Blog

Grubość spoin zdjęcie nr 2
28.12.2021

Sztywne zamocowania

W artykule znajdziesz:

Sztywne zamocowania
Sztywne zamocowania

W tych warunkach można założyć, że powstaną jedynie dwa przypadki wy boczenia miejscowego. Należy teraz wykazać, który z nich powstanie w rzeczywistości. Odpowiedzi poszukamy, obliczając wartość krytyczną P dla obu schematów. W praktyce zrealizuje się ten, dla którego wartość krytyczna będzie mniejsza (program uprawnienia budowlane na komputer).

Wyobraźmy sobie, że z każdego z dwu schematów wycinamy układ prętów ABCD złożony z odcinka podłużnicy BD i odcinka stojaka AC, połączonych ze sobą za pomocą złącza krzyżowego (węzłem prostym). Punkty B i D wyciętej figury leżą w środku prętów podłużnicy, a punkty C i A w środku prętów stojaków, tj. w połowic wysokości kondygnacji (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Wyjmijmy te dwa wyodrębnione układy prętów, dodajmy podpory i przyłóżmy do nich siły zewnętrzne w sposób pozwalający na przywrócenie im stanów naprężenia i odkształcenia, jakie w nich istniały w rusztowaniu, tzn. przyłóżmy siły ściskające P w stojakach oraz momenty zginające wywołane przez sztywne zamocowania. Punkty przegięcia zastąpmy przegubami dającymi tylko reakcje pionowe (uprawnienia budowlane).

Z przytoczonych obliczeń wynika, że obciążenie krytyczne stojaków skrajnych jest określone wartością P rD11 lub P’D, a obciążenie krytyczne stojaków wewnętrznych jest równe P!Dy lub P".

W celu uzupełnienia podanych wiadomości należy jeszcze odpowiedzieć na pytanie, czy rusztowanie poddane siłom rozłożonym nierównomiernie na stojakach nie dozna pochylenia krytycznego. Otóż na podstawie obliczeń ramy obciążonej różnymi siłami P i P’ wynika, że obciążenie całkowite pochylenia krytycznego 9D zmienia się nieznacznie przy zmianie stosunku P/P’ w granicach od zera do nieskończoności. Wartość maksymalną 9D otrzymamy w przypadku równości obciążeń stojaków P = P’ (program egzamin ustny). Wartość minimalną 9D, bardzo bliską wartości maksymalnej, otrzymamy dla przypadku, gdy obciążony jest tytko jeden stojak (P/P’ = co lub 0). Różnica między tymi wartościami jest bardzo mała, można ją pominąć i bazować na przykład na wartości maksymalnej. Branie pod uwagę wartości minimalnej obciążenia 9D prowadziłoby do zmniejszenia współczynnika bezpieczeństwa o kilka dziesiętnych. Nie ma to większego znaczenia, gdyż wartość współczynnika jest równa 3+4 i jest przyjęta właściwie w sposób dowolny.

Pochylenie krytyczne

Uogólniając uzyskane wyniki można stwierdzić, że wartość 9D przedstawia w dużym przybliżeniu obciążenie całkowite przy pochyleniu krytycznym w przypadku, gdy stojaki są obciążone w sposób dowolny. Chodzi tu o zjawisko nagłej utraty stateczności sprężystej, które może dotyczyć całego rusztowania, jak i tylko jednej lub kilku kondygnacji (opinie o programie). Mechanizm tego zjawiska, tu tylko przypominamy, że:

  • jest wywołane przez siły osiowe w stojakach,
  • zależy zasadniczo od liczby i rozmieszczenia stężeń na każdej kondygnacji,
  • jest związane z wyboczeniem trójkąta stateczności,
  • siły osiowe w stojakach muszą być niższe od sił wyboczenia miejscowego stojaków, gdyż w przeciwnym razie zniszczenie rusztowania nastąpiłoby wskutek wyboczenia miejscowego pojawiającego się wcześniej, zanim pojawiłoby się pochylenie krytyczne,
  • pochylenie krytyczne nie obejmuje wyłącznie kondygnacji, lecz rząd stojaków (quasi-płaski układ stojaków połączonych przez te same podłużnice) rozważanej kondygnacji.
  • dla każdego rzędu stojaków jednej kondygnacji istnieje obciążenie 9^ pochylenia krytycznego, które jest sumą obciążeń osiowych rzędu stojaków. Wartość ta w zasadzie nic zależy od obciążenia poszczególnych stojaków, z zastrzeżeniem, że będzie spełniony warunek d) (segregator aktów prawnych). W chwili gdy suma obciążeń wszystkich stojaków osiąga wartość ^D, równowaga rzędu stojaków staje się nietrwała i może pojawić się pochylenie krytyczne; trójkąty stateczności istniejące w rzędzie ulegają wyboczeniu a stojaki przewracają się.

wpływ wiatru na wartość 9>D jest duży; może on opóźnić lub przyspieszyć utratę stateczności sprężystej przez pochylenie. Innymi słowami, wiatr w zależności od kierunku względem trójkąta stateczności, może zwiększyć lub zmniejszyć wartość yD (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Grubość spoin zdjęcie nr 3
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Grubość spoin zdjęcie nr 4
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Grubość spoin zdjęcie nr 7 Grubość spoin zdjęcie nr 8 Grubość spoin zdjęcie nr 9
Grubość spoin zdjęcie nr 10
Grubość spoin zdjęcie nr 11 Grubość spoin zdjęcie nr 12 Grubość spoin zdjęcie nr 13
Grubość spoin zdjęcie nr 14

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Grubość spoin zdjęcie nr 15

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Grubość spoin zdjęcie nr 16

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami