Blog

04.05.2021

Sztablatura

W artykule znajdziesz:

Sztablatura

Sztablatura

Ostatnią czynnością jest szlifowanie osełką najpierw gruboziarnistą, a potem drobnoziarnistą, polewając wodą i polerując aż uzyskamy lustrzany połysk (program uprawnienia budowlane na komputer).
Odmianą stiuku jest tzw. sztablatura. Jest to rodzaj szlachetnej wyprawy wapienno-gipsowej na podkładzie z normalnej zaprawy wapiennej.

Sztablatura powstaje przez nałożenie pacą warstewki mieszaniny czystego ciasta wapiennego z gipsem najlepszego gatunku (alabastrowym) o grubości 1 do 2 mm i dotarcie jej packą z drzewa żywicznego lub stalową do stanu zupełnego wygładzenia.
Inny sposób wykonania sztablatury polega na nałożeniu pacą warstewki czystej zaprawy z gipsu modelowego o grubości około 2 mm, dotarciu packami i cyklinowaniu jej po stwardnieniu gładką cykliną, poruszaną w różnych kierunkach, aż do całkowitego usunięcia nierówności. Powierzchnię wygładza się ostatecznie gipsem, zarobionym wodą wapienną, przez zacieranie packami aż do zniknięcia porów oraz uzyskania gładkości i połysku. Sztablatura przypomina wtedy z wyglądu kość słoniową, nie daje jednak powierzchni lśniącej (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Jeżeli powierzchnia wyprawy ma mieć inny kształt aniżeli powierzchnia wyprawianej ściany lub stropu, tworzymy sztuczne podłoże ze szkieletu prętów stalowych, pokrytego siatką metalową. Ponieważ przy stosowaniu wypraw szlachetnych do wnętrz spotykamy się często z takim podłożem, podamy tu pokrótce jego opis (uprawnienia budowlane).

Przy niewielkich zgrubieniach wyprawy, np. przy pilastrach, wystarczy narzucenie grubszej warstwy. Gdy jednak grubość warstwy przekroczy 5 cm, zachodzi niebezpieczeństwo odpadnięcia wyprawy, szczególnie przy gzymsach. Wtedy wyskok lub gzyms muszą mieć jądro z muru, o kształcie zbliżonym do przyszłej powierzchni wyprawy tak, aby uzyskać normalną jej grubość.
Przy wyprawianiu konstrukcji żelbetowych łatwo jest wykonać jądro pilastrów i gzymsów przez nadanie odpowiedniego kształtu powierzchni betonu (program egzamin ustny).

Siatka jednolita

Gdy jednak jądro przybiera zbyt duże wymiary zastępujemy je wspomnianą na wstępie konstrukcją stalową, obciągniętą siatką. Nazywamy to popularnie konstrukcją Rabitza. Szkielet stanowią osadzone w murze pręty stalowe, średnicy 6 do 12 mm, przy większych wymiarach wyskoków nawet kątowniki lub dwuteówki, łączone na końcach siatką drutów o grubości około 4 mm. Na tej siatce podstawowej osadzamy siatkę drucianą lub siatkę jednolitą (opinie o programie).

Mają one już powierzchnię odpowiadającą dokładnie żądanej powierzchni wyprawy. Siatka jednolita, jako sztywniejsza, jest lepsza.
Pręty podstawowe muszą być dobrze zamocowane w murze na zaprawie cementowej, aby uniosły one ciężar konstrukcji stalowej z osadzoną na niej wyprawą. Wyprawa ta posiada miejscami grubość 4 do 5 cm, co daje ciężar 60 do 80 kg/m2 przy wyprawie gipsowej, a przy wyprawie cementowej - ponad 100 kg/m2. Przyjmuje się na 1 m2 wyprawy co najmniej 3 podwieszenia z drutu lub kształtowników. Przy umocowaniu opisanej konstrukcji do słupów lub do belek żelbetowych, należy wypuścić z nich przy układaniu zbrojenia odpowiednie pręty, aby uniknąć później trudności z umocowywaniem ich do gotowej już konstrukcji (segregator aktów prawnych).

Jako przykład opiszemy budowę sztucznego sklepienia przy użyciu wyprawy szlachetnej. Podobnie jak przy budowie sklepienia murowanego wykreśla się wszystkie krążyny potrzebne dla danego rodzaju sklepienia, mając na uwadze nie tylko krążyny przyścienne i przekątniowe, ale i pośrednie. Krążyny bowiem muszą być ustawione co 30 do 40 cm. Według tego wykresu wygina się pręty stalowe i po osadzeniu ich na miejscu w murze łączy się je prętami, układanymi równolegle do osi danego sklepienia, również w odstępach około 30 do 40 cm, wiążąc skrzyżowania prętów i krążyn drutem.

Przy niewielkiej rozpiętości sklepienia (około 2,5 m) należy użyć na krążyny prętów o średnicy 10 do 12 mm, na pręty rozdzielcze drutu o grubości 6 do 8 mm i zastosować 3 - 4 punkty podwieszenia na 1 m2 sklepienia. Równoległe pręty rozdzielcze wpuszcza się końcami w mur (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

07.05.2024
Praktyki budowlane. Wszytko, co musisz o nich wiedzieć

Znaczenie praktyki zawodowej w zdobywaniu uprawnień budowlanych Praktyka zawodowa odgrywa kluczową rolę w zdobywaniu uprawnień budowlanych dla architektów oraz innych…

03.05.2024
Kierownik robót budowlanych

Kierownik robót budowlanych to zawód, który często mylony jest z podobnym stanowiskiem, mianowicie z kierownikiem budowy. W związku z tym,…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami