewnętrznych trwa nieprzerwanie (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Należy więc beton wodoszczelny zabezpieczyć na zewnątrz za pomocą jednego ze sposobów.
W celu otrzymania betonów wodoszczelnych należy:
- dokonać odpowiedniego doboru spoiwa 1591 np. cementów glinowych, które w porównaniu z cementami portlandzkimi zawierają mniejszą ilość tlenku wapniowego, dzięki czemu działanie wyługowywujące wody jest mniejsze;
- dodawać do spoiw dodatków uszczelniających;
- starannie dobierać kruszywo, w szczególności pod względem kształtu ziaren i składu granulometrycznego;
- właściwie dozować wodę, ewentualnie przy zastosowaniu dodatków służących do zmniejszenia wskaźnika wodno-cementowego;
- odpowiednio dozować składniki mieszanki;
- szczególnie starannie przygotowywać i zagęszczać beton przy użyciu wibratorów (wgłębnych) oraz stosować urządzenia do odpowietrzania betonu;
- zastosować konstrukcje żelbetowe sprężone (uprawnienia budowlane).
Rysy włoskowate
Podczas betonowania należy unikać przerw roboczych. Natomiast celowy jest podział konstrukcji za pomocą szczelin dylatacyjnych, gdyż w ten sposób zmniejsza się możliwość powstawania pęknięć w dowolnych miejscach, co z kolei przyczynia się do lepszego zabezpieczenia betonu przed zniszczeniem. Wykonany beton powinien możliwie długo twardnieć na powietrzu i możliwie najpóźniej być poddany działaniu wody (program egzamin ustny). Zwykłe konstrukcje betonowe lub żelbetowe, w których nie występowałyby nawet drobne rysy włoskowate, w praktyce są bardzo trudne do zrealizowania.
Przeważnie konstrukcje żelbetowe oblicza się według fazy II, a więc z góry zakładając, że w strefie rozciąganej takie rysy powstają. Według fazy I oblicza się jedynie konstrukcje, gdzie wymagana jest szczelność betonu, a nie są dopuszczalne jakiekolwiek rysy (zbiorniki na ciecze bez izolacji wodoszczelnej z wkładkami). Natomiast w konstrukcjach wstępnie sprężonych naprężenia rozciągające w betonie można w dowolny sposób regulować lub całkowicie wykluczyć (opinie o programie). W ten sposób otrzymuje się konstrukcje bardziej wodoszczelne, jak zbiorniki o ścianach wstępnie sprężonych, rury itp. Również konstrukcje dachówce lub mostowe wstępnie sprężone mogłyby w zasadzie (jeśli inne względy nie stoją na przeszkodzie) być izolowane przy zastosowaniu izolacji lekkich lub średnich bez wkładek (nawierzchnie na mostach można by wykonać bezpośrednio na konstrukcji płyty pomostowej sprężonej z asfaltu lanego na warstwie zaprawy asfaltowej) (segregator aktów prawnych).
Betony z dodatkami uszczelniającymi otrzymuje się przez dodanie do betonu podczas mieszania specjalnych środków uszczelniających. Sposób ten jest godny zalecenia w szczególnych przypadkach, gdy występuje duże parcie wody.
Przed zastosowaniem dodatków uszczelniających do betonu należy sprawdzić, czy nie obniżają one wytrzymałości betonu j uwzględnić tę okoliczność przy projektowaniu betonu. Jeżeli beton będzie znajdować się w środowisku wilgotnym, należy również sprawdzić, czy dodatki nie działają korodująco na stal zbrojeniową (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32