Blog
Szybkość ruchu
W artykule znajdziesz:
Szybkość ruchu
Szybkość ruchu na płaszczyźnie poziomej lub lekko pochylonej przyjmuje się według tych danych 16 m/min, zaś po schodach - 10 m/min (program uprawnienia budowlane na komputer).
Ruch przez przejścia i we wszystkich dalszych etapach ewakuacji rozpatrujemy jako ruch składający się z pojedynczych potoków ludzkich o szerokości 0,8 m z szybkością 25 osób na minutę, przy czym szerokość wyjść, korytarzy i klatek schodowych określamy jako wielokrotność szerokości 1 potoku. Jeżeli zatem szerokość wyjścia wynosi 1,8 m, to jego zdolność ewakuacyjna jest równa 3 x 25 = 75os/min.
Dane powyższe wystarczają do określenia ilości i szerokości wyjść oraz innych elementów, o ile wskazana będzie ilość osób podlegających ewakuacji oraz jej czas.
Dla innych budynków użyteczności publicznej największy czas ewakuacji przyjmujemy w granicach 1,5 - 3 min.
Gdyby zatem widownia teatru obliczona była np. na 700 osób, zaś konstrukcja jej była ogniotrwała, to najdalsza odległość z widowni do wyjścia z niej nie mogłaby przekroczyć 16 X 1,5 = 24 m (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Wyjścia z widowni w tych warunkach należy obliczyć na 700:1,5:25, czyli 16 jednostek szerokości. A więc można dać: 8 wyjść po 1,2 m szerokości, albo 6 wyjść, z których 4 miałyby po 1,8 m, zaś 2 wyjścia po 1,2 m szerokości itd.
Wszystkie drzwi, zamykające wyjścia przepisowe, powinny otwierać się na zewnątrz. Stosowanie w tym wypadku drzwi rozsuwanych, podnoszonych lub obrotowych (kręconych) jest niedopuszczalne; poza tym nie powinny one posiadać progów. Wysokość natomiast drzwi nie powinna być zbyt duża, aby zmniejszona była możliwość przedostawania się dymu.
Ze względu na sposób użytkowania przepisowych drzwi mogą być one podzielone na użytkowe i zapasowe (uprawnienia budowlane). Ostatnie jednak nie mogą być zastawiane, zabijane lub zamykane tak, aby w razie potrzeby ewakuacji nie można było z nich korzystać.
Jeżeli drzwi zapasowe mają być zamykane od zewnątrz, to zaleca się stosować w tym celu zamknięcie baskwilowe, które łatwo mogłoby być otwarte od wewnątrz.
Korytarze i balkony
Przy drzwiach dwuskrzydłowych jedną połowę ich (np. prawą od wewnątrz) można zaopatrzyć w baskwil posiadający tylko rygle pionowe oraz w dużą poziomą rękojeść (klamkę), która przy lekkim naciśnięciu na dół spowoduje zwolnienie rygli (program egzamin ustny). Druga połowa drzwi (np. lewa) może być zaopatrzona z zwykły zamek z. zapadką i kluczem. Jednak gniazdko zapadki musi być tak wielkie i luźne, aby po zwolnieniu rygli baskwila i naciśnięciu drzwi od wewnątrz oba ich skrzydła mogły być otwarte, pomimo, że zapadka nie została za pomocą klucza odciągnięta.
W podobny sposób mogą być zabezpieczone w stanie zamkniętym drzwi zapasowe jednoskrzydłowe. Otwarcie od zewnątrz w tym wypadku może być zapewnione przez zastosowanie zamka z kluczem, otwierającym zamknięcie baskwilowe (opinie o programie).
Wszystkie drzwi wyjściowe muszą być tak urządzone, aby w stanie otwartym nie mogły hamować ruchu. Odgrywa tu rolę nie tylko sam sposób umieszczenia drzwi, ale i odpowiednie wyprofilowanie dostępu do nich.
Wyjścia na schody ratunkowe lub pożarnicze mogą być urządzane w postaci drzwi lub okien, otwierających się na zewnątrz. W tym wypadku drzwi muszą być urządzone jak zapasowe. Tam, gdzie istnieje możliwość wybuchu, należy drzwi chronić ścianką osłaniającą je od wybuchu, przy czym przejście za ściankę nie powinno wydatnie utrudniać wyjścia (segregator aktów prawnych).
Jeżeli wyjściem jest okno, to podest schodów powinien być umieszczony na wysokości parapetu okna. Dostęp do okna należy ułatwić przez wykonanie od wewnątrz stopni.
Urządzenia okien jako wyjść ratunkowych należy jednak unikać, stosując zamiast nich drzwi.
Szerokość korytarzy ustalamy w zależności od ilości ewakuowanych ludzi przy założeniu zablokowania jednego z wyjść na klatkę schodową i z uwzględnieniem najwięcej niekorzystnych warunków ewakuacji.
Szerokość korytarzy określamy podobnie Jak do drzwi, z tym jednak zastrzeżeniem, że najmniejsza szerokość korytarza nie powinna być mniejsza od 1,5 m (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32