Blog

02.03.2020

Taczki

W artykule znajdziesz:

Taczki

Taczki

Taczki bywają drewniane z kółkiem żeliwnym i stalowe. Objętość skrzynki w taczce 0,05-0,15 m3. Taczka stalowa o pojemności 0,075 ir. ze skrzynią z blachy 1,5 mm na szkielecie z rur, z kółkiem kuto-spawanym i uchwytami drewnianymi. Dobrze skonstruowana taczka powinna mieć środek ciężkości w stanie naładowanym 1 normalnie podniesionym w odległości od osi kółka nie większej niż 1 długości liczonej od tej osi do końca uchwytów (program uprawnienia budowlane na komputer).
W celu zmniejszenia oporów tarcia ruch taczek powinien się odbywać po torze, który układa się z bal. o szerokości 20 cm i grubości 5 cm okutych na końcach obręczami z płaskowników.

Zalety przewozu taczkami: szczupłość miejsca potrzebnego do ruchu łatwa skrętność, dość znaczny dopuszczalny spadek (do 10%), tani tor Strona ujemna - niewielka objętość taczek i duże zużycie robocizny (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Przewożenie taczkami opłaca sie przy niedużych odległościach 50-^ 70 m, najwyżej do 100 m.

Wywrotki są to wózki jeżdżące po torze szynowym, zaopatrzone w koleby blaszane obustronnie przechylane (uprawnienia budowlane). Wywrotki wykonywane SĆ w dwóch rodzajach - z hamulcem i bez hamulca. W Katalogu Sprzętu Budowlanego podane są 3 rodzaje wywrotek w zależności od pojemność: koleb 0,75 m3, 1,0 m3 i 1,5 m3. Szerokość toru przyjęto 600 mm.
Największy spadek toru szynowego wynosi 0,04. W zależności od spadku toru i pojemności wywrotki do poruszania jej przez ludzi potrzeba 1 lub 3 robotników.
Praktycznie przyjmuje się, że użycie wywrotek opłaca się1):

a) przy popychaniu ręcznym na odległość do 500 m, jeżeli objętość ziemi -wynosi co najmniej 10 000 m3,

b) przy napędzie konnym na odległość 500-1000 m, jeżeli objętość ziemi wynosi co najmniej 20 000 m3,

c) przy napędzie mechanicznym (lokomotywki parowe, spalinowe, elektryczne itp. na odległość powyżej 500 m, jeżeli objętość ziemi wynosi powyże; 50 000 m3 (program egzamin ustny).

Wozy chłopskie są nadal ważnym środkiem przewozowym, zwłaszcza w braku samochodów i niemożności zastosowania przewozu szynowego. Przewożenie tymi wozami może się opłacać przy odległościach od ok. 100 m do ok. 1 kilometra, a w szczególnych przypadkach do kilku kilometrów.

Objętość załadowanej ziemi

Objętość załadowanej ziemi w zależności od spadków drogi wynosi: 0,5-1 m3 na wozach jednokonnych, 1-5-1,5 m3 na wozach dwukonnych (opinie o programie).
Jeżeli ładowanie odbywa się ręcznie, wskazane jest stosowanie 2 wozów dla jednego zaprzęgu z przeprzęganiem koni po przyjeździe pustego wozu do wozu już uprzednio załadowanego.
Samochody stosowane obecnie w budownictwie polskim są różnych typów, a przede wszystkim ZIS-150 o nośności 4 T A3-200 o nośności 5-7 T, Star-20 o nośności 3,5 T; ponadto GMC,
Studebacker, Praha.

Najwygodniejsze do transportu ziemi i materiałów sypkich (piasek, żwir itp.) są samochody-ładowarki, zaopatrzone w skrzynie-wywrotki mogące się przechylać do tyłu lub na boki (segregator aktów prawnych).
W Katalogu Sprzętu Budowlanego produkcji krajowej (1951 r.) podany jest samochód sześciokołowy Star-20 o nośności 3,5 T ze skrzynią przechylaną do tyłu systemem hydraulicznym uruchomianym silnikiem samochodu. Czas potrzebny na podniesienie skrzyni pod kątem 45wyładowanie i opuszczenie z powrotem wynosi 40-:- 60 sekund.
W celu ułatwienia wyładunku ze zwykłych samochodów ciężarowych, jakie mogą być w dyspozycji kierownictwa budowy, zaopatruje się niekiedy ich skrzynie w pochyłe dwuspadowe dno z desek osadzonych na ramie, a boki skrzyni przystosowuje się do łatwego otwierania.
Stosując samochody należy wykorzystać pełną ich nośność.

Pociągi samochodowe. W celu wykorzystania siły pociągowej silnika stosuje się pociągi samochodowe złożone z samochodu lub ciągnika i przyczep.
W Polsce produkowane są ciągniki na kołach ogumionych i ciągniki gąsienicowe (promocja 3 w 1).
Ciągnik na kołach ogumionych „Ursus 45“ o mocy silnika 45 KM ma 3 biegi do przodu i jeden wsteczny. Silnik niskoprężny ropowy z gruszą żarową jednocylindrowy, chłodzony wodą. Szybkość ciągnika na III biegu 15 km/godz. Ciężar 3,5 T.
Ciągnik gąsienicowy ,,KD-35“ o mocy silnika 35 KM ma 5 biegów oraz bieg wsteczny. Silnik Diesel 4-cylindrowy.

Szybkość na 5 biegu 9,1 km/godz. Ciężar 3.7 T. Obciążenie na grunt od gąsienicy 0,72 kG/cm2.
Przyczepa zwykła produkcji krajowej o nośności 3 T jest dwuosiowa z kołami ogumionymi i skrzynią drewnianą z 3 bokami otwieranymi. W pociągu samochodowym mogą być 1, 2 lub 3 takie przyczepy.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami