Blog

21.04.2020

Zasady konstruowania oparcia płyt żużlobetonowych

W artykule znajdziesz:

Zasady konstruowania oparcia płyt żużlobetonowych

Zasady konstruowania oparcia płyt żużlobetonowych

Zasady konstruowania oparcia płyt żużlobetonowych na płatwiach lub innych elementach konstrukcji dachowej są identyczne jak przy płytach gazobetonowych.

Zasady te dotyczą sposobów oparcia na elementach szerokich i wąskich, a ponadto metod zapewnienia współpracy elementów podpierających z płytami, projektowania wymiarów płyt i luzów oraz zabezpieczenia przed zsuwaniem się płyt po powierzchniach pochyłych (program uprawnienia budowlane na komputer).

Naroża zbiegających się w jednym miejscu płyt łączone są na krzyż drutem wiązałkowym podobnie jak to jest wykonywane w płytach piano- betonowych z tą różnicą, że w produkowanych obecnie płytach żużlobetonowych nie odsłania się haków zbrojenia i że drut wiązałkowy jest umocowany już w prefabrykacie. Powiązanie płyt następuje przez silne skręcenie ze sobą wystających końców tych drutów.
Rozpatrzona tu zostanie jedna z często stosowanych u nas metod wykonania płyt żużlobetonowych. Jakkolwiek metoda ta stosowana jest w zakładach stałych i polowych, to ma ona jednak w zasadzie charakter bardziej rzemieślniczy, aniżeli przemysłowy (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Produkcja płyt powinna się odbywać w pomieszczeniach zamkniętych. Sprzęt do produkcji pokazany jest schematycznie. Na podłodze betonowej ustawione są stoły drewniane przeznaczone do produkcji płyt o dowolnej długości (w granicach przewidzianych produkcją). Na stole ustawia się blat drewniany zbity z desek i usztywniających je łat drewnianych o powierzchni odpowiadającej wymiarowi płyty. Górna powierzchnia blatu stanowiąca spód formy obita jest blachą. Ścianki podłużne formy wykonane są z ceowników, do których są przyspawane blachy nadające bokom płyty wymaganą pochyłość. W ściankach czołowych wykonanych również z ceowników wycięte są otwory o wymiarach i rozmieszczeniu odpowiadających otworom płyty (uprawnienia budowlane).
Długość ścianek bocznych formy odpowiada wymiarowi najdłuższych płyt, dzięki czemu w jednej i tej samej formie przez odpowiednie usytuowanie ścianek czołowych mogą być wykonywane wszystkie płyty przewidziane programem produkcyjnym.

Po ustawieniu na stole blatu dolnego i usytuowaniu odpowiednio do długości płyty ścianek bocznych i czołowych formy następuje ułożenie w niej zbrojenia w postaci zespawanego punktowo szkieletu. Przez otwory w ściankach czołowych formy przekłada się rury gazowe i wypełnia się formy betonem żużlowym. Wibrowanie (wibratorem powierzchniowym) powinno być bardzo krótkotrwałe, gdyż ma ono na celu należyte otoczenie rur gazowych betonem, nie zaś zagęszczenie jego struktury (program egzamin ustny).

Usunięcie nadmiaru betonu

Usunięcie nadmiaru betonu i wygładzenie górnej powierzchni płyty zostaje dokonane równiaczem przeciąganym po górnych półkach ścianek bocznych formy. Drut wiązałkowy zostaje wypuszczony do góry tuż przy ściankach czołowych formy (opinie o programie).
Natychmiast po zabetonowaniu płyty i wyrównaniu jej górnej powierzchni następuje usunięcie rur i zdjęcie form stalowych, po czym płyty łącznie z blatami dolnymi zostają przeniesione do magazynu przejściowego i ustawione w stosy jedne nad drugimi z oparciem blatów na klockach. W tej pozycji płyty powinny pozostawać przez kilka dni do momentu ich stwardnienia do stanu, przy jakim zdjęcie ich z blatów i przeniesienie do magazynu stałego nie wymaga już specjalnych ostrożności.
W praktyce znajdują również zastosowanie płyty żużlobetonowe z ociepleniem supremą ułożoną już w prefabrykacie (segregator aktów prawnych).

Warstwa supremy może być ułożona przed zabetonowaniem na
dno formy względnie na górną powierzchnię żużlobetonu natychmiast po jej wygładzeniu równiaczem. Przez włączenie warstwy supremy do prefabrykatu uzyskuje się większy stopień objęcia robót budowlanych prefa- brykacją, a poza tym unika się warstwy zaprawy cementowej, jaką należałoby zastosować na budowie przy układaniu supremy na płytach ułożonych na konstrukcji dachowej.
Całkowity okres dojrzewania płyt bez hartowania naparzaniem zależny jest od temperatury, w jakiej następuje dojrzewanie i wynosi przeciętnie 10 tygodni (promocja 3 w 1).

Po wstępnym stwardnieniu na stosach płyty zostają zazwyczaj przetransportowane do magazynu stałego. Prefabrykaty należy magazynować w pomieszczeniach gwarantujących zabezpieczenie ich przed zawilgoceniem. Płyty powinny być ustawione na rąb jedne obok drugich.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami