Blog
Zaczyn cementowy
W artykule znajdziesz:
Betonoznawstwo jest to nauka o betonach różnych rodzajów, ich składzie, właściwościach oraz sposobach otrzymywania i zastosowania. W budownictwie współczesnym stosuje się betony różnych rodzajów, wykonane na spoiwach mineralnych, jak i na lepiszczach organicznych. W niniejszym podręczniku rozpatruje się szczegółowo jedynie betony na spoiwach mineralnych. Beton jest to sztuczny kamień, otrzymywany w wyniku stwardnienia zagęszczonej mieszanki betonowej (program uprawnienia budowlane na komputer).
Spośród spoiw mineralnych największe zastosowanie mają cementy różnych rodzajów. Cement i woda są aktywnymi składnikami mieszanki betonowej. Zaczyn cementowy, powstający przy zarabianiu cementu wodą, otula ziarna piasku, tłucznia czy żwiru, wypełnia wolne przestrzenie między nimi i odgrywa rolę smaru nadającego mieszance niezbędną ciekłość. Następnie zaczyn cementowy twardniejąc wiąże ziarna kruszywa. Kruszywo tworzy sztywny szkielet betonu oraz zmniejsza jego skurcz, powstający w wyniku skurczu twardniejącego zaczynu cementowego (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Materiały, z których wykonywany jest beton, określają z góry jego skład i właściwości oraz wpływają na technologię produkcji wyrobów i ekonomiczność ich stosowania (uprawnienia budowlane).
Jako materiały wiążące do wyrobów z betonów zwykłych cementowych mogą zgodnie z SNiP I-W.2-69 ‘> być stosowane:
- cement portlandzki i jego odmiany (szybkotwardniejący, uplastyczniony, hydrofobowy, siarczanoodporny, biały, kolorowy);
- cement portlandzki żużlowy, cement portlandzki żużlowy szybko twardniejący i cement portlandzki pucolanowy;
- cement portlandzki piaszczysty (najskuteczniej twardniejący w procesie autoklawizacji), stanowiący mieszaninę drobno mielonego klinkieru cementu portlandzkiego i piasku kwarcowego przy niezbędnym dodatku gipsu;
- cement glinowy, używany rzadko, w specjalnych przypadkach i tylko przy twardnieniu betonu bez obróbki cieplnej (program egzamin ustny).
Cementy portlandzkie
Stosuje się także cementy specjalne: bezskurczowe, ekspansywne i inne. Cementy portlandzkie tej samej marki, ale produkowane w różnych zakładach, mogą znacznie różnić się swoimi właściwościami, zależnie od mieszaniny surowcowej, mineralogicznego składu klinkieru i technologii produkcji. Wyboru cementu należy dokonać, niezależnie od sprawdzenia zgodności jego właściwości z wymaganiami norm GOST, z uwzględnieniem procesu technologicznego wykonywania wyrobów, ich przeznaczenia i warunków eksploatacji (opinie o programie).
Dla umożliwienia pełnego wykorzystania aktywności cementu i prawidłowego określenia ilości jego zużycia należy go uprzednio zbadać. W tym celu wykonuje się z cementu i zaplanowanych kruszyw, zgodnie z obliczonym składem betonu, sześciany o krawędzi 15 cm, które poddaje się obróbce cieplnej według ustalonych warunków technologicznych stosowanych w zakładzie. Następnie sześciany bada się na ściskanie, po ostygnięciu i po 28 dniach dojrzewania. Wyniki badań pozwalają uściślić zużycie cementu odpowiednio do wymaganej wytrzymałości betonu (segregator aktów prawnych).
Przy wykonywaniu wyrobów skrócenie okresu twardnienia cementu jest jednym z głównych zadań, które mają na celu szybkie narastanie wytrzymałości. W celu skrócenia okresów twardnienia, niezależnie od obróbki cieplnej, stosuje się cementy portlandzkie szybkotwardniejące.
Cement portlandzki szybkotwardniejący twardnieje szybko (w ciągu I-i-3 dni) wskutek zawartości w jego klinkierze dostatecznej ilości szybko twardniejących minerałów - C3S i C3A, rzędu 60-i-65%. Wprowadza się do niego dodatek gipsu (przy przemielaniu klinkieru, w ilości 1,5-3,5% w przeliczeniu na S03), a miałkość klinkieru wynosi wg Towarowa 3500H-4500 cm7g (promocja 3 w 1). Cement ten powinno się sporządzać z klinkieru, w miarę możliwości bez aktywnych drobno zmielonych dodatków hydraulicznych, ale dopuszcza się wprowadzenie do niego (przy przemiale) żużli wielkopiecowych granulowanych lub innych aktywnych dodatków mineralnych w ilości do 15% (w odniesieniu do masy cementu).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32