Blog

Dodatek talku zdjęcie nr 2
17.01.2023

Szkło wodne sodowe

W artykule znajdziesz:

Dodatek talku zdjęcie nr 3
Szkło wodne sodowe

W celu prawidłowego rozpuszczenia szkła bryłowego w jak największym stopniu należy polepszyć warunki zetknięcia krzemianu z wodą. Uzyskuje się to przez zmielenie szkła bryłowego, co zwiększa jego powierzchnię, oraz przez puszczania, dzięki czemu błonki SiCb. tworzące się na powierzchni ziarn, ścierają się i woda bez przerwy styka się bezpośrednio z krzemianem powodując jego rozpuszczanie (program uprawnienia budowlane na komputer).

Oprócz tego dla każdego modułu rozpuszczanego szkła wodnego należy dobrać optymalny stosunek między użytym do rozpuszczania zmielonym szkłem bryłowym a ilością potrzebnej do jego rozpuszczania wody. Na przykład przy module 2,7 i granulacji ziarn do 0,6 mm optymalny stosunek krzemianu (szkła wodnego) do wody wynosi 1:3. Przy module 3 do 3,5 optymalna granulacja rozpuszczanego krzemianu wynosi 0,3 mm (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

W fabrykach szkło wodne sodowe lub potasowe o małym module rozpuszczane jest w autoklawach za pomocą pary wodnej pod ciśnieniem 3-4 atn. Rozpuszczanie trwa 3 godziny. Szkło wodne sodowe o dużym module rozpuszcza się w autoklawach obrotowych o kształcie cylindrycznych bębnów, w których szkło osiąga stężenie 38-39 Be, a następnie gorącą masę przetłacza się za pomocą pary do zbiornika. W celu otrzymania przezroczystego roztworu szkło wodne filtruje się w prasach filtracyjnych. Odparowanie roztworu szkła wodnego do żądanego stężenia przeprowadza się w kotłach żeliwnych lub żelaznych bezpośrednio podgrzewanych lub w aparatach próżniowych (uprawnienia budowlane).

Rozpuszczanie krzemianu pod ciśnieniem przeprowadza się jedynie w dużych zakładach produkcyjnych. Na budowach rozpuszczanie prowadzi się w bardziej prostych urządzeniach; w tym wypadku w celu rozpuszczenia krzemianu rozdrabnia się go na kawałki o grubości 7-30 mm i ładuje do kadzi z desek sosnowych (rys. 11). Wewnątrz kadzi nad dnem na drewnianych podkładach umieszcza się sito żelazne z otworami o średnicy 7 mm. Między dnem a sitem znajduje się bełkotka wykonana z rur o średnicy 37-50 mm (program egzamin ustny).

Szkło bryłowe

W rurach tych wykonane są otwory do wylotu pary o średnicy 3-4 mm, rozmieszczone w odstępach co 30 mm. Po załadowaniu szkła bryłowego do kadzi wlewa się wodę w stosunku wagowym 1 : 4 (krzemian : woda), zamyka się pokrywę i przez bełkotkę w ciągu 24 godzin doprowadza parę o ciśnieniu 6 atn. Otrzymane szkło wodne ma ciężar właściwy do 1,4. Ilość nie rozpuszczonego osadu, który pozostaje przy rozpuszczaniu szkła bryłowego parą, nie przekracza 10%. Proces rozpuszczania krzemianu w tym aparacie można znacznie przyspieszyć, jeśli krzemian zmiele się osiągając grubość ziaren równą 0,6 mm i jeśli wewnątrz kadzi ustawi się mieszadło łopatkowe obracające się z prędkością 35-45 obr/min. W tym wypadku nie jest konieczne umieszczenie sita żelaznego (opinie o programie).

Szkło bryłowe łatwo rozpuszcza się we wrzącej wodzie w przypadku, gdy przedtem będzie ono zmielone w młynie kulowym przy doprowadzeniu niewielkiej ilości wody. W braku młyna oraz urządzeń do wytwarzania pary szkło krzemowe można rozpuszczać w kotle żeliwnym. Dla przyspieszenia procesu rozpuszczania krzemian należy zemleć uzyskując ziarna o granulacji 5-10 mm. W celu uniknięcia przywierania krzemianu do gorących ścianek kotła oraz w celu uzyskania lepszego stykania się zmielonych cząstek krzemianu z wodą w kotle umieszcza się dwa naczynia (segregator aktów prawnych).

Wykonuje się je z blachy żelaznej; zajmują one ok. 15-20% objętości kotła i służą do załadowania szkła bryłowego. Dno i boczne ściany tych naczyń do wysokości 50 mm są pełne, a powyżej w ściankach znajdują się otwory o średnicy 10 mm, rozmieszczone w odległości 30 mm jeden od drugiego. Po napełnieniu naczyń szkłem bryłowym do kotła wlewa się wodę w stosunku wagowym 1 : 4 (krzemian : woda), zamyka się pokrywę i następnie ogrzewa kocioł w ciągu 20-24 godzin. Otrzymany roztwór ma stężenie 26-30 Be. Stężanie przez odparowanie przeprowadza się w takich samych kotłach, ale bez naczyń dziurkowanych (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Dodatek talku zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Dodatek talku zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Dodatek talku zdjęcie nr 8 Dodatek talku zdjęcie nr 9 Dodatek talku zdjęcie nr 10
Dodatek talku zdjęcie nr 11
Dodatek talku zdjęcie nr 12 Dodatek talku zdjęcie nr 13 Dodatek talku zdjęcie nr 14
Dodatek talku zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Dodatek talku zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Dodatek talku zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami