Blog

06.07.2020

Szerokości hali maszyn

W artykule znajdziesz:

Szerokości hali maszyn

Szerokości hali maszyn

Zależnie od szerokości hali maszyn (co w głównej mierze wiąże się ze średnicą stojana generatora) i od sposobu rozwiązania partii wlotowej, belka 1 może mieć podparcia pośrednie na filarach działowych wlotu lub ich nie mieć (program uprawnienia budowlane na komputer).

Rozwiązanie z podparciem jest oczywiście korzystniejsze w sensie statycznym, jednak nie zawsze osiągalne ze względu na zasady rozplanowania całości siłowni, postulujące między innymi zwężenie hali maszyn do dopuszczalnego minimum. Na obszarze wlotu turbinowego oprócz zbrojenia płyty fundamentowej i stropu zbroi się również ściany boczne. Zasadniczym elementem zbrojenia są pręty pionowe o przekrojach i rozstawie dobranych tak, aby w razie pojawienia się w ścianach rys i pęknięć zdolne były przyjąć na siebie całość sił rozciągających, powstających w wyniku działania ciśnień hydrostatycznych. daje wynik, że pręty rozdzielcze stanowią wagowo 15H-25% zbrojenia głównego (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Ta sama zasada obowiązuje przy projektowaniu zbrojenia rozdzielczego płyty fundamentowej i stropu wlotu.

Zasada, iż w partii wlotowej zbroi się dolną płytę (fundament), strop wlotu i ściany boczne, sprawia, iż całość tak pojętego zbrojenia tworzy również pewnego rodzaju uzbrojenie pierścieniowe, owijające niejako cały przewód wlotowy, analogicznie jak owinięta jest zbrojeniem także rura ssawna. Owa zasada owijania zbrojeniem każdego większego wydrążenia w betonie obowiązuje oczywiście także w partii, gdzie wlot stopniowo przechodzi w spiralę turbinową, a także na obszarze samej spirali. Jednakże przy stopniowym zmniejszaniu się wymiarów spirali jej zbrojenie, w porównaniu z partią wlotową, także może ulegać stopniowej redukcji (uprawnienia budowlane). Jako miarodajny dla wymiarowania zbrojenia ścian spirali, można te same średnice i takie samo zagęszczenie prętów stosować przy zbrojeniu podłogi i stropu spirali z tym, że pręty podłogi powinny być zakotwione w cokole dolnym, zaś pręty stropu - w silnym pierścieniu żelbetowym stanowiącym zwieńczenie układu stałych łopatek (zazwyczaj żeliwnych lub z odlewu stalowego), przenoszących całość obciążeń z cokołu górnego na dolny i nadających wstępnie kierunek strugom wody wprowadzanym na aparat kierowniczy turbiny (program egzamin ustny).

Zbrojenie stropu spirali

Zbrojenie stropu spirali stanowią wtedy pojedyncze pręty zbiegające się koncentrycznie w pierścieniu 3, z drugiej strony wiążące się z pionowym zbrojeniem ścian. Jedynie od strony otworu wlotowego dla zakotwienia owych prętów można wykorzystać belkę 1, doliczając jednak do jej obciążenia ciężar własny części stropu spirali, opartej na belce.
Pierścień wieńczący 3 poza ciężarem własnym i częścią ciężaru stropu spirali (wraz z nadbudową) przenosi na łopatki stałe ciężar bezpośrednio spoczywającego na nim bloku betonowego oraz cały ciężar stojana generatora i ciężar wirujący turbozespołu wraz z parciem wody (opinie o programie).

Z kolei przez łopatki stałe obciążenie to przekazuje się na dolny cokół spirali i dalej - poprzez masyw betonu - na fundament budowli.
Sumaryczne obciążenie pierścienia, którego wartość można obliczyć tylko z grubym przybliżeniem, można traktować jako rozłożone równomiernie wzdłuż obwodu pierścienia. Jeśli sumaryczna siła wynosi P, zaś liczba łopatek n (zazwyczaj jest ona podzielna przez 4, tzn. wynosi 8, 12, 16, 20 itd. zależnie od średnicy turbiny), to siła na jedną łopatkę wynosi i tyleż samo obciążenie na odcinek pierścienia między łopatkami. Przy rozstawie łopatek a moment zginający w belce pierścieniowej może być w przybliżeniu oszacowany w wysokości i na ten moment zbroi się przekrój pierścienia (zbrojenie podwójne symetryczne) (segregator aktów prawnych).

W dolnym cokole zginanie nie występuje, zaś przy jego rozszerzającym się profilu nawet lekkie zbrojenie powinno być wystarczające.
Prócz połączenia zbrojenia rury ssawnej i spirali w cokole występuje w bloku siłowni jeszcze jeden fragment, gdzie zbrojenie rury ssawnej łączy się ze zbrojeniem wlotu. Mamy tu na myśli zbrojenie płyt fundamentowych, które z obu stron dochodzą do uskoku fundamentu, typowego dla bardzo wielu siłowni niskiego spadu (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami