Blog

24.07.2020

Szkielety zbrojeniowe fundamentów

W artykule znajdziesz:

Szkielety zbrojeniowe fundamentów

Szkielety zbrojeniowe fundamentów

Nieco inaczej montuje się zbrojenie słupów uzwojonych (program uprawnienia budowlane na komputer). Dochodzi tu przygotowanie spirali. Wykonuje się ją przez nawinięcie drutu na odpowiedniej średnicy walec. Gotową spiralę nakłada się na pręty podłużne i rozciąga nadając wymagany skok.
Szkielety zbrojeniowe fundamentów mogą być montowane bezpośrednio w deskowaniach lub obok nich tak, aby w deskowaniach można je było ustawić za pomocą żurawia. Zbrojenie płyt fundamentowych trzeba często zawieszać na specjalnych kozłach wyginanych z prętów zbrojeniowych.

Kozły te są zabetonowywane razem ze szkieletem (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Na podobnych kozłach zawiesza się też zbrojenia przegubów ław. Samo zbrojenie przegubu przygotowuje się w zbrojami. Podibnie zbrojenie krótkich wsporników, często spotykanych na słupach ram, przygotowywane bywa w zbrojami. Ważnym szczegółem jest tu doprowadzenie prętów do zbrojenia głównego słupa, by można było związać go z tym zbrojeniem. Za granicą zamiast wyginania kozłów ze stali zbrojeniowej dla ustalenia położenia zbrojenia są stosowane podkładki i przekładki produkowane fabrycznie z betonu lub stali (uprawnienia budowlane).
Montaż zbrojenia ramy rozpoczyna się od ustawienia zbrojenia słupów, przygotowanego często w zbrojami. Przy małych ramach również w zbrojami można wykonać zbrojenie rygla. Na budowie pozostaje wówczas tylko połączenie obu szkieletów. W większych ramach szkielet rygla montuje się na miejscu jak szkielet belki.

Montaż zbrojenia stropów głowicowych rozpoczyna się od ustawienia szkieletu słupów. Następnie układa się i wiąże zbrojenie głowic, a na koniec zbrojenie płyty.
Schody zbroi się jak płyty i belki. Odmiennie zbroi się schody wspornikowe. Najpierw wykonuje się zbrojenie wieńca, za pomocą którego schody są umocowane w ścianie, następnie wyznacza na ścianie lub deskowaniu rozstaw prętów głównych i wg tych znaków przywiązuje się je do zbrojenia wieńca (program egzamin ustny).

Na koniec wiąże się pręty rozdzielcze wzdłuż biegu schodowego.
Montaż zbrojenia wszystkich rodzajów konstrukcji schodów rozpoczyna się od uzbrojenia belek - najpierw spocznikowych, a na koniec biegów.
Balkony zbroi się zupełnie podobnie do schodów wspornikowych. Najpierw wiąże się do zbrojenia wieńca pręty główne, a potem do nich pręty rozdzielcze (opinie o programie).

Kozły z prętów stalowych

Zbrojenie innych elementów przebiega podobnie do wyżej opisanych przypadków.
Montaż zbrojenia konstrukcji o wkładkach sztywnych wykonuje się w dwóch etapach: najpierw montuje się wkładki sztywne tak jak zwykłą konstrukcję stalową, a następnie mocuje do nich zbrojenie wiotkie.
W zakładach prefabrykacji szkielety zbrojeniowe wykonuje się jako prefabrykaty zbrojarskie.

Do ich produkcji przygotowuje się specjalne wzorniki ułatwiające pracę zbrojarza i zapewniające właściwe ułożenie prętów.
Inne urządzenie do montażu siatek zbrojeniowych płyt, opracowane przez J. Bajera. Urządzenie składa się przynajmniej z 4 kozłów. Ustawia się je w kwadrat lub prostokąt w odstępach zależnych od wielkości siatki i układa się na nich pręty, mocując je zaciekami śrubowymi (segregator aktów prawnych). Są one wstawione w podłużne wycięcie leżni kozła. Po zaciśnięciu prętów- wiąże się je lub spawa.
Do montażu szkieletów zbrojenia płyt fałdowych zastosowano we Wrocławiu kozły z prętów stalowych.

Ciężkie szkielety zbrojeniowe są też montowane na kozłach umożliwiających obrót szkieletu a zabezpieczających przed spadnięciem.
W celu ułatwienia pracy zbrojarzom i zwiększenia wydajności ich pracy przy wiązaniu siatek zbrojeniowych stosuje się też stalugi pomysłu A. Foterka. Składają się one ze stojaków 1, takich jak do tablic szkolnych, na których umieszcza się tablice 2 z wbitymi haczykami, zgodnie z rozstawem prętów siatki.

Pod tablicami umieszczone są półki 4 do podręcznego składania prętów zbrojeniowych. Półki i tablice wiesza się na stojakach obustronnie, dzięki czemu na stalugach może pracować jednocześnie dwóch zbrojarzy. Stalugi umożliwiają pracę w pozycji stojącej bez potrzeby schylania się (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami