Blog

Wzorzec nastawczy zdjęcie nr 2
26.11.2021

Szkody wyrządzane przez wody

W artykule znajdziesz:

Szkody wyrządzane przez wody

Wzorzec nastawczy zdjęcie nr 3
Szkody wyrządzane przez wody

Szkody wyrządzane przez wody nie zawsze polegają tylko na tym, że zalewają one pomieszczenia podziemne, przeszkadzając w ich użytkowaniu. Mogą one również przyczynić się do zmniejszenia wytrzymałości gruntu, spowodować przemieszczenie wilgoci pod wpływem temperatur, tworzenie się soczewek lodowych, wysadzin i inne objawy ujemnie wpływające na organizację robót i późniejszą eksploatację budynku (program uprawnienia budowlane na komputer).
Opracowanie dokumentacji drenażowych związane jest z szeregiem zagadnień naukowo-technicznych z zakresu inżynierii wodnej i z tego powodu projektowanie drenowania uważane jest pod względem zawodowym za daleko posuniętą specjalizację, co jest zresztą zupełnie słuszne w specjalnych i wyjątkowych przypadkach odwodnienia.

W dużej natomiast większości przypadków, z którymi normalnie można spotkać się w praktyce budowlanej, odwodnienie może być zaprojektowane i obliczone przez inżynierów budowlanych i architektów w ramach dokumentacji technicznej zabezpieczania budynków od wody (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
W niniejszej pracy omawia się w zasadzie drenowanie w obrębie parceli budowlanej.
Poziom wód gruntowych jest zmienny, zależny od różnych czynników. Przede wszystkim badania muszą objąć różne pory roku, w których wahania są największe. Przy zabezpieczeniu budowli od wody jest szczególnie ważne ustalenie najwyższego poziomu wody w stosunku do poziomu posadowienia najniższej kondygnacji ze względu na występujące wtedy maksymalne ciśnienie hydrostatyczne (uprawnienia budowlane).

W praktyce przy sporządzaniu dokumentacji technicznej próbne wiercenia gruntów dają wstępne dane co do poziomu wód gruntowych. Niestety badania te w większości przypadków nie dają dostatecznie ścisłych wyników. Powodem tego jest przede wszystkim krótki okres badań. Poza tym dużą rolę odgrywa przepuszczalność gruntów. W gruntach piaszczystych i żwirach poziom wody dość szybko ustala się w otworze wiertniczym. Rozpoznanie natomiast głębokości zalegania wód gruntowych w gruntach spoistych jest bardzo trudne. Na przykład w iłach i glinach trzeba by czekać przez całe lata na ustalenie poziomu wód gruntowych (program egzamin ustny).

Badania wód gruntowych

Na ogół łatwiejsze jest przewidywanie spiętrzenia wód w gruntach przepuszczalnych.
Badanie wahań poziomów wód gruntowych przeprowadza się w studniach i otworach wiertniczych.
Do dokonania pomiaru stosowane są specjalne narzędzia pomiarowe. Do nich należą przede wszystkim ustalone w postaci wbitych palików repery, łaty, pływaki, gwizdki i inne urządzenia stosowane w zależności od głębokości zalegania wód gruntowych (opinie o programie).

Mając szereg pomiarów poziomów wody gruntowej można wykreślić warstwice wód gruntowych, łącząc punkty jednakowych rzędów. Kierunek ruchu wód gruntowych jest prostopadły do warstwie wodnych. Można go określić na podstawie odczytów w trzech otworach wiertniczych stanowiących wierzchołki trójkąta o bokach około 100 m.
Najpierw łączy się punkty o jednakowym poziomie (odcinek warstwicy) i następnie prowadzi się prostopadłą do warstwicy przez trzeci wierzchołek.
Średnica studni wyjściowej nie może być mniejsza niż 3,5″-T-4″. Odległość pomiędzy studniami zależy od uziarnienia gruntu: w gruntach spoistych 0,5-1,5 m, w piaskach drobnoziarnistych 2-5 m, w piaskach gruboziarnistych 5-15 m.

Barwnik powinien być dobrany w zależności od składu chemicznego wody (segregator aktów prawnych).
Oprócz metody barwnikowej istnieje szereg innych metod, jak np. chemiczna i elektrometryczna.
Przystępując do obliczenia drenażu budowlanego należy przede wszystkim możliwie dokładnie ustalić współczynnik filtracji.

Do wstępnych obliczeń i w prostych przypadkach można znając charakterystykę gruntu przyjmować współczynnik filtracji Jednakże w większości przypadków wyniki obliczeń wykonanych na podstawie tablic są zbyt dalekie od rzeczywistości (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Wzorzec nastawczy zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Wzorzec nastawczy zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Wzorzec nastawczy zdjęcie nr 8 Wzorzec nastawczy zdjęcie nr 9 Wzorzec nastawczy zdjęcie nr 10
Wzorzec nastawczy zdjęcie nr 11
Wzorzec nastawczy zdjęcie nr 12 Wzorzec nastawczy zdjęcie nr 13 Wzorzec nastawczy zdjęcie nr 14
Wzorzec nastawczy zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Wzorzec nastawczy zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Wzorzec nastawczy zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami