Blog

Przepisy ciągle się zmieniają zdjęcie nr 2
16.07.2021

Szczeliny dylatacyjne

W artykule znajdziesz:

Szczeliny dylatacyjne

Przepisy ciągle się zmieniają zdjęcie nr 3
Szczeliny dylatacyjne

Przy opracowywaniu konstrukcji budowli w obrębie szczeliny dylatacyjnej należy pamiętać, że powinien być przewidziany dostatecznie duży pasek powierzchni po obu stronach szczeliny na ułożenie wzmocnionej izolacji, wyginanie jej bowiem jest niewskazane.

Aby warunek ten został spełniony, należy szczelinę dylatacyjną przy trzech warstwach wkładek umieścić w odległości co najmniej 50 cm od wszelkich krawędzi i załamań, przy czym im większa jest ilość wkładek, tym odległość ta powinna być odpowiednio większa. Ponadto szczelina dylatacyjna powinna znajdować się w płaszczyznach prostopadłych do kierunku jej rozszerzania się lub zwężania (program uprawnienia budowlane na komputer).
Poprawne połączenie kanału centralnego ogrzewania z budynkiem za pośrednictwem szczeliny dylatacyjnej.
W tym przypadku część kanału połączona monolitycznie z budynkiem może być skonstruowana jako wspornik. Docisk izolacji nie powinien przestawać działać pod wpływem ruchów części konstrukcji na skutek skurczu, zmian temperatury i sił zewnętrznych. Na ten warunek w szczególności należy zwrócić uwagę przy ustalaniu szczelin w konstrukcji. Nie mogą więc szczeliny np. zbiegać się z izolowaną powierzchnią leżącą w płaszczyźnie, w której szczelina przecina konstrukcję.

Błędne rozwiązanie umiejscowienia szczeliny. Wzmocnioną izolację należałoby zgiąć pod kątem 90°. Izolacja na odcinku pionowym ulegnie oderwaniu od podłoża lub warstwy ochronnej, albo też zostanie rozwarstwiona.
Ten sam szczegół rozwiązany poprawnie ze wzglądu na izolację w obrębie szczeliny dylatacyjnej, ale wykazujący inny błąd, polegający na tym, że izolacja jest dwukrotnie zagięta pod kątem 90° (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Jeżeli budynek w rzucie poziomym ma ryzalit, to ze względów architektonicznych i konstrukcyjnych najczęściej w tym miejscu projektuje się szczelinę dylatacyjną, aby w ten sposób stała się ona niewidoczna. Gdyby tak umieszczoną szczelinę uszczelniono izolacją ciężką wzmocnioną, to izolacja ta miałaby te same wady, o których była mowa wyżej. W tym przypadku należy zrezygnować z umieszczenia izolacji szczeliny w ryzalicie i przesunąć ją na odpowiednią odległość od ryzalitu (uprawnienia budowlane).

Unikanie szczelin

Należy unikać szczelin w obrębie fundamentów o płaszczyznach nachylonych względem poziomu (program egzamin ustny).
Przypadek, gdy spodziewane są różne wielkości osiadań części budowli oddzielonych szczelinami dylatacyjnymi, jest bardzo niekorzystny dla izolacji. Aby złagodzić skutki nierównomiernego osiadania, przy którym izolacja jest narażona na ścinanie, można zastosować rozwiązanie konstrukcyjne, zapewniające przegubowe połączenie poszczególnych
części konstrukcji oddzielonych szczelinami dylatacyjnymi. W ten sposób w obrębie szczeliny nie następuje wzajemne pionowe przesunięcie zdylatowanych konstrukcji, lecz w najgorszym przypadku obrót, który izolacja wodoszczelna szczelin łatwiej wytrzymuje (opinie o programie).

Jeśli np. pomiędzy dwoma konstrukcjami, mającymi tendencje do większego osiadania, znajduje się konstrukcja mniej obciążona, to można ją powiązać z pozostałymi ‘ konstrukcjami za pomocą zachodzących na siebie wsporników (tworzy się przy tym jakby odwrócona belka gerberowska), które zmuszają część środkową konstrukcji do takiego samego osiadania, jakiemu będą podlegać konstrukcje boczne. Można też wykonać krótkie przewiązki, które zwykle betonuje się dopiero wówczas, gdy osiadanie łączonych w ten sposób zdylatowanych konstrukcji w znacznej mierze już się odbędzie (segregator aktów prawnych).

Jeśli do istniejącej budowli zabezpieczonej izolacją wodoszczelną mamy dobudować dalszą część, przy czym izolacja wodoszczelna ma tworzyć nieprzerwaną zespoloną powłokę obejmującą część starą i nową budowli, to można to wykonać za pomocą przewiązki, której część należy podprowadzić pod istniejącą część budowli [211.
W takim przypadku, analogicznie jak przy dokonywaniu napraw uszkodzonych izolacji, należy wyciąć część fundamentu istniejącej budowli, odsłonić starą izolację i połączyć ją z nową izolacją (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Przepisy ciągle się zmieniają zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Przepisy ciągle się zmieniają zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Przepisy ciągle się zmieniają zdjęcie nr 8 Przepisy ciągle się zmieniają zdjęcie nr 9 Przepisy ciągle się zmieniają zdjęcie nr 10
Przepisy ciągle się zmieniają zdjęcie nr 11
Przepisy ciągle się zmieniają zdjęcie nr 12 Przepisy ciągle się zmieniają zdjęcie nr 13 Przepisy ciągle się zmieniają zdjęcie nr 14
Przepisy ciągle się zmieniają zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Przepisy ciągle się zmieniają zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Przepisy ciągle się zmieniają zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami