Blog

15.11.2022

Wartości chłonności akustycznej

W artykule znajdziesz:

Wartości chłonności akustycznej

Orientacyjne średnie jednostkowe wartości chłonności akustycznej wynoszą np.: dla człowieka a ^ 0,45, dla stołu drewnianego a 0,25, dla krzesła drewnianego twardego a ^ 0,025, dla krzesła miękkiego a ^0,12, dla obrabiarki do metalu (automat) a 0,06. Wg D. Augustyńskiej zależność między obniżeniem poziomu natężenia dźwięku ALw przed i po wytłumieniu sufitu (linie kreskowe) oraz sufitu i ścian (linie ciągłe) materiałem dźwiękochłonnym o współczynniku a = 0,5-M a objętością V pomieszczenia biurowego; przyjęto, że pomieszczenie to jest kwadratowe, jego wysokość wynosi h = 4 m, sufit i ściany są tynkowane, a podłoga z parkietu (program uprawnienia budowlane na komputer).

Dla pomieszczeń tego rodzaju o powierzchni podłogi większej od ok. 100 m* bardziej ekonomiczne jest wytłumienie tylko sufitu, ponieważ przy całkowitym wytłumieniu, a więc przy stosunkowo dużym nakładzie kosztów, uzyskane zmniejszenie poziomu natężenia dźwięku jest stosunkowo niewielkie (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Wg tej samej autorki zależność między obniżeniem poziomu natężenia dźwięku ALw przed i po wytłumieniu sufitu (linie kreskowe) oraz sufitu i ścian (linie ciągłe) materiałem dźwiękochłonnym o współczynniku a = 0,5-M a objętością pomieszczenia produkcyjnego; przyjęto, że wymiary tego pomieszczenia zwiększają się nie zmieniając między sobą w stosunku 2:3:5, a ściany, sufit i podłoga są betonowe (uprawnienia budowlane).

Jak widać z porównania obu rysunków, efekt wytłumienia zależy od chłonności akustycznej pomieszczenia przed wytłumieniem. Im intensywniej odbijają dźwięk ściany pomieszczenia, tym zastosowanie materiałów i ustrojów dźwiękochłonnych przynosi lepsze rezultaty. Dlatego przy zastosowaniu takiej samej liczby środków wytłumiających hałas uzyskuje się w pomieszczeniach produkcyjnych lepsze rezultaty. Ogólnie można więc stwierdzić, że istotne obniżenie poziomu dźwięku (hałasu) uzyskuje się w tych pomieszczeniach, w których pierwotna chłonność akustyczna jest niewielka (a więc pole akustyczne jest zbliżone do pola doskonale rozproszonego), a średni współczynnik pochłaniania ajr < 0,05-0,1 (program egzamin ustny).

Natężenia dźwięku

Nie jest celowe, w związku z tym, wytłumianie pomieszczeń nawet stosunkowo małych, ale w których ma przebywać większa liczba osób. Dla pomieszczenia o polu podłogi S = = 121 m2 obniżenie poziomu natężenia dźwięku związane z obecnością wewnątrz tego pomieszczenia np. 60 osób wynosi 3 dB, podczas gdy wytłumienie sufitu takiego pomieszczenia pustego materiałem dźwiękochłonnym o współczynniku a = 0,5 spowoduje zmniejszenie tego poziomu o niecałe 6 dB (opinie o programie). Z podobnych względów nie zawsze celowe jest wytłumianie materiałami i ustrojami dźwiękochłonnymi pomieszczeń tkalni, przędzalni itp., ponieważ w pomieszczeniach tych, mimo że ich ściany mogą intensywnie odbijać fale dźwiękowe, znajduje się znaczna ilość materiału dźwiękochłonnego w postaci przerabianej przędzy czy tkanych materiałów tekstylnych.

W pomieszczeniach, w których chłonność akustyczna jest stosunkowo niewielka, stosowanie materiałów dźwiękochłonnych jest wtedy celowe, kiedy stanowiska robocze, na których znajdują się ludzie narażeni na hałas, są oddalone od źródła tego hałasu o odległość r > rg (segregator aktów prawnych). W pomieszczeniach, w których znajduje się większa liczba źródeł hałasu, należy również uwzględniać wzajemne rozmieszczenie tych źródeł i stanowisk roboczych między sobą.

Omawiane wyżej wykresy wskazywały na to, że w pewnych okolicznościach ekonomiczniejsze jest wytłumianie materiałem dźwiękochłonnym tylko sufitu. Dzieje się tak dlatego, że zwłaszcza w stosunkowo dużych, a niskich halach sufit stanowi największą powierzchnię odbijającą fale dźwiękowe. Wyniki badań świadczą o tym, że w miarę zmniejszania się wysokości pomieszczenia efekty uzyskane w wyniku wytłumienia sufitu zwiększają się tym intensywniej, im większa jest powierzchnia podłogi danego pomieszczenia (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

03.05.2024
Kierownik robót budowlanych

Kierownik robót budowlanych to zawód, który często mylony jest z podobnym stanowiskiem, mianowicie z kierownikiem budowy. W związku z tym,…

30.04.2024
Porady przed egzaminem ustnym na uprawnienia budowlane

Przygotowanie się do egzaminu ustnego na uprawnienia budowlane wymaga - poza koniecznością gruntownego przejrzenia wiadomości i ich przyswojenia - nabycia…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami