Blog
Szerokość kratownicy
W artykule znajdziesz:
Szerokość kratownicy
Z typowych dźwigarów łukowych (bez- krzyżulcowych) i dźwigarów kratowych. Mają one zastosowanie do hal przemysłowych o modułowej rozpiętości 12, 15, 18 oraz 24 m; rozstaw ich wynosi 6 m (program uprawnienia budowlane na komputer). Dla każdej rozpiętości opracowano również wariant zbrojenia (inna liczba kabli w dolnym pasie) w zależności od przyjętego rozwiązania przekrycia hali.
Te sprężone kratownice o rozpiętości 30 m mają pas górny i dolny o tym samym przekroju. Kratownice składają się z trzech segmentów: skrajne o długości 12 m i środkowy o długości 6 m.
24 cm, rozstaw słupków 3 m. Dolny pas jest sprężony sześcioma prętami 0 28 z wysokowartościowej stali (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Połączenie poszczególnych segmentów wykonuje się: dla pasa górnego - przez spawane nakładki, dla pasa dolnego przez spawanie wystających prętów. Ciężar kratownicy wynosi 16,2 T.
Często sprężone żelbetowe kratownice są jednocześnie przeponami cienko- ściennych przekryć. Takie kratownice zostały stypizowane w Rosji dla dwukrzywiznowych przekryć o siatce słupów: 18X18, 18X24, 18X30, 18X36, 24X24, 24X30, 24X36, 30X30, 30X36 m (uprawnienia budowlane).
Przejmują one siły poprzeczne oraz siły styczne z powłoki (por. wykresy tych sił pokazane w zależności od stosunku boków przekrycia. Do rozpiętości 30 m wykonuje się je w zakładach prefabrykacji w całości, dla rozpiętości większych - z dwóch segmentów łączonych na miejscu budowy. Fragment kratownicy o rozpiętości 24 m. Górny pas utworzony jest tu z dwu części: dolnej wykonanej jako górny pas prefabrykowanej kratownicy oraz górnej będącej żebrami skrajnymi prefabrykowanych płyt przekrycia, układanych na podlewce cementowej. Wystające zbrojenie ukośnych krzyżulców wprowadza się do otworów żeber płyt przekrycia i następnie umonolitycznia się z pasem przez zalanie otworów betonem (program egzamin ustny).
Sprężenie dolnego pasa
Sprężenie dolnego pasa wykonuje się w dwóch wariantach: prętami ze stali o wysokiej wytrzymałości oraz splotami. Inne rozwiązanie konstrukcji kratownicy. Kratownica o rozpiętości 36 m składa się tu z dwóch segmentów łączonych na miejscu budowy. Górny jej pas jest prefabrykowano-monolityczny; wystające zbrojenie z pasa górnego prefabrykowanej kratownicy łączy się z wypuszczonym zbrojeniem siatkowym płyt przekrycia i następnie zabetonowuje się górną część pasa (płyty przekrycia nie mają tu brzegowych pogrubień żebrowych) (opinie o programie).
Dolny sprężony pas wykonuje się również jako oddzielnie prefabrykowany zbrojony prętami (ze stali AIIIW) oraz splotami. Elementy krzyżulcowe również oddzielnie wykonywane łączy się z dolnym pasem za pośrednictwem sworzni w zakotwionych w pasie węzłowych zestawach żelbetowo-stalowych, które się następnie obetonowuje. Połączenia ich z pasem górnym dokonuje się przez zabetonowanie prętów wystających z krzyżulców w przestrzeni między brzegowymi żebrami skrajnych płyt przekrycia, opierających się na przeponowej kratownicy (segregator aktów prawnych).
Do najczęściej stosowanych w Polsce prefabrykowanych przekryć hal należą typowe dźwigary kablobetonowe, o górnych pasach w kształcie wieloboku wpisanego w łuk paraboliczny.
Dźwigary te były wykonywane dla rozpiętości modularnych 15, 18, 21, 24, 30, 36 i 42 m. Obecnie ich masowa produkcja obejmuje dźwigary dla rozpiętości modularnej 15, 18, 21 i 24 m. Dźwigary te są układami słupkowymi o sprężonym kablami pasie dolnym. Stosowane są w halach ze świetlikami, jak i bez świetlików, budynkach oraz magazynach.
We wszystkich typach stosuje się beton marki 400, a nadbeton marki 200 (promocja 3 w 1).
Poniżej podane są bliższe dane odnośnie tych typowych obecnie produkowanych układów (maksymalne obciążenia przyjęte wg kart katalogowych KB-3 dla typowych obciążeń).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32