Blog

10.06.2020

Szwy dylatacyjne

W artykule znajdziesz:

Szwy dylatacyjne

Szwy dylatacyjne

Szwy dylatacyjne należy wykonywać w odstępach nie większych niż 15 m. Każda sekcja oddzielona dylatacjami powinna być posadowiona na jednakowym i takim samym podłożu. Nie wolno stosować murów w postaci odwróconych sklepień. Budowle hydrotechniczne w przypadku trzęsienia ziemi narażone są na dynamiczne działanie fali sejsmicznej w wodzie wypełniającej zbiornik poza budowlą (program uprawnienia budowlane na komputer).

Ponadto warunki gruntowe pod tymi budowlami z reguły ulegają pogorszeniu wskutek podtapiania terenu. Dlatego z jednej strony należy traktować grunty posadowienia jako co najmniej o jedną klasę gorsze niżby to wynikało z ich właściwości geotechnicznych, z drugiej - oprócz działania opisanych uprzednio obciążeń sejsmicznych należy brać pod uwagę działanie parcia sejsmicznego wody.
Wszelkie szwy robocze i szwy powstałe wskutek przerw w betonowaniu należy starannie nakuwać i silnie zwilżać wodą przed rozpoczęciem następnego etapu betonowania. W przypadku przerw w betonowaniu przekraczających 12 godzin wymagane jest obfite zmywanie wodą powierzchni co 6 godzin.

Przy wykonywaniu pasów antysejsmicznych powierzchnię muru przed układaniem betonu należy silnie zwilżać wodą (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Przy stykowaniu elementów prefabrykowanych należy silnie zmyć wodą powierzchnie stykowane, nałożyć na nie warstwę zaprawy cementowej i układać beton w styki nie później niż po l-j-2 godzin. Elementy prefabrykowane powinny być układane na zaprawie o konsystencji półciekłej, o marce o jeden stopień wyższej niż marka zaprawy stosowanej w normalnych warunkach.
Szczególne środki ostrożności, chroniące przed gwałtownym wysychaniem zarówno konstrukcji jak i spoin, należy stosować w gorącym i suchym klimacie do świeżo wykonanych elementów lub styków.

Stosuje się w tym celu:
- okrywanie konstrukcji dla zabezpieczenia przed bezpośrednim działaniem słońca,
- bardzo częste i obfite zraszanie wodą w czasie wiązania i twardnienia betonu (uprawnienia budowlane).
- Rozwojowi górnictwa, zajmującego się wydobywaniem z głębi ziemi kopalin użytkowych, towarzyszy aktywizacja gospodarcza i społeczna rejonów eksploatacji danych bogactw naturalnych.

Zagadnienia budownictwa

Oprócz niezaprzeczalnych korzyści występują przy tym jednak również kolizje interesów górnictwa i użytkowników terenów eksploatowanych (program egzamin ustny). Wynikające bowiem z działalności górniczej przemieszczenia, zmiany ukształtowania i wstrząsy terenu, związane z ruchami górotworu nad wyrobiskami, powodują istotne zmiany jego warunków hydrologicznych i warunków statyczno-dynamicznych pracy obiektów budowlanych, tak istniejących jak i nowo wznoszonych czy projektowanych na danym terenie. Nieprzygotowane na wpływy eksploatacji górniczej obiekty budowlane doznają pod ich działaniem różnego rodzaju zmian geometrycznych i uszkodzeń - tzw. szkód górniczych, prowadzących nierzadko do zupełnego zniszczenia budowli (opinie o programie).

Zagadnienia budownictwa na terenach górniczych, tzn. terenach pod którymi względnie w pobliżu których była, jest lub będzie w okresie amortyzacji budowli prowadzona eksploatacja górnicza, są przedmiotem szeregu prac zagranicznych oraz rozwijanej u nas intensywnie działalności naukowo-technicznej i ekonomicznej.
Z zagadnień geologiczno-górniczych, najbardziej nas interesujące wpływy eksploatacji pokładów węgla na powierzchnię terenu opracowali i opublikowali w Polsce w pierwszym rzędzie profesorowie Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie: W. Budryk, S. Knothe i T. Kochmański, zaś zagadnieniami konstrukcyjno-budowlanymi na terenach górniczych zajęli się jako pierwsi profesorowie Politechniki Śląskiej w Gliwicach wraz z głównymi specjalistami Śląskich Biur Projektów: F. Wasilkowski, Z. Budzianowski, W. Król, A. Rosi- koń, W. Swiądrowski, W. Wachniowski, K. Wolniewicz i inni (segregator aktów prawnych).

Opublikowane w czasopiśmie „Inżynieria i Budownictwo” w latach 1950-1966 prace F. Wasilkowskiego, ujmujące w sposób oryginalny wpływy ruchów poziomych i pionowych terenu górniczego na obiekty budowlane, znalazły szerokie zastosowanie i uznanie w kraju i za granicą (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami