Blog
Szkło organiczne
W artykule znajdziesz:
Polimetakrylan metylu (znany pod nazwą pleksiglasu) otrzymuje się przez polimeryzację blokową estru metylowego kwasu metakrylowego, tj. metakrylanu metylu, w myśl reakcji. Wyroby z PMM miękną w temperaturze 100-110cC (ok. 370-380 K); charakteryzują się dużą przepuszczalnością promieni świetlnych, a w szczególności promieniowania nadfioletowego. Dzięki bardzo dobrym własnościom optycznym PMM stosowany jest jako materiał zastępujący szkło, dlatego też nazywany jest szkłem organicznym. Szyby ze szkła organicznego nie tłuką się i nawet przy znacznej grubości nie zniekształcają widzianego obrazu (program uprawnienia budowlane na komputer).
Szkło organiczne daje się formować, polerować i obrabiać mechanicznie. Polimetakrylan metylu jest odporny na działanie roztworów kwasów i zasad, czynników atmosferycznych oraz benzyny i tłuszczowo W postaci arkuszy i prętów znalazł zastosowanie do wytwarzania różnych elementów konstrukcyjnych, szyb, szkła bezpiecznego oraz do budowy aparatury elektrycznej i chemicznej. Poliwęglany, podobnie jak polistyren, wytwarza się w postaci „czystej”, tzn. przy minimalnym udziale substancji dodatkowych, stosowanych w większości tworzyw sztucznych (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
PW odporne są na działanie rozcieńczonych kwasów, tłuszczów, olejów oraz substancji utleniających. Mogą być eksploatowane w zakresie temperatur od 120cC (ok. 150 K) do +135°C (ok. 408 K). Poliwęglany charakteryzują się dobrymi własnościami mechanicznymi i bardzo dobrymi własnościami dielektrycznymi, nie zmieniającymi się w zakresie temperatur od 50°C (ok. 220 K) do +135°C (ok. 408 K). Znalazły zastosowanie w przemyśle elektrotechnicznym, maszynowym i medycynie (uprawnienia budowlane).
Zakres temperatur trwałego użytkowania
Polimer ten znany jest w Polsce pod nazwą teflon (w kraju produkowany pod nazwą tarflen w Zakł. Azotowych w Tarnowie). Otrzymuje się go przez polimeryzację emulsyjną czterofluoroetylenu (CF2 = CF2). Gęstość PTFE wynosi 2,1 g/cm3. Pod względem odporności na działanie temperatury i czynników chemicznych przewyższa on wszystkie znane dotąd tworzywa sztuczne. Ulega jedynie działaniu fluorowodoru HF, fluoru i stopionego sodu w temperaturze powyżej 150°C (ok. 420 K). Zakres temperatur trwałego użytkowania wynosi od 190°C (ok. 80 K) do + 250°C (ok. 520 K). W niektórych przypadkach może być wykorzystywany nawet do 260°C (ok. 10 K) (program egzamin ustny).
Związek ten ma własności silnie hydrofobowe, tzn. jest niezwilżany, nawet w warunkach ciągłego zanurzenia, w podwyższonej temperaturze i przez dłuższy czas. Poza tym wykazuje bardzo dobre własności mechaniczne i dielektryczne. Teflon daje się łatwo obrabiać mechanicznie; natomiast z uwagi na bardzo słabą przyczepność do innych tworzyw otrzymywanie dobrych powłok metodą powlekania teflonem wymaga specjalnych zabiegów technologicznych. Teflon ma jeden z najniższych współczynników tarcia, dzięki czemu suche części aparatury -wykonane z tego materiału nie wymagają smarowania (opinie o programie).
Teflon rozkłada się (bez stopienia) w temperaturze ok. 450″C (ok. 720 K). Powstające przy tym produkty są silnie toksyczne. Przetwórstwo PTFE jest bardzo trudne i wymaga specjalnego oprzyrządowania, w związku z czym wyroby z tego materiału są bardzo drogie. Postacią stosowaną w przetwórstwie są granulki, proszek oraz dyspersje najczęściej wodne i alkoholowe stosowane do wytwarzania powłok antyadhezyjnych (segregator aktów prawnych).
Z teflonu produkuje się różnego rodzaju kształtki techniczne, rury, uszczelki, armaturę, wykładziny, folie i płyty różnej grubości, począwszy od 0,005 mm do 6 mm. Przetwórstwo tworzyw sztucznych jest działem technologii obejmującym te wszystkie metody i techniki, dzięki którym możliwe jest przekształcenie polimerów syntetycznych i naturalnych w gotowe wyroby lub półfabrykaty o żądanych własnościach użytkowych. Stosowane są zarówno metody ręczne, nie wymagające kosztownego oprzyrządowania, jak i metody maszynowe częściowo lub całkowicie zautomatyzowane, sterowane elektronicznie i wyposażone w aparaturę kontrolno-regulującą (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32