Blog
Kształt i wymiary elementów rynnowych
W artykule znajdziesz:
Kształt i wymiary elementów rynnowych
Ze względu na znaczny współczynnik rozszerzalności cieplnej konieczne jest zapewnienie im swobody ruchów po ułożeniu na hakach rynnowych.
Kształt i wymiary elementów rynnowych z PCW (program uprawnienia budowlane na komputer).
Do oparcia rynien pod okapem służą uchwyty rynnowe (haki rynnowe) rozstawione co 0,40 m (a więc gęściej niż pod rynny blaszane) tak, aby rynny miały spadek ok. 0,5%.
Gotowe odcinki rynny, otrzymane z wytwórni, skleja się w dłuższe odcinki na budowie. Do klejenia używa się kleju winylowego, dociskając sklejane części specjalnym uchwytem metalowym wyprofilowanymi klockami drewna.
Odcinki rynien powinny być sklejane na zakładach szerokości 3-4 cm, przy czym sklejane zakłady powinny być nakładane na siebie zgodnie z przewidywanym kierunkiem spływu wody (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Montaż rynien rozpoczyna się od rury spustowej w kierunku najwyższego punktu rynny. tzw. działu wodnego, od którego zaczyna się spływ do sąsiedniej rury spustowej.
Po sprawdzeniu spadku odgina się wąsy na brzegi rynien niezbyt dociskając je, aby był zapewniony podłużny ruch rynien. Pożądane jest. żeby. zewnętrzne końce uchwytów były wygięte na zewnątrz i żeby rynny mogły być zaczepiane za nie bez potrzeby korzystania z wąsów zewnętrznych.
Koryta odpływowe
Koryta odpływowe są to rynny leżące na specjalnie wyrobionym deskowaniu lub zagłębione w betonie w celu odprowadzenia wody z żelbetowych dachów płaskich lub z dwu sąsiadujących połaci dachów wielospadowych (pilastych, wielołukowych ttp.) (uprawnienia budowlane). Stosowane są najczęściej przy pokryciach blachą lub płytami falistymi między połaciami nachylonymi ku sobie i przy pokryciach papowych.
Krycie koryt wykonuje się blachą ocynkowaną o grubości 0,5-0,7 mm lub cynkową o grubości 0,6-0,7 mm. Arkusze blachy powinny być dopasowane do profilu podłoża. W celu podwyższenia szczelności koryt zaleca się układać pod blachą jedną warstwę papy asfaltowej (program egzamin ustny).
W złączach prostopadłych do spadku koryta arkusze blachy ocynkowanej łączy się na podwójne rąbki leżące, a blachy cynkowe na zakłady szerokości 20+40 mm, lutowane na całej długości.
W złączach równoległych do spadku koryta arkusze blachy w korycie łączy się z pokryciem blaszanym połaci na podwójne rąbki leżące, zawinięte w kierunku środka koryta, a pokrycia płytowe nakłada się na te rąbki.
Spadki koryt nie powinny być mniejsze niż 0,5% (opinie o programie).
Główki gwoździ
Blachę ocynkowaną mocuje się do podłoża żabkami, a blachę cynkową przybija się gwoździami blacharskimi (segregator aktów prawnych).
Główki gwoździ zakrywa się nalutowanymi kapkami. Nie należy wbijać gwoździ w koryta poniżej przewidywanego w nich poziomu spływającej z dachu wody. Jest to niepożądane zarówno ze względu na możliwość przecieków, jak na trudność czyszczenia koryt.
Przy kryciu dachu papą zaleca się wykonywanie koryt również z papy, przy czym liczba warstw powinna być w korycie większa niż na przyległych połaciach. Do klejenia pap powinien być używany lepik asfaltowy o malej spływności, a ilość jego na 1 m2 nie powinna być w poszczególnych spoinach między papami większa niż 1,5 kg/m2. Lepik powinien być nakładany równomiernie tak, aby utrzymać wymagane spadki koryt, które w założeniu już są bardzo małe.
Koryta zagłębione w betonie nie mogą być głębsze niż 20 cm i węższe w dnie niż 25 cm w świetle papy (promocja 3 w 1).
W dachach pilastych (szwedowych), wykonanych z betonu zbrojonego, koryta są pokrywane co najmniej 3 warstwami papy asfaltowej, przy czym jedna z tych warstw powinna być wyprowadzona na sąsiednie połacie do wysokości 30-60 cm. Lepik asfaltowy, użyty do klejenia, nie powinien spływać z połaci po nagrzaniu przez promienie słoneczne (środkowa-warstwa papy na tkaninie technicznej). Należy pamiętać, że warstwa wyrównawcza w korytach powinna mieć naroża zaokrąglone promieniem r= 3 cm.
Ze względu na konieczność usuwania śniegu z koryt w okresie zimowym należy na ich dnie przewidzieć warstwę ochronną z asfaltu lanego o grubości nie większej niż 20 mm. a na bokach warstwę lepiku o grubości 5 mm.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32