Blog
Szerokość przerw technologicznych
W artykule znajdziesz:
Szerokość przerw technologicznych
Szerokość przerw technologicznych powinna umożliwić umieszczenie oprzyrządowania naciągowego. Szerokość przerwy technologicznej R między płytami kablobetonowymi powinna być równa podwójnej długości naciągarki. Po zakończeniu prac sprężających i po zabetonowaniu zbrojenia w przerwach technologicznych należy ułożyć nawierzchnię betonową o grubości i zbrojeniu wg obliczenia (program uprawnienia budowlane na komputer).
Grubość płyt strunobetonowych monolitycznych należy przyjmować zgodnie z obliczeniem, ale nie mniej niż 14 cm. Płyty kablobetonowe powinny mieć grubość co najmniej 16 cm, a przy sprężaniu dwukierunkowym - co najmniej 18 cm. Podłużne zbrojenie strunowe może być układane w jednej lub w dwóch warstwach. Struny należy grupować po 2, 3 lub 4 z odstępami co najmniej 5 mm; odstęp grup - co najmniej 8 cm. Grubość betonowej warstwy ochronnej należy przyjmować: 4 cm dla płyt o grubości 20 cm oraz 5 cm w przypadku płyt grubszych. Przy kablach dwukierunkowych kabłe podłużne umieszcza się powyżej osi, poprzeczne - poniżej. W przypadku strunowego zbrojenia podłużnego kablowego poprzecznego struny daje się w jednej warstwie w osi płyty, a kable poniżej (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Wielkość naprężenia wstępnego w betonie powinna wynosić co najmniej 20 kG/cm2 w kierunku podłużnym i co najemni ej 10 kG/cm2 w kierunku poprzecznym.
Wszelkie prace przy sprężaniu stali, formowaniu i zapełnianiu kanałów kablowych oraz prowadzenie innych robót związanych z tymi czynnościami należy wykonywać zgodnie z normami i obowiązującymi w budownictwie instrukcjami.
Nawierzchnie DS, składane z płyt sprężonych prefabrykowanych (uprawnienia budowlane). Jako zasadę należy przyjąć stosowanie płyt typowych. W przypadku konieczności użycia płyt nietypowych nie powinny być one mniejsze niż 2×4 m lub 3×3 m. Beton powinien być użyty co najmniej marki 400, a przekazywanie na niego sił sprężających może nastąpić, gdy osiągnie on wytrzymałość 280 kG/cm2. Odstęp strun lub par strun nie powinien być mniejszy niż 15 mm. Grubość warstwy ochraniającej struny nie powinna być mniejsza niż cm. Płyty układa się dłuższym bokiem wzdłuż osi DS. W celu zabezpieczenia położenia płyt w nawierzchni DS należy je połączyć ze sobą przez zespawanie marek stalowych (program egzamin ustny).
Potrzeba i korzyści
Podłoże (jego nośność) dostosowuje się do zróżnicowanych warunków, także do obciążeń, aby można było stosować płyty prefabrykowane jednego typu (jednej grubości). Wzmacnianie nawierzchni betonowych. Wzmacnianie nawierzchni powinno być uzasadnione ekonomicznie. Potrzeba i korzyści wzmacniania występują w przypadku wprowadzenia do ruchu nowych cięższych obliczeniowo samolotów lub uszkodzenia i osłabienia nawierzchni przez jej eksploatację i wpływy klimatyczne (opinie o programie).
Wzmacnianie polega na pogrubieniu starej nawierzchni. Szczeliny w nowej części powinny dokładnie pokrywać się ze szczelinami w starej, przy czym mogą być one różnych rodzajów. Inny sposób wzmocnienia istniejącej nawierzchni polega na położeniu na niej najpierw dywanika bitumicznego, a następnie sztywnej nawierzchni wzmacniającej. Naroża górnych płyt powinny w tym przypadku znajdować się nad środkami płyt starych. Nowa warstwa może być wykonana z betonu zbrojonego lub niezbrojonego.
Minimalna grubość płyt wzmacniających wykonanych z betonu sprężonego wynosi 14 cm, a z żelbetu i betonu 26 cm (segregator aktów prawnych). Beton w warstwie nakładanej powinien mieć wytrzymałość odpowiadającą średniej wytrzymałości warstwy starej, lecz nie mniej niż 300 kG/cm2. Brzegi płyt warstwy wzmacniającej łączonej ze wzmacnianą powinny być zbrojone (zgodnie z tablicą 1-69), a warstwy układanej na wzmacnianej za pośrednictwem dywanika bitumicznego - zbrojone lub dyblowane.
Pola częściowo pokryte śladami należy uwzględnić sumując ułamki (oceniane ze skali). Na początku rachunku należy założyć grubość płyty h i w przypadku, gdy się okaże, że przyjęta wielkość jest nieodpowiednia (za mała lub za duża) rachunek trzeba powtórzyć, przyjmując inną wartość (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32