Blog
Szkielety płaskie
W artykule znajdziesz:
Szkielety płaskie
Szkielety płaskie jednego rozmiaru powinny hyc układane na płask w taki sposób, aby pręty poprzeczne leżały na przemian, tj. nad prętem podłużnym i pod prętem podłużnym, w pakietach po 10-20 sztuk (program uprawnienia budowlane na komputer).
Pakiety szkieletów układa się w stosy o wysokości nie większej niż trzykrotna szerokość szkieletu.
Składowanie i przechowywanie innych materiałów i wyrobów do zbrojenia konstrukcji powinno być zgodne z aprobatami technicznymi oraz zaleceniami producenta.
Elementy zbrojeniowe: wiązki prętów, pakiety szkieletów i szkielety przestrzenne powinny być przewożone środkami transportu przystosowanymi do tego typu przewozów, bez uszkodzeń i deformacji (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Na placu budowy zbrojenie może być transportowane ręcznie lub za pomocą żurawi w pozycji na płask. Pakiety zbrojenia transportowane żurawiem należy podnosić za pomocą czterech zawiesi w odpowiednim rozstawie. Zawiesia lub haki należy zaczepić o pręty podłużne o większej średnicy. Pojedyncze płaskie szkielety o długości mniejszej niż 6,0 m można podnosić w pozycji pionowej (uprawnienia budowlane).
Pręty stali zbrojeniowej, szkielety spawane i prefabrykowane siatki zbrojeniowe nie powinny ulec deformacjom i zniszczeniu podczas transportu, magazynowania (wolnego od zanieczyszczeń gruntem), przenoszenia i układania w odpowiednim położeniu w deskowaniu.
Prostowanie zgiętych prętów powinno być dozwolone tylko wtedy, gdy:
• stosowane jest specjalne urządzenie ograniczające naprężenia lokalne,
• została zaaprobowana procedura prostowania (program egzamin ustny).
Montaż i konstruowanie zbrojenia w elementach i konstrukcjach żelbetowych powinno być zgodne z wymaganiami norm oraz ze specyfikacją techniczną wykonania i odbioru robót. Zakłada się, że specyfikacja techniczna podaje szczegółowe informacje dotyczące układu i odstępów między prętami.
Ułożone pręty zbrojeniowe w deskowaniu muszą umożliwić prawidłowy proces betonowania - zapewnić dokładne otoczenie (otulenie) prętów przez mieszankę betonową.
Do montażu zbrojenia można przystąpić po wykonaniu i odbiorze deskowań (opinie o programie).
Usytuowanie prętów zbrojeniowych, siatek i szkieletów powinno być trwałe i nie ulegać zmianom w czasie montażu w deskowaniu podczas betonowania
i zagęszczania mieszanki betonowej. Dotyczy to w szczególności grubości otuliny, długości zakotwień prętów na podporach i w miejscach połączeń zbrojenia, usytuowania odgięć i zagięć prętów.
Elementy zbrojenia należy umieszczać w deskowaniu zgodnie z projektem w taki sposób, aby:
• elementy ułożone wcześniej umożliwiły dalszy montaż zbrojenia,
• odległości między prętami (rozstaw prętów) były zgodne z przyjętymi w projekcie,
• grubość otuliny ‘ prętów zbrojenia, wraz z odchyłką wymiarową, odpowiadała wartościom przyjętym w projekcie, a w przypadku braku takich informacji - wymaganiom podanym w normach,
• zamknięcia strzemion (połączenia końców strzemion) znajdowały się w strefie ściskanej przekroju elementu,
• zbrojenie było umocowane i zabezpieczone przed uszkodzeniem i przemieszczaniem podczas układania i zagęszczania mieszanki betonowej (segregator aktów prawnych).
Montaż zbrojenia może być wykonany z zastosowaniem drutu wiązałkowego lub spawania punktowego. Spawanie punktowe jest dopuszczalne podczas montażu zbrojenia pod warunkiem, że nie jest to zakazane w specjalnych przepisach obowiązujących na budowie.
Wiązanie zbrojenia za pomocą drutu wykonuje się w przypadku stosowania niedużych ilości zbrojenia na budowie bądź podczas montażu zbrojenia w deskowaniu.
Najczęściej stosowane sposoby wiązań. Do wiązania używa się drutu miękkiego o średnicy od 0,8 mm do 1,6 mm oraz specjalnego haki obrotowego lub cążków. Innym, nowszym sposobem wiązania oraz stabiline zbrojenia jest stosowanie specjalnych zacisków sprężynowych. Pozwalają one łącz>; wzajemnie pręty o średnicy od 6 mm do 20 m (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32