Blog

Szkło piankowe – sposób na ocieplenie płyty fundamentowej
W artykule znajdziesz:
Szkło piankowe – sposób na ocieplenie płyty fundamentowej
Granulowane szkło piankowe to materiał izolacyjny, który najczęściej stosuje się do ocieplania płyt fundamentowych. Może być produkowany w całości lub w części ze stłuczki szklanej, pochodzącej z recyklingu (program na komputer). W związku z tym wykazuje wiele cech szkła, czyli jest mrozoodporne, niewrażliwe na korozję, rozpad, gnicie i wilgoć, a do tego jest zupełnie niepalne. Nie uszkodzą go szczury ani myszy, ponieważ jest bardzo twarde (program na telefon). W procesie spienienia nabiera dodatkowych zalet, ponieważ w jego strukturę wprowadzone jest powietrze, które zostaje uwięzione w zamkniętych komórkach. Dzięki temu szkło piankowe jest znakomitym izolatorem – współczynnik przewodzenia ciepła wynosi dla tego materiału 0,07-0,08W/(m.K) (promocja 3 w 1).
Granulowane szkło piankowe
Wraz z upływem lat granulowane szkło piankowe nie traci swoich właściwości i to nawet, gdy poddawane jest sporym obciążeniom (program na egzamin ustny). Właśnie dlatego znakomicie sprawdza się wszędzie tam, gdzie woda gruntowa okresowo się podnosi – wytwarza wówczas warstwę drenującą. Szkłem można zarówno obsypywać fundamenty budynków, jak i układać je pod płytą fundamentową czy pod podłogą na gruncie (segregator). W celu ułożenia izolacji ze szkła piankowego należy wykonać wykop szerokoprzestrzenny o obrysie większym o 1 m niż obwód płyty fundamentowej. Na dnie wykopu trzeba usypać warstwę piasku, a na niej ułożyć przyłącza instalacyjne. Na piasku rozwija się geowłókninę – musi mieć gramaturę przynajmniej 150 g/mkw. Jej rolą jest oddzielenie izolacji ze szkła piankowego od gruntu (opinie). Geowłókninę trzeba też wywinąć na boki wykopu, pamiętając o pozostawieniu 20-30c, zapasu – pozwoli to na owinięcie szkła od góry i ochroni je przed zanieczyszczeniem.
Najlepszą metodą rozkładania szkła piankowego jest metoda warstwowa, przy czym dwie warstwy są zwykle wystarczające. Jedna warstwa powinna mieć grubość 30-40 cm, a każdą warstwę należy dodatkowo zagęścić walcem lub zagęszczarką płytową. W związku z tym, że ściśliwość szkła wynosi 30%, po zagęszczeniu warstwa jest o niemal 1/3 niższa – jej grubość nie przekracza 20-27 cm. Kolejne warstwy wykonuje się w ten sam sposób.
Najnowsze wpisy
Docieplenie starego domu to proces mający na celu poprawę jego efektywności energetycznej, komfortu cieplnego oraz ochrony konstrukcji przed degradacją. W…
Membrana dachowa to specjalna warstwa ochronna stosowana pod pokryciem dachowym (np. dachówką, blachą) w celu zabezpieczenia konstrukcji dachu przed wodą,…







53 465

98%

32