Blog

Żądana dokładność zdjęcie nr 2
15.02.2022

Tabor transportowy

W artykule znajdziesz:

Żądana dokładność zdjęcie nr 3
Tabor transportowy

W zakresie lepszego przystosowania maszyn do wymagań produkcji budowlanej obserwuje się tendencje do doskonalenia maszyn przez wprowadzanie automatyzacji i elektronicznego sterowania ich pracą. Istnieją elektronicznie sterowane i w pełni zautomatyzowane betoniarki i mieszarki, zdalnie sterowane żurawie wieżowe i koparki; stosuje się automatyczne urządzenia wyrównawcze przy asfaltu oraz promienie laserowe do sterowania drążarek tunelowych; spotyka się zradiofonizowany tabor transportowy (program uprawnienia budowlane na komputer).

W strukturze parku maszyn następują bardzo poważne zmiany. Obserwuje się zanik rozwoju takich maszyn, jak przenośniki taśmowe, wyciągi szybowe (na rzecz lekkich żurawi wieżowych i dźwigów towarowo-sobowych) oraz betoniarki (na rzecz betonowni). Dynamiczny rozwój dotyczy takich maszyn, jak równiarki, zgarniarki i ładowarki (wypierające koparki), żurawie samojezdne na podwoziu kołowym oraz żurawie samochodowe (wypierające żurawie wieżowe średniego typu i ciężkie) (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Ogólne tendencje rozwojowe konstrukcji maszyn idą w kierunku:

  • stosowania w coraz szerszym zakresie napędu hydraulicznego, który pozwala na osiąganie większych wydajności, większej dokładności wykonania pracy, a także wpływa na zmniejszenie wysiłku operatora i znaczne (ok. 40%) zmniejszenie masy własnej maszyny,
  • stosowania w coraz szerszym zakresie maszyn samojezdnych (zamiast przyczepnych lub stałych),
  • stosowania podwozi kołowych i samochodowych (zamiast gąsienicowych i szynowych),
  • stosowania w coraz szerszym zakresie maszyn wieloczynnościowych i wyposażonych w znaczne ilości osprzętu wymiennego (uprawnienia budowlane).
  • zwiększenia mocy silników maszyn i zwiększenia ich parametrów roboczych, przy jednoznacznej tendencji do zmniejszenia ich masy własnej i gabarytów.

Zespół napędowy

W przemyśle produkcji maszyn występują tendencje do typizacji maszyn przez ich typoszeregi oraz unifikację zespołów i części zamiennych. Coraz częściej spotyka się specjalizację poszczególnych zakładów w produkowaniu nie pojedynczych maszyn, a całych ich rodzin opartych na maszynie bazowej, którą następnie można wyposażyć w dowolne osprzęty zależnie od zamówienia (program egzamin ustny).

W wyniku szerokiej analizy kierunków rozwoju maszyn budowlanych w świecie oraz potrzeb budownictwa krajowego przemysł maszyn budowlanych w Polsce sprecyzował podstawowe grupy maszyn, które należy uznać za priorytetowe. Podstawowe kierunki rozwoju maszyn budowlanych przewidują:

  • wprowadzenie do produkcji nowych konstrukcji koparek jednonaczyniowych o pojemności 0,4; 0,6; 1,0; 1,2 m3 w pełnym zakresie napędów hydraulicznych elementu roboczego i podwozia;
  • opracowanie i wprowadzenie do produkcji żurawi jezdniowych o masie udźwigu 6, 10, 16, 25, 40 i 63 t (żurawie samochodowe i samojezdne, wyposażone w teleskopowe wysięgniki poruszane dźwignikami hydraulicznymi, będą miały duże prędkości jazdy, tj. 40-60 km/h) (opinie o programie);
  • opanowanie i wprowadzenie do produkcji zespołów napędowych
  • mocy 100, 200 i 300 kW w układzie hydrokinetycznym ze skrzynią biegów przełączalną pod obciążeniem;
  • rozwój hydrauliki siłowej do ciężkich maszyn roboczych, tj. pomp
  • silników zębatych oraz wielotłoczkowych rozdzielaczy, zaworów pomocniczych i cylindrów siłowych;
  • uruchomienie produkcji typoszeregów ciężkich maszyn do robót ziemnych (ładowarki, zgarniarki, spycharki, wywrotki i równiarki) (segregator aktów prawnych).

Dla niektórych robót budowlanych, poza podanymi rozwiązaniami preferowanymi w konstrukcji maszyn, zachodzi konieczność zachowania układów „tradycyjnych”, np. napęd mechaniczny dla osprzętu zbierakowego (i częściowo chwytakowego) w koparkach jednonaczyniowych, podwozie gąsienicowe w spycharkach itp.; dla pewnych typów robót głównie masowych i wymagających maszyn o dużych parametrach korzystniejsze mogą być maszyny tzw. specjalistyczne zamiast uniwersalnych (wieloosprzętowych), a obok tendencji do wzrostu parametrów maszyn zachodzi potrzeba rozwijania maszyn o niewielkich parametrach, tzw. mikromaszyn, pozwalających na eliminację pracy ręcznej przy robotach porządkowych czy pomocniczych lub o bardzo małym zakresie, ale pracochłonnych (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Żądana dokładność zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Żądana dokładność zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Żądana dokładność zdjęcie nr 8 Żądana dokładność zdjęcie nr 9 Żądana dokładność zdjęcie nr 10
Żądana dokładność zdjęcie nr 11
Żądana dokładność zdjęcie nr 12 Żądana dokładność zdjęcie nr 13 Żądana dokładność zdjęcie nr 14
Żądana dokładność zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Żądana dokładność zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Żądana dokładność zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami