Blog
Sznur smołowany
W artykule znajdziesz:
Uszczelnienie przestrzeni między rurą a murem stanowi sznur smołowany oraz asfalt lub inny materiał uszczelniający o podobnych właściwościach. Przejście tego typu można stosować do ścian o grubości 0,10-0,60 m oraz w przypadku przejścia rury z suchego pomieszczenia do suchego gruntu lub do suchego pomieszczenia. Przejście pokazane na rys. 1-94 składa się z tulei z przyspawanymi kołnierzami oporowymi, wewnątrz której jest przyspawany pierścień stwarzający oparcie dla dobijanego uszczelnienia (program uprawnienia budowlane na komputer).
Przejście to ma zastosowanie do ścian grubości 0,10“0,60 m, z tym że ścianę o grubości 0,10-0,15 m w miejscu przechodzenia rurociągu należy pogrubić do 0,20 m. Ten typ przejścia zapewnia elastyczność rurociągu. Można go stosować, gdy ciśnienie hydrostatyczne nie przekracza 6 m H2Q. Przejście pokazane na rys. 1-95 można stosować w przypadku, gdy ciśnienie hydrostatyczne nie przekracza 20 m HoO. Pozwała ono na pewną niewspółosiowość przewodu. Tuleję stanowi nasuw- ka żeliwna dwukielichowa uszczelniana sznurem smołowanym, sznurem białym oraz ołowiem (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Przejście typu PQ można stosować do ścian o grubości: 0,10H-0,30 m dla rurociągów 0 50-80 mm; 0,10-0,35 m dla rurociągów 0 100H-150 mm; 0,10-0,40 m dla rurociągów 0 200-400 mm; 0,10-0,45 m dla rurociągów 0 500 mm, z tym że ściany grubości 0,10 m w miejscu przechodzenia rurociągu należy pogrubić co najmniej do 0,15 m. Przejście pokazane na rys. 1-96 składa się z tulei z przyspawanymi oporowymi, wewnątrz której jest przyspawany pierścień stwarzający opór dla uszczelnienia dociskanego przez dławik (uprawnienia budowlane). Dławik składa się z odcinka rury stalowej z przyspawanym kołnierzem. Uszczelnienie tego typu stosuje się do ścian o grubości 0,10-r-0,60 m oraz w przypadku, gdy ciśnienie hydrostatyczne nie będzie przekraczało 25 m H20. Wymagania dotyczące armatury wodociągowej sieci domowej podane są w PN-68/M-75001.
Powłoka ochronna chromowa, niklowa lub niklowo-chromowa powinna być ciągła, dobrze związana z powierzchnią wyrobu i nie powinna wykazywać zatłuszczeń, pęcherzey, pęknięć, narostów oraz uszkodzeń mechanicznych obniżających własności użytkowe wyrobu. Grubość powłoki ochronnej powinna wynosić minimum 0,002 mm(program egzamin ustny).
Otwieranie armatury
Powierzchnie części armatury z żeliwa ciągliwego powinny być pokryte cynkiem, a powierzchnie części stalowych mogą być pokryte warstwą cynku lub mosiądzu. Powierzchnie zewnętrzne armatury z żeliwa szarego powinny być pokryte lakierem. Armatura wewnętrznej sieci wodociągowej poddana ciśnieniu 15 kG/cm2, w ciągu co najmniej 15 s, nie powinna wykazywać pocenia się i przeciekania wody. Zawory czerpalne i baterie otwarte przy przepływie wody nie powinny wykazywać przeciekania wody w miejscach uszczelnionych. Zamykanie i otwieranie armatury powinno się odbywać przy użyciu równomiernej siły bez oporów i zahamowań (opinie o programie).
Armaturę poddaje się następującym badaniom:
- sprawdzenie szczelności,
- sprawdzenie wymiarów,
- sprawdzenie jakości powłoki metalowej (ochronnej) (segregator aktów prawnych).
Na każdą partię armatury uznaną za zgodną z wymaganiami normy powinno być wystawiane zaświadczenie (atest) wytwórni zawierające co najmniej:
- numer i datę wystawienia zaświadczenia,
- nazwę i adres wytwórni,
- oznaczenie armatury według normy przedmiotowej,
- wielkość partii,
- wyniki przeprowadzonych badań,
- stwierdzenie zgodności użytych materiałów z odpowiednią normą przedmiotową (promocja 3 w 1).
Sposób zamontowania armatury czerpalnej nad przyborami sanitarnymi powinien być zgodny z PN-59/B-10701.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32