Blog

Przekrycie w kształcie kopuł obrotowych zdjęcie nr 2
17.04.2021

Szybkość przesuwu

W artykule znajdziesz:

Szybkość przesuwu

Przekrycie w kształcie kopuł obrotowych zdjęcie nr 3
Szybkość przesuwu

Szybkość przesuwu zależy od wymagań co do gładkości powierzchni, od gatunku drewna i grubości skrawanej warstwy drewna.
Prócz noży o prostych ostrzach można spotkać niekiedy noże o ostrzach śrubowych. Krawędzie ostrza są, spiralnie wygięte i w ten sposób linia ostrza jest ukośnie nachylona do długości obrabianego materiału (program uprawnienia budowlane na komputer).

Początkowy punkt zdzieru przesuwa się wzdłuż całego ostrza nachylonego do ruchomego poziomu materiału. Działanie noży tego typu przypomina działanie noży sieczkarni o nożach wężowych.
W a ł winien być sporządzony z dobrego materiału, przy czym oś obrotu winna być wyważona w stosunku do osi bezwładności wału celem uniknięcia obrotu wyrzutowego, nierównomiernego zdzieru drewna i wybijania łożysk (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Łożyska winny mieć odpowiednią długość i obciążenie. Jeżeli chodzi o łożyska, to najczęściej używa się łożysk kulkowych i pierścieniowych. Przy wyborze łożysk do głowic pionowych, trzeba pamiętać o tym, że osie stożkowe są trudniejsze do naprawy od osi walcowych.

Stoły strugarek mogą być stale, lub ruchome. Jeżeli strugarki mają stół stały to strugane drewno wykonuje przesuw po stole, jeżeli zaś stół jest ruchomy, to drewno jest przytwierdzone na stałe do stołu i w czasie obróbki przesuwa się wraz ze stołem (uprawnienia budowlane).
Strugarki mogą służyć do jednostronnego wygładzenia powierzchni, lub zestrugiwać jednostronnie, lub dwustronnie deski do jednakowej grubości.
Pierwszy typ będziemy nazywali równiarkami, a drugi grubiarkami. Przy czym strugarki, grubiarki nowszego typu mogą obrabiać drewno jednocześnie nawet z 4 stron (program egzamin ustny).

Równiarki

Równiarki budowane są z nieruchomym, czyli poziomo nieprzesuwalnym stołem i posiadają zwykle dość długi stół. Głowica umieszczona jest pod stołem. Łożyska wału umieszcza się w kadłubie. Stół składa się z dwu płyt. Jedna płyta jest przed głowicą, skąd drewno podsuwa się, a druga poza głowicą. Środek styku tych płyt, stanowiący szparę, pokrywa się z osią wału. Struganie drewna następuje na powierzchni szpary. Płyta od strony podsuwu drewna jest obniżona o grubość zdzieru. Obie płyty stołu często umieszcza się w ukośnych prowadnicach względem poziomu, znajdujących się w kadłubie pod płytami stołu (opinie o programie). Grubiarki służą do obróbki drewna o jednakowej pożądanej grubości.

Stół grubiarek jest przesuwalny, tylko w kierunku pionowym przy pomocy śrub iglicowych, pokręcanych przy pomocy systemu kół stożkowych, zębatych, umieszczonych w dolnych krzyżownicach, poprzecznicach kadłuba, lub w płycie, łączącej nogi kadłuba w dolnej ich części, względnie w dolnych ścianach bocznych kadłuba. Łożyska dla wału głowicy znajdują się w górnej części ścian kadłuba. Podsuw drewna odbywa się dzięki zastosowaniu 2 par walców podsuwczych, z których jeden przedgłowicowy, jest karbowany (od strony wejściowej, od strony robotnika), a 3 poza głowicowe gładkie (od strony wyjściowej drewna). Jeżeli strugarka działa dwustronnie wtedy walce przedgłowicowe (przednie) są karbowane, a poza głowicowe (tylne) gładkie. Dla uzyskania równego biegu pożądana jest duża średnica walców podsuwczych (segregator aktów prawnych).

Łożyska walców w dolnych są osadzone w stole, a górnych w prowadnicach umieszczonych w kadłubie strugarki. Walec pociągowy karbowany ma często żebrowanie spiralne. Górne walce przyciskowe posiadają sprężynowe lub dźwigniowe, z ruchomym ciężarkiem na ramieniu dźwigni, urządzenie, regulujące nacisk pionowy. Niektóre typy strugarek amerykańskich posiadają gumowaną powierzchnię walców podsuwczych. Powierzchnia styku walców dolnych ledwo, że wystaje ponad górną powierzchnię stołu.

Dla uniknięcia nieszczęśliwych okaleczeń przy pracy, obracająca się głowica jest osłonięta przez sierpowatą osłonę, która spełnia rolę jednocześnie przytrzymywacza drewna. Osłona ta osadzona jest na osi, umieszczonej w najwyższej części kadłuba. Dzięki temu osłonę można podnosić do góry (promocja 3 w 1)..

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Przekrycie w kształcie kopuł obrotowych zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Przekrycie w kształcie kopuł obrotowych zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Przekrycie w kształcie kopuł obrotowych zdjęcie nr 8 Przekrycie w kształcie kopuł obrotowych zdjęcie nr 9 Przekrycie w kształcie kopuł obrotowych zdjęcie nr 10
Przekrycie w kształcie kopuł obrotowych zdjęcie nr 11
Przekrycie w kształcie kopuł obrotowych zdjęcie nr 12 Przekrycie w kształcie kopuł obrotowych zdjęcie nr 13 Przekrycie w kształcie kopuł obrotowych zdjęcie nr 14
Przekrycie w kształcie kopuł obrotowych zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Przekrycie w kształcie kopuł obrotowych zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Przekrycie w kształcie kopuł obrotowych zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami