Blog
Szkodliwe związki dla betonu
W artykule znajdziesz:
Szkodliwe związki dla betonu
Jeżeli budowla styka się bezpośrednio z gruntem zawierającym szkodliwe związki dla betonu, to istnieje niebezpieczeństwo, że woda opadowa wsiąknie w grunt, rozpuści szkodliwe związki i doprowadzi je do betonu. Z tego względu do zasypania obiektów nie należy używać gruntu zawierającego domieszki szkodliwie działające na beton. Niszczące działanie wody na beton zależy od rodzaju i ilości szkodliwych związków j jeszcze bardziej jest spotęgowane wówczas, gdy woda jest w ruchu (program uprawnienia budowlane na komputer).
W celu zabezpieczenia przed szkodliwym działaniem wody i gruntu na beton można stosować rozmaite środki ochronne.
W celu zabezpieczenia przed działaniem słabo korodującej wody stosuje się beton wodoszczelny. Ze względu na znaczną wrażliwość świeżego betonu wskazane jest w ciągu dłuższego czasu chronić go przed działaniem szkodliwej wody lub, jeśli to możliwe, należy świeży beton pokryć powłoką bitumiczną lub folią z mas plastycznych.
W przypadku wody silnie korodującej może poza wyżej wspomnianymi środkami ochronnymi znaleźć zastosowanie izolacja z gliny (pkt 26) lub okładzina klinkierowa, a w przypadku wody bardzo silnie korodującej - izolacja ciężka z wkładkami i okładzina klinkierowa (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Jeżeli w płaszczyźnie posadowienia obiektu występują większe siły poziome (np. parcie poziome sklepień, łuków lub ram), które muszą być przejęte, to do izolacji fundamentu nie mogą być zastosowane żadne powłoki izolacyjne, a to ze względu na bardzo mały współczynnik tarcia materiałów izolacyjnych.
W tych przypadkach stopy fundamentowe należy zabezpieczyć warstwami klinkieru ułożonego na zaprawie ze spoiw odpornych na działanie chemiczne (np. cement glinowy).
Przy fundamentach na palach w gruntach z wodą działającą mało agresywnie na beton mogą wystarczyć pale do wbijania wykonane przy zastosowaniu cementu glinowego, które dodatkowo mogą być fluatowane lub powleczone powłoką izolacyjną (uprawnienia budowlane). W gruncie z silnie agresywną dla betonu wodą należy przewidzieć pale w osłonie z rur blaszanych, które wewnątrz należy powlec ochronną powłoką bitumiczną, aby w ten sposób zabezpieczyć beton nawet wówczas, gdy osłona blaszana ulegnie zniszczeniu (pale Raymonda).
Budowle masywne
Budowle masywne, narażone na działanie wpływów atmosferycznych (wilgoci z powietrza, deszczu, śniegu, wiatru, mrozu i nasłonecznienia), zasadniczo nie wymagają specjalnej ochrony, jeśli przy wykonywaniu ich będą przestrzegane niżej podane wskazówki (program egzamin ustny).
Przez zastosowanie uszczelnienia powierzchniowego fluorokrzemianami lub krzemianami można powierzchnię dodatkowo utrwalić i uczynić ją bardziej odporną na działanie np. gazów spalinowych. Budowle o powierzchniach silnie uszkodzonych wskutek działań atmosferycznych można ochronić przed dalszymi uszkodzeniami przez nałożenie warstwy betonu natryskowego.
Powierzchnie budowli narażonych na bezpośrednie działanie gazów wymagają specjalnych środków ochronnych (opinie o programie).
Powinny być one możliwie gładkie i szczelne; wykonuje się je przy użyciu cementów, które szczególnie są odporne na działanie gazów. Powierzchni tych nie obrabia się sposobem kamieniarskim.
Powierzchnie zewnętrzne budowli masywnych nad torami kolejowymi (mostów betonowych i żelbetowych) powinny być tak ukształtowane, aby gazy nie gromadziły się we wgłębieniach, lecz mogły być po powierzchniach gładkich (bez występów) łatwo odprowadzane. Wkładki zbrojenia powinny być szczelnie otoczone betonem, przy czym grubość warstwy ochronnej powinna wynosić nie mniej niż 4 cm (segregator aktów prawnych).
Przy dźwigarach dwuteowych, obetonowanych, istnieje niebezpieczeństwo, że w warstwach betonu pod stopką powstaną pod wpływem obciążeń ruchomych rysy, przez które gazy spalinowe mogą wywierać korodujący wpływ. Dlatego warstwa ochronna powinna być dostatecznie gruba i należycie połączona z betonem, aby mogła sama się utrzymać luźno pod stopką. Zaleca się dźwigarów nie obetonowywać, lecz pozostawić widoczne i pokryć powłoką izolacyjną (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32