Blog

11.01.2023

Szybkie suszenie

W artykule znajdziesz:

Szybkie suszenie

Zmiana wilgotności masy o 1% wywołuje zmianę skurczu o 1%, co wpływa na wielkość krzywizny półfabrykatu. Szybkie suszenie (przy dużym przepływie powietrza) powoduje niejednakową skurczliwość, pojawienie się pęknięć i uszkodzenie żeber izolatora. Przegrzanie półfabrykatu (50°C) powoduje naruszenie struktury masy. Niedostateczne podsuszenie półfabrykatów prowadzi do spiralnego skręcania się izolatora w czasie toczenia go na ob- rabiarce-kopiarce (program uprawnienia budowlane na komputer).

Półfabrykat o masie ok. 90 kg, odebrany z wylotnika prasy na rynnę korytową, podsusza się w suszarce komorowej od wilgotności 19-21% do 18-19% przy cp = 60% i t = = 5o°C w ciągu 7-9 h (latem). Po podsuszeniu ścina się końce półfabrykatu równolegle, układa półfabrykat w rynnie metalowej i po nasadzeniu krążka na dolny koniec ustawia w pozycji pionowej na dolnym trzpieniu obrabiarki-kopiarki. Na górny koniec półfabrykatu nasadza się drugi krążek metalowy i zamocowuje go. Uruchamiając obrabiarkę, zdejmuje się nożem nr 1 od dołu do góry zewnętrzną warstwę masy, nadając bryle półfabrykatu kształt dokładnie cylindryczny (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Za pomocą noża nr 2 nadaje się kształt żebru i „bomzom” wyrobu. Obrabiarka z przekaźnikiem fotoelektrycznym pracuje automatycznie. Ręcznym nożem nr 3 doprowadza się żebra do wymiarów zgodnych z rysunkiem. Nożem nr 4 nanosi się 6-milimetrowe rowki w miejscach przejścia zakończeń do ,,bomz”. Powierzchnię izolatora wygładza się płytką gumową i po zdjęciu izolatora z trzpienia ścina się górną „bomzę”. Wyroby przeAvozi się w pozycji pionowej do wstępnego suszenia na stelażach do pobielania (12-4-14%), a następnie suszy do wilgotności końcowej 1% w suszarce komorowej i przewozi transportem jednoszynowym do szkliwienia (uprawnienia budowlane).

Formowanie półfabrykatów drążonych. Do formowania półfabrykatów drobnych: IP-1208, IP-1060, IP-3102 i in. oraz półfabrykatów o gabarytach średnich: IP-350, IP-1203, IP-800 i in. ustawia się wylotnik z rdzeniem jak dla rur. Wychodzące z wylotnika półfabrykaty odcina się, odbiera na rynnę i kieruje do podsuszania. Metody odbierania różnią się w zależności od typu izolatora (program egzamin ustny).

Produkcja półfabrykatów

Do formowania wyrobów ciągnionych bez szwa, typu PTT, o kształcie walcowo- stożkowym i o dużych gabarytach stosuje się wylotnik poszerzający. Do formowania wyrobów ciągnionych bez szwa, o kształcie walcowo-stożkowym typu PTHM, stosuje się wylotnik otwierający się obie klapy wylotnika otwierają się po tym, jak ścinany w miarę wydostawania się nadmiar masy osiąga długość 0,3 m. Wtedy prasę zatrzymuje się, otwiera klapy wylotnika, znowu włącza prasę i w dalszym ciągu wytłacza się cylindryczną część, przy otwartym wylotniku, do odpowiedniego rozmiaru półfabrykatu (opinie o programie).

Stożkową część półfabrykatu odbiera się na małą rynnę, która razem z półfabrykatem przesuwa się w kierunku dużej rynny. Część walcową półfabrykatu układa się na dużej rynnie. Wyciągnięty półfabrykat odcina się, przestawia razem z rynnami w pionowej pozycji na płytę wózka-wywrotki i przewozi do podsuszenia do wilgotności 17,5%, co trwa kilka dni. Następne czynności to toczenie nożami pętlowymi, suszenie, szkliwienie i wypalanie (segregator aktów prawnych).

Produkcja półfabrykatów i elementów wsporczych izolatorów długopniowych. Wyciąganie półfabrykatów i elementów izolatorów typu KO-110-2000, KO-110-1300, ONS-110-2000, ONSM-110-3000 i innych, z masy wzbogaconej tlenkiem glinowymi, odbywa się w prasie próżniowej wymienioną wyżej metodą z odbiorem na rynnę, po czym następuje podsuszanie półfabrykatów do wilgotności 17,5-18,5% i toczenie na pionowej obrabiarce-kopiarce, np. firmy „Hazet K/DKSA” (promocja 3 w 1). Półfabrykat ustawia się na tarczy centrującej i zamocowuje. Toczy się nożem „zdzierającym”, a następnie toczy się zarys wyrobu według szablonu za pomocą noży pętlowych. Następna czynność to dodatkowe wygładzanie płytą stalową lub mosiężną, a spodnią powierzchnię żeber zaciera się specjalną tkaniną i wygładza filcem.

Najnowsze wpisy

07.05.2024
Praktyki budowlane. Wszytko, co musisz o nich wiedzieć

Znaczenie praktyki zawodowej w zdobywaniu uprawnień budowlanych Praktyka zawodowa odgrywa kluczową rolę w zdobywaniu uprawnień budowlanych dla architektów oraz innych…

03.05.2024
Kierownik robót budowlanych

Kierownik robót budowlanych to zawód, który często mylony jest z podobnym stanowiskiem, mianowicie z kierownikiem budowy. W związku z tym,…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami