Blog

23.07.2022

Szczeliny wylotowe

W artykule znajdziesz:

Szczeliny wylotowe

Szczeliny wylotowej nie należy obierać zbyt małej w stosunku do wymiarów łamacza, gdyż w tym wypadku może następować zaklinowywania się kamienia w jego paszczy, a w wyniku duże przeciążenie, wielki odsetek mąki i piasku, i co za tym idzie, ogromnie nieekonomiczna praca maszyny. W niewielkich granicach daje się szczelina wylotowa w łamaczu regulować śrubą nastawną (25), przez ruchy klina nastawnego (24) (program uprawnienia budowlane na komputer).

Łamacze dwuwahadłowe wykonywane są w bardzo rozległej skali wielkości i mogą, służyć zależnie od wymiaru szczeliny wylotowej do wytwarzania grysów, zwykłego tłucznia i grubego łamańca. Wymiary ich paszczy wlotowej wahają się od 100X50 mm dla małych laboratoryjnych łamaczy poruszanych ręcznie aż do kolosów o paszczy 2140X1520 mm. Najchętniej używane one bywają, jako tzw. łamacze wstępne, dla grubego kamienia, który następnie bywa przetłukiwany wtórnie na grys zwyczajny lub szlachetny (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Od wielkości paszczy wlotowej łamacza zależy wielkość brył kamiennych, jakie mogą być doń wrzucane. Ma to wpływ na pracę w kamieniołomie, gdyż kamień musi być odpowiednio płytowany na grubsze lub drobniejsze bryły, a od tego w dużej mierze zależą koszty przygotowania kamienia. W bardzo wielkich zakładach, do ładowania na wózki robocze skały odstrzelonej, przy pomocy tego rodzaju łamacze o bardzo szerokiej (uprawnienia budowlane).

Łamacze stożkowe nadają, się do rozdrobnienia wszelkich twardych kamieni, jak bazalty, granity, kwarcyty itd. i pracują. z pełną wydajnością, o ile materiały te nie są zanieczyszczone ziemią, gliną lub iłem. Nie nadają się zaś do miękkich i zawilgoconych materiałów, które mają dążność do zbijania się i przylegania do szczęk. Właściwy ruchomy stożek gniotący osadzony jest centrycznie na głównym wale pionowym i wraz z nim umieszczony wewnątrz nieruchomego stożkowatego płaszcza wyłożonego jak i on żebrowanymi płytami stalowymi, o które rozdrabnia się kamień. Wał główny wraz ze stożkiem wewnętrznym zawieszony jest wahadłowo na górnym łożysku w miejscu oznaczonym literą „M“ (program egzamin ustny).

Dolny koniec głównego wału

Dolny czop tego wału osadzony jest w panewce umieszczonej mimośrodowo, która może się ustawiać łącznie z wałem nieco ukośnie, wielkość zaś jej mimośrodu widoczna jest na rycinie jako różnica wielkości z2 i zv Panewka a tkwi w drugiej zewnętrznej panwi stale zaklinowanej z poziomym stożkowym kołem zębatym, i wprawiana jest przez koło pasowe w ruch obrotowy (opinie o programie).

Dolny koniec głównego wału pionowego nie jest zaklinowany w panewce wewnętrznej, jednak od ruchu obrotowego mimośrodowo umieszczonej panewki, zakreśla koła, nie wykonywając jednak ruchu obrotowego. Oś wału głównego zakreśla przy tym powierzchnię stożkową. Na skutek tego ruchu przestrzeń między łamiącym stożkiem środkowym a płaszczem łamacza stale z jednej strony się zwęża, gdy z przeciwległej się rozszerza. W punkcie, oznaczonym na rycinie przez y1> jest w pewnym momencie ta przestrzeń (szpara wylotowa/ najwęższa, w przeciwległym zaś p. y2, najszersza. Łamacz stożkowy kruszy więc kamień podobnie do łamacza dwuwahadłowego w klinowo zwężającej się przestrzeni, ograniczonej jednak nie płaskimi szczękami, tylko zewnętrznym płaszczeni i ruchomym wewnętrznym stożkiem (segregator aktów prawnych).

Na skutek takiego ukształtowania szczęk praca łamania trwa stale i podczas gdy z jednej strony odbywa się kruszenie materiałurz drugiej przy rozszerzonej szczelinie wylotowej, rozdrobniony już materiał wypada na zewnątrz.

Z uwagi na tę ciągłość pracy i większą przestrzeń, w której łamanie się odbywa, mają łamacze stożkowe większą wydajność od łamaczów szczękowych o tym samym rozwarciu szczeliny wylotowej. Ruch ich jest także równiejszy na skutek ciągłej zmiany kierunku działania siły, wobec uderzeń jednokierunkowych w łamaczach płasko- szczękowych. Dalszym względem, który wpływa na równiejszy ruch tych łamaczy jest mniejsza ilość wahnięć łamacza stożkowego, około 125 na 1 minutę, w porównaniu do 250 wahnięć na 1 minutę łamaczy szczękowych. Te zalety łamacza stożkowego okupione są większą jego wagą i wyższą ceną (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami