Blog

22.12.2022

Szybkość podnoszenia się wody

W artykule znajdziesz:

Szybkość podnoszenia się wody

Woda gruntowa jej poziom, ilość, jakość, okresowe wahania jest zasadniczym elementem w badaniach gruntoznawczych. Toteż wyjaśnienie stosunków wodnych terenu należy do podstawowych zadań wierceń badawczych. W trakcie wiercenia otworu wykonuje się oprócz pobrania próbek wody liczne obserwacje dotyczące występowania i zachowania się wody gruntowej (program uprawnienia budowlane na komputer).

Jak już wiadomo z poprzednich rozdziałów, woda gruntowa, zamknięta między dwiema warstwami nieprzepuszczalnymi wywiera na nie nacisk. Otwór wiertniczy przebijający nieprzepuszczalną warstwę gruntu stwarza możliwość podniesienia się w nim wody gruntowej na wysokość odpowiadającą wartości ciśnienia nawierconej wody (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Szybkość podnoszenia się wody zależy od ciśnienia, które jest siłą podnoszącą i od przepuszczalności warstwy wodonośnej, która utrudnia ruch wody. Wartość ciśnienia wody jest równa różnicy poziomu swobodnego zwierciadła wody i poziomu jej nawiercenia. Stwierdzenie szybkości podnoszenia się wody pozwoli na orientacyjne określenie przepuszczalności gruntu. Dokładne wykonanie obserwacji podnoszenia się wody w otworze umożliwi więc uzyskanie najważniejszych danych o wodzie gruntowej (uprawnienia budowlane).

W tym celu należy:

  1. po nawierceniu wody zanotować czas i głębokość jej nawiercenia;
  2. podwiercić poniżej buta rur obsadowych zgodnie ze wskazówkami o wierceniu poniżej poziomu wody gruntowej;
  3. zarządzić stójkę (przerwać pracę w otworze) i przystąpić do obserwacji zachowania się wody gruntowej w otworze;
  4. co pewien czas mierzyć głębokość zwierciadła wody w otworze;
  5. obserwacje uważa się za zakończone, gdy dwa kolejne pomiary w odstępie 1 godziny dadzą jednakowe wyniki (i 2 cm); można wówczas przystąpić do dalszego wiercenia (program egzamin ustny).

Wyniki wszystkich pomiarów zwierciadła wody w czasie stójki oraz czas w godzinach i minutach każdego pomiaru należy zanotować w metryce otworu. Taki tok postępowania obowiązuje przy nawierceniu każdej warstwy wodonośnej, bez względu na ich ilość w jednym otworze oraz ilość otworów na budowie. Nadzór może zarządzić ograniczenie czasu badań w otworach normalnych, jeśli badania w otworach zasadniczych dały materiał wystarczający do poznania stosunków wodnych terenu budowy.

Poza pomiarami w czasie stójki należy mierzyć poziom wody przed przystąpieniem i po zakończeniu pracy w danym dniu, przed i po przerwie obiadowej oraz przy okazji innych dłuższych przerw w wierceniu otworu. Jednocześnie z tymi pomiarami mierzy się również temperaturę wody (opinie o programie).

Przewiercanie warstw

Zdarza się nieraz, że w trakcie wiercenia woda podniesie się w otworze bez widocznych przyczyn. Wiertacz obowiązany jest zwracać na to uwagę (np. obserwując wysokość zamoczenia żerdzi) i zmierzyć wówczas poziom i temperaturę wody oraz zanotować czas wystąpienia zjawiska i głębokość otworu w danej chwili (segregator aktów prawnych).

Przy dostatecznie dużym ciśnieniu wody i odpowiednim uziarnieniu gruntu warstwy wodonośnej może wystąpić zjawisko napędzenia gruntu do otworu, który utworzy tzw. korek. Ważne to zjawisko należy bezwzględnie zbadać, po zakończeniu stójki zmierzyć głębokość otworu i podać w metryce wysokość korka. W trakcie wiercenia nie powinniśmy dopuścić do wystąpienia tego zjawiska. Jeśli jednak nie możemy go zwalczyć, należy w metryce notować wysokość korka i jednocześnie podać poziom zwierciadła wody w otworze. Ponieważ jednak podczas przewiercania warstw wodonośnych staje się często niezbędne dolewanie wody do otworu ponad poziom swobodnego zwierciadła wody gruntowej, przy każdym pomiarze poziomu wody należy podać kiedy i do jakiego poziomu dolano wodę ostatni raz przed pomiarem.

Woda gruntowa zawiera zwykle rozpuszczone w sobie różne związki chemiczne występujące w gruncie oraz te, które dostają się pod ziemię z jej powierzchni (promocja 3 w 1). Niektóre z tych związków mogą działać szkodliwie na beton i powodować z biegiem czasu osłabienie jego pierwotnej wytrzymałości. Ponieważ fundamenty budynków wykonywane są głównie z betonu, przeto do badań gruntoznawczych należy również badanie wody gruntowej co do jej agresywności względem betonu. Badania te są podstawą do zaprojektowania odpowiedniego zabezpieczenia betonu przed agresywnym działaniem wody.

Najnowsze wpisy

30.04.2024
Porady przed egzaminem ustnym na uprawnienia budowlane

Przygotowanie się do egzaminu ustnego na uprawnienia budowlane wymaga - poza koniecznością gruntownego przejrzenia wiadomości i ich przyswojenia - nabycia…

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami