Blog

Mineralizatory fluorkowe zdjęcie nr 2
26.11.2021

Sztuczne podwyższenie terenu budowlanego

W artykule znajdziesz:

Sztuczne podwyższenie terenu budowlanego

Mineralizatory fluorkowe zdjęcie nr 3
Sztuczne podwyższenie terenu budowlanego

Jednakże maksymalne zbliżenie ciągu drenowego do ściany budynku można stosować jedynie dla przypadków, kiedy ciąg drenowy z obsypką filtracyjną nie leży poniżej podstawy fundamentów, w przeciwnym bowiem razie ciąg drenowy należy odsunąć od ściany. Szczególnie dotyczy to kolektorów, które przebiegają w sąsiedztwie innych budowli. W celu uniknięcia uszkodzenia tych budowli, wykopy rowów należy odsunąć na taką odległość, aby ściany wykopu były poza strefą działania ciśnienia wywołanego ciężarem budowli.
Sztuczne podwyższenie terenu budowlanego jest na ogół przedsięwzięciem kosztownym i dość rzadko stosowanym.

Natomiast przy wysokim poziomie wód gruntowych stosuje się dość często poduszki piaskowe pod fundamenty i posadzki i podwyższa się teren niewielkich partii parceli budowlanej (program uprawnienia budowlane na komputer).
Zagadnieniem nasypów i podwyższenia terenu zajmuje się specjalny dział mechaniki gruntów, szeroko omówiony w literaturze technicznej (R. Piątkowski, Gersewanow i inni). Z tego powodu w pracy niniejszej ograniczymy się do omówienia tylko drenowania działek budowlanych.

Podwyższenie powierzchni gruntu osiąga się dwoma sposobami:
- namywaniem przy zastosowaniu hydromechanizacji,
- przez wykonanie na sucho ubijanego nasypu (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Mając na uwadze przede wszystkim podniesienie powierzchni terenu jako zabezpieczenie przed podtapianiem wodami gruntowymi, należy przeprowadzać niezbędne badania wstępne dotyczące zwierciadła wód gruntowych i gruntu. Zależnie od tych badań i potrzeb związanych z projektowanymi budowlami można ustalić właściwe poziomy nasypu i rodzaje materiału gruntowego, gdyż podwyższenie terenu może wywołać podniesienie poziomu wód gruntowych i zmniejszyć spodziewany efekt. Może to nastąpić szczególnie w tym przypadku, kiedy strumień wód podziemnych wskutek wyklinowania się pokładu wodonośnego występuje na powierzchnię powodując podbagnienie (uprawnienia budowlane).

Przygotowanie podłoża pod nasyp

Wody te pozostawione sobie i niezdrenowane mogą w nowych warunkach wytworzyć niekorzystne warunki hydrogeologiczne.
Należy również przestudiować warunki spływu wód powierzchniowych z opadów atmosferycznych.
Biorąc to wszystko pod uwagę należy zastanowić się, czy należy zastosować drenaż, zwłaszcza drenaż warstwowy.
Podwyższenie terenu nie zawsze zwalnia od zastosowania drenażu, lecz narzuca odmienne jego konstrukcje i w znacznym stopniu upraszcza zagadnienie, szczególnie wtedy, kiedy istnieje możliwość zastosowania poziomej filtracji warstwy gruntu (program egzamin ustny).

Jeżeli warstwy wierzchnie gruntu są piaskiem, iłem lub innym gruntem wytrzymałym, wtedy przygotowanie podłoża polega jedynie na oczyszczeniu jego powierzchni, natomiast w przypadku warstwy o małej wytrzymałości (np. roślinnej) zachodzi konieczność częściowego lub całkowitego usunięcia tej warstwy, zależnie od przewidywanej wielkości osiadania podłoża pod obciążeniem (opinie o programie).
kościach) osiadają, a drobniejsze pozostają u góry. Rurociąg zaopatruje się od góry w mniejsze rury do odprowadzania masy drobnoziarnistej, a przez zawężony dalej rurociąg prowadzi się masę piaskową do odstojników lub wprost na budowę.

W odstojnikach części pylaste i ilaste zawisają w wodzie, przez co dochodzi jeszcze jeden stopień oczyszczania materiału gruntowego (segregator aktów prawnych).
Materiał gruntowy przeznaczony do wznoszenia nasypu w zasadzie powinien być nieściśliwy. Jednakże w praktyce budowlanej częściej spotykamy się raczej z gruntami o średniej ściśliwości, gdyż trasportowanie gruntu nieściśliwego często staje się nieekonomiczne.
Nie należy na nasypy stosować gruntów z domieszką organiczną (z wyższą zawartością od 2%), gruntów z zawartością soli rozpuszczalnych w wodzie (2-^5°/o) oraz gruntów spoistych ulegających pęcznieniu (promocja 3 w 1)..

Zasada namywania polega na zarobieniu gruntu wodą do konsystencji masy płynnej w miejscu wydobywania gruntu i transportowania jej po odpowiednio pochylonych rynnach na miejsce przeznaczenia lub rurociągami przy zastosowaniu pompowania.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Mineralizatory fluorkowe zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Mineralizatory fluorkowe zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Mineralizatory fluorkowe zdjęcie nr 8 Mineralizatory fluorkowe zdjęcie nr 9 Mineralizatory fluorkowe zdjęcie nr 10
Mineralizatory fluorkowe zdjęcie nr 11
Mineralizatory fluorkowe zdjęcie nr 12 Mineralizatory fluorkowe zdjęcie nr 13 Mineralizatory fluorkowe zdjęcie nr 14
Mineralizatory fluorkowe zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Mineralizatory fluorkowe zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Mineralizatory fluorkowe zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami