Blog

05.10.2022

Sztuka budowlana

W artykule znajdziesz:

Sztuka budowlana

W literaturze, pierwszą z powyższych przyczyn dzieli się zwykle na usterki z winy projektu i z winy realizacji. Podział ten jednak jest sztuczny i wynika jedynie z pewnego organizacyjnego układu procesu inwestowania. Niewłaściwe wzniesienie konstrukcji polegać może na niedostatecznym rozeznaniu i niedostosowaniu konstrukcji do warunków pracy w trakcie wznoszenia i eksploatacji, albo też na niedotrzymaniu w trakcie wznoszenia zasad postępowania, wynikających z aktualnego poziomu wiedzy i sztuki budowlanej, a ujętych częściowo w odpowiednich normach i przepisach dotyczących jakości materiałów, wytrzymałościowej analizy konstrukcji budowli, sposobu wykonywania robót itp. (program uprawnienia budowlane na komputer).

Niewłaściwe użytkowanie polegać może na nieprzeprowadzeniu niezbędnych zabiegów konserwacyjnych oraz na zmianach sposobu użytkowania lub przebudowach nie liczących się z pierwotnym przeznaczeniem i właściwościami konstrukcji (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Siłą wyższą natomiast określa się przyczyny trojakiego rodzaju działanie na konstrukcję o wyjątkowym nasileniu, przekraczającym założenia normowe dotyczące wartości obciążeń, których uwzględnienie podwyższyłoby koszty budowli niewspółmiernie do prawdopodobieństwa ich wystąpienia, a więc: huragany, powodzie, trzęsienia ziemi w rejonach niesejsmicznych i inne ruchy gruntów, pożary, a także działania wojenne (uprawnienia budowlane).

Uszkodzenia konstrukcji

Zjawiska wytrzymałościowe naukowo nierozpoznane w chwili wznoszenia konstrukcji, występujące najczęściej przy wprowadzaniu nowych materiałów i układów konstrukcyjnych; historia budownictwa dostarcza szeregu przykładów awarii, które ujawniły nie uwzględniane w praktyce budowlanej zjawiska, przyczyniając się do postępu w metodach obliczania i konstruowania ustrojów budowlanych (ścinanie w żelbecie, wyboczenie prętów ściskanych, spawalność stali i naprężenia spawalnicze, stateczność przekrojów cienkościennych, nieliniowa praca betonu ściskanego, rozpad betonów na cementach glinowych w kilkadziesiąt lat po wykonaniu itp.), przeprowadzenie jednak ścisłej granicy między zjawiskiem znanym a nieznanym, a także określenie dopuszczalnego stopnia ryzyka przy wprowadzaniu nowych rozwiązań materiałowych i konstrukcyjnych nie jest rzeczą łatwą (program egzamin ustny).

Trudno jest więc też często określić, gdzie zaczyna się tutaj siła wyższa, a kończy niedostateczne przygotowanie zawodowe lub nadmierne ryzykanctwo wprowadzającego nowe rodzaje konstrukcji, możliwa jest wreszcie przynajmniej teoretycznie, gdyż w praktyce rzecz jest raczej niespotykana awaria konstrukcji wykonywanej zgodnie z zasadami wiedzy z właściwych materiałów i przy obciążeniach zgodnych z założeniami normowymi; zdarzyć się ona może, jeśli szczególnie niekorzystne, lecz jeszcze pozostające w granicach rozrzutów spodziewanych przy ustalaniu wartości współczynnika bezpieczeństwa, wartości cech wytrzymałościowych, obciążeń i odchyleń rzeczywistego schematu pracy od założonego w analizie statycznej zbiegną się w jednym czasie i w jednym obszarze konstrukcji; przypadek taki, o znikomym prawdopodobieństwie wystąpienia, należałoby uznać również za wystąpienie siły wyższej (opinie o programie).

Bezpośrednie techniczne przyczyny niewłaściwej pracy konstrukcji podzielić można następująco:

  • niewłaściwa jakość materiałów konstrukcyjnych,
  • niespodziewane wartości lub sposoby działania czynników wywołujących siły wewnętrzne w konstrukcji,
  • nieprawidłowość wykonania wytrzymałościowej analizy konstrukcji,
  • niewłaściwa konstrukcja elementów i ich zespołów,
  • nieprzewidziane zachowanie się podłoża budowlanego (segregator aktów prawnych).

Zauważyć przy tym trzeba, że na ogół poważniejsze uszkodzenia konstrukcji i awarie budowlane powstają w przypadku wzajemnego nałożenia paru przyczyn. W wyjątkowych tylko przypadkach (np. grubych błędów rachunkowych lub konstrukcyjnych) jedna przyczyna wyczerpuje zapasy bezpieczeństwa konstrukcji. Przyczyną niewłaściwej jakości betonu są najczęściej błędy technologiczne, popełniane w trakcie jego wykonywania, układania i pielęgnacji. Wymienić tu można złą jakość składników, niedokładność dozowania i mieszania, rozsegregowywanie mieszanki w trakcie układania, niewłaściwe zagęszczanie oraz błędy w trakcie pielęgnacji, jak zbyt niska lub zbyt wysoka temperatura w okresie wiązania i twardnienia (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami