Blog

Teoretyczna minimalna grubość ściany zdjęcie nr 2
01.03.2022

Szkielet żelazny

W artykule znajdziesz:

Teoretyczna minimalna grubość ściany zdjęcie nr 3
Szkielet żelazny

Pierwsze próby konstruowania zeskładów żelbetowych przypadają na początek drugiej połowy XIX wieku. I tak na wystawie paryskiej w r. 1855 znajdujemy, skonstruowaną przez Lambot’a, łódź żelbetową. W patencie, który Lambot w roku tym uzyskał na konstrukcje swego pomysłu, jest wzmianka zarazem o dźwigarach i słupach żelbetowych. Konstrukcje tego rodzaju jak stropy, sklepienia i rury wykonywał od r. 1860 Fr. Coignet, który już w r. 1861 uzyskał swój pierwszy patent (program uprawnienia budowlane na komputer).

Za właściwego twórcę i wynalazcę konstrukcyjno żelbetowych uważany bywa powszechnie Józef Monnier. Początkowo właściciel zakładu ogrodniczego w Paryżu, w r. 1867 uzyskał pierwszy patent na wyrabianie wazonów z cementu, przy użyciu wkładek żelaznych (program uprawnienia budowlane na ANDROID). W latach następnych chroni patentem swego pomysłu rury, zbiorniki, płyty, mosty, schody itp. Jakkolwiek ślady konstrukcyjno żelbetowych pojawiły się już wcześniej, to jednak Monnier pierwszy poświęcił się nowemu rodzajowi budownictwa wytrwale i skutecznie. Monnier wykonywał swoje pomysły na zasadzie czysto praktycznej, uważając szkielet żelazny jako potrzebny do nadania i utrwalenia ogólnego kształtu budowli; wskutek nieświadomości względy statyczne nie odgrywały w jego konstrukcjach żadnej roli (uprawnienia budowlane).

W r. 1884 zakupiły patent Monniera firmy niemieckie, które, zwłaszcza przy współudziale Wayssa, rozpowszechniły ten rodzaj budownictwa w Niemczech; przez wykonywanie doświadczeń uzyskano nawet pewne wskazówki co do rozmieszczania wkładek (program egzamin ustny).

Ważnym etapem w rozwoju żelbetnictwa był pomysł M elana, który w r. 1892 uzyskał patent na stropy i mosty swego systemu. Wkładki żelazne tych zeskładów stanowią jednolite dźwigary walcowane lub żelazne belki kratowe. System Melana, wskutek inicjatywy Empergera, rozpowszechnił się w niebywały sposób w Ameryce północnej, gdzie wykonano około 5000 mostów tego typu, nawet o znacznych rozpiętościach, bo dochodzących do 40 m i wyżej (opinie o programie).

Pewne zastosowanie w Niemczech i w Austrii znalazł sposób budowy mostów żelbetowych systemu Moliera z żebrami o zmiennej wysokości i systemu Visintin i ego, jako naśladownictwo żelaznych mostów kratowych.

Belki żebrowe

Epokowe znaczenie w rozwoju żelbetnictwa miały budowle, które po r. 1890 wykonywał, a na światowej wystawie w Paryżu w r. 1900 szerszemu ogółowi przedstawił Fr. Hennebique. Główną cechą jego sposobu konstruowania był monolityczny charakter całej budowli. Po raz pierwszy użył Hennebique w racjonalny sposób zastosowanych belek żebrowych, które odtąd, obok płyt, stanowią zasadniczy element konstrukcyjny (segregator aktów prawnych). Nad podporami belek ciągłych przeprowadzał Hennebique pręty, uzyskane przez ukośne odgięcie wkładek dolnych, a podobnie stosował wkładki ukośne w pobliżu podpór belek wolnopodpartych, co zgadza się z zasadami dzisiejszej teorii. W belkach żebrowych spotykamy też po raz pierwszy strzemiona, wykonywane początkowo z prętów płaskich.

System Hennebique’a rozpowszechnił się od tego czasu w Europie i poza Europą. Z postępem teorji i z rozwojem metod doświadczalnych nowy ten sposób konstruowania uległ stopniowo wydoskonaleniu, tracąc szablonowe formy systemu, przy zachowaniu zasadniczych elementów, przyjętych przez Hennebique’a.

U nas system Hennebique’a na większą skalę wprowadziła firma J. Sosnowski i A. Zachariewicz, wykonawszy, w przeciągu lat dziesięciu przed wojną światową, oprócz znacznej ilości budowli lądowych i wodnych, z górą 200 mostów żelbetowych. Konstrukcja zespołów żelbetowych wyprzedziła znacznie teorię (promocja 3 w 1).

Pierwszą, przybliżoną, w dzisiejszem pojęciu błędną teorję belek żelbetowych podał M. Koenen w r. 1886. Przyjął on mianowicie położenie osi obojętnej w połowie wysokości przekroju płytowego, a rozkład natężeń według prostej z pominięciem ciągnień betonu poniżej osi obojętnej. Ten sposób obliczania, mimo błędnego założenia, utrzymał się, z powodu prostoty rachunku, prawie do r. 1900.

Najnowsze wpisy

31.03.2025
Teoretyczna minimalna grubość ściany zdjęcie nr 4
Co to jest deskowanie i jakie są jego rodzaje?

Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…

21.03.2025
Teoretyczna minimalna grubość ściany zdjęcie nr 5
Co to jest instalacja wodociągowa?

Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…

Teoretyczna minimalna grubość ściany zdjęcie nr 8 Teoretyczna minimalna grubość ściany zdjęcie nr 9 Teoretyczna minimalna grubość ściany zdjęcie nr 10
Teoretyczna minimalna grubość ściany zdjęcie nr 11
Teoretyczna minimalna grubość ściany zdjęcie nr 12 Teoretyczna minimalna grubość ściany zdjęcie nr 13 Teoretyczna minimalna grubość ściany zdjęcie nr 14
Teoretyczna minimalna grubość ściany zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Teoretyczna minimalna grubość ściany zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Teoretyczna minimalna grubość ściany zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami