Blog

13.01.2023

Szkło organiczne

W artykule znajdziesz:

Szkło organiczne

Polimetakrylan metylu (znany pod nazwą pleksiglasu) otrzymuje się przez polimeryzację blokową estru metylowego kwasu metakrylowego, tj. metakrylanu metylu, w myśl reakcji. Wyroby z PMM miękną w temperaturze 100-110cC (ok. 370-380 K); charakteryzują się dużą przepuszczalnością promieni świetlnych, a w szczególności promieniowania nadfioletowego. Dzięki bardzo dobrym własnościom optycznym PMM stosowany jest jako materiał zastępujący szkło, dlatego też nazywany jest szkłem organicznym. Szyby ze szkła organicznego nie tłuką się i nawet przy znacznej grubości nie zniekształcają widzianego obrazu (program uprawnienia budowlane na komputer).

Szkło organiczne daje się formować, polerować i obrabiać mechanicznie. Polimetakrylan metylu jest odporny na działanie roztworów kwasów i zasad, czynników atmosferycznych oraz benzyny i tłuszczowo W postaci arkuszy i prętów znalazł zastosowanie do wytwarzania różnych elementów konstrukcyjnych, szyb, szkła bezpiecznego oraz do budowy aparatury elektrycznej i chemicznej. Poliwęglany, podobnie jak polistyren, wytwarza się w postaci „czystej”, tzn. przy minimalnym udziale substancji dodatkowych, stosowanych w większości tworzyw sztucznych (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

PW odporne są na działanie rozcieńczonych kwasów, tłuszczów, olejów oraz substancji utleniających. Mogą być eksploatowane w zakresie temperatur od 120cC (ok. 150 K) do +135°C (ok. 408 K). Poliwęglany charakteryzują się dobrymi własnościami mechanicznymi i bardzo dobrymi własnościami dielektrycznymi, nie zmieniającymi się w zakresie temperatur od 50°C (ok. 220 K) do +135°C (ok. 408 K). Znalazły zastosowanie w przemyśle elektrotechnicznym, maszynowym i medycynie (uprawnienia budowlane).

Zakres temperatur trwałego użytkowania

Polimer ten znany jest w Polsce pod nazwą teflon (w kraju produkowany pod nazwą tarflen w Zakł. Azotowych w Tarnowie). Otrzymuje się go przez polimeryzację emulsyjną czterofluoroetylenu (CF2 = CF2). Gęstość PTFE wynosi 2,1 g/cm3. Pod względem odporności na działanie temperatury i czynników chemicznych przewyższa on wszystkie znane dotąd tworzywa sztuczne. Ulega jedynie działaniu fluorowodoru HF, fluoru i stopionego sodu w temperaturze powyżej 150°C (ok. 420 K). Zakres temperatur trwałego użytkowania wynosi od 190°C (ok. 80 K) do + 250°C (ok. 520 K). W niektórych przypadkach może być wykorzystywany nawet do 260°C (ok. 10 K) (program egzamin ustny).

Związek ten ma własności silnie hydrofobowe, tzn. jest niezwilżany, nawet w warunkach ciągłego zanurzenia, w podwyższonej temperaturze i przez dłuższy czas. Poza tym wykazuje bardzo dobre własności mechaniczne i dielektryczne. Teflon daje się łatwo obrabiać mechanicznie; natomiast z uwagi na bardzo słabą przyczepność do innych tworzyw otrzymywanie dobrych powłok metodą powlekania teflonem wymaga specjalnych zabiegów technologicznych. Teflon ma jeden z najniższych współczynników tarcia, dzięki czemu suche części aparatury -wykonane z tego materiału nie wymagają smarowania (opinie o programie).

Teflon rozkłada się (bez stopienia) w temperaturze ok. 450″C (ok. 720 K). Powstające przy tym produkty są silnie toksyczne. Przetwórstwo PTFE jest bardzo trudne i wymaga specjalnego oprzyrządowania, w związku z czym wyroby z tego materiału są bardzo drogie. Postacią stosowaną w przetwórstwie są granulki, proszek oraz dyspersje najczęściej wodne i alkoholowe stosowane do wytwarzania powłok antyadhezyjnych (segregator aktów prawnych).

Z teflonu produkuje się różnego rodzaju kształtki techniczne, rury, uszczelki, armaturę, wykładziny, folie i płyty różnej grubości, począwszy od 0,005 mm do 6 mm. Przetwórstwo tworzyw sztucznych jest działem technologii obejmującym te wszystkie metody i techniki, dzięki którym możliwe jest przekształcenie polimerów syntetycznych i naturalnych w gotowe wyroby lub półfabrykaty o żądanych własnościach użytkowych. Stosowane są zarówno metody ręczne, nie wymagające kosztownego oprzyrządowania, jak i metody maszynowe częściowo lub całkowicie zautomatyzowane, sterowane elektronicznie i wyposażone w aparaturę kontrolno-regulującą (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

07.05.2024
Praktyki budowlane. Wszytko, co musisz o nich wiedzieć

Znaczenie praktyki zawodowej w zdobywaniu uprawnień budowlanych Praktyka zawodowa odgrywa kluczową rolę w zdobywaniu uprawnień budowlanych dla architektów oraz innych…

03.05.2024
Kierownik robót budowlanych

Kierownik robót budowlanych to zawód, który często mylony jest z podobnym stanowiskiem, mianowicie z kierownikiem budowy. W związku z tym,…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami