Blog
Tarcica liściasta uprawnienia budowlane
W artykule znajdziesz:
Tarcica liściasta uprawnienia budowlane
Tarcica liściasta dzieli się na 3 grupy - A, B, C. Do grupy A zalicza się tarcica dębowa, jesionowa, wiązowa i akacjowa; do grupy B bukowa, brzozowa, olchowa, grabowa, klonowa i jaworowa; do grupy C - lipowa, topolowa, osikowa i wierzbowa (program uprawnienia budowlane na komputer). W zależności od jakości tarcica liściasta - obrzynana i nieobrzynana - dzieli się na 4 klasy IV, z wyjątkiem deseczek, które dzielą się na 2 klasy - I i II.
Poza tym dla całego sortymentu jest grupa jakości I/II. Jakość tarcicy nieobrzynanej ustala się na podstawie normy PN-59/D-96002, w której zamieszczone są dla każdej grupy tarcicy odpowiednie wymagania oraz podstawy do określenia jakości i rozmiarów występowania wad (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Obliczanie miąższości przeprowadza się zgodnie z PN-58/D-03001. Długość sortymentów mierzy się najkrótszą odległością między czołami z dokładnością przyjętego stopniowania i z zachowaniem dopuszczalnych odchyłek (uprawnienia budowlane). Części mniejszych od przyjętych stopni długości nie uwzględnia się z wyjątkiem wymiarów podanych w zamówieniach specjalnych. Pomiar szerokości wykonuje się w połowie długości. Jeżeli w tym miejscu znajdują się jakiekolwiek zniekształcenia, pomiar przeprowadza się dwukrotnie: poniżej i powyżej granicy zniekształcenia w równych odległościach od środka długości.
Jako szerokość przyjmuje się średnią arytmetyczną tych pomiarów, zaokrągloną do pełnych cm w dół. Pomiaru szerokości dokonuje się dla tarcicy o grubości poniżej 45 mm jednostronnie po węższej stronie; dla tarcicy o grubości 45 mm i wyżej - obustronnie, a za właściwą szerokość przyjmuje się średnią arytmetyczną z tych pomiarów, zaokrągloną do pełnych cm w dół (program egzamin ustny). Objętość (miąższość) wyraża się w metrach sześciennych z dokładnością do trzech miejsc dziesiętnych. Tarcica oraz drewno okrągłe okorowane są przedmiotem dalszej przeróbki w zakładach przemysłu drzewnego - stolarniach budowlanych , i meblowych, parkieciarniach, zakładach sklejek, płyt pilśniowych wiórowych itp. Stolarnie i zakłady w zależności od rodzaju przerobu są zaopatrzone w odpowiedni park maszynowy. Do stolarki budowlanej powinno się stosować tarcicę iglastą. Drewno liściaste z powodu ograniczonej jego ilości powinno być stosowane na wyroby w postaci fornirów, oklein itp., a nie w postaci masywu.
Drewno odpadowe i gorszych gatunków powinno być stosowane do produkcji wełny drzewnej, płyt pilśniowych itp. Trociny powinny być wykorzystywane do produkcji posadzek skałodrzewnych, płyt gorąco prasowanych z dodatkiem klejów syntetycznych, na mączkę drzewną, do trocinobetonów itp.
Okleiny (forniry) są to cienkie płaty drewna grubości 0,6-Hi,5 mm, otrzymywane drogą skrawania płaskiego na specjalnych strugarkach lub rozwijarkach (opinie o programie). Służą do oklejania powierzchni wyrobów drewnianych w celu uszlachetnienia ich wyglądu zewnętrznego lub do produkcji sklejek.
Obłogi
Obłogi są to cienkie płaty drewna o grubości l,0-3,0 mm, otrzymywane podobnie jak okleiny drogą skrawania płaskiego. Służą do oklejania środków płyt stolarskich jak również jako podkład pod okleinę.
Okleiny i obłogi wycinane w kierunku równoległym do średnicy mają ładniejszy rysunek niż rozwijane z obwodu. Te ostatnie mogą być znacznie szersze, a produkcja ich znacznie tańsza. Na okleiny i obłogi nadaje się drewno brzozowe, bukowe, dębowe, jesionowe, lipowe, olchowe, orzechowe, wiązowe, sosnowe i świerkowe. Drewno przeznaczone na okleiny i obłogi powinno być uprzednio parzone, aby stało się bardziej podatne na działanie noży (w gorącej parze drewno mięknie, przez co daje się łatwo obrabiać). Poza tym parzenie zwiększa giętkość i obniża kurczliwość drewna. Po skrawaniu materiał ten suszy się w specjalnych suszarniach (segregator aktów prawnych).
W zależności od jakości drewna i jego wad rozróżnia się 3 klasy oklein.
Sklejki otrzymywane są przez sklejanie arkuszy fornirów. W celu uniknięcia spaczeń i skrzywień w gotowej płycie sklejki, arkusze fornirów sklejane są ze sobą pod kątem prostym lub ostrym. Liczba sklejanych arkuszy jest zwykle nieparzysta. Arkusze fornirów zewnętrznych z obu stron sklejki, tzw. obłogi, mogą być tej samej grubości co forniry wewnętrzne lub nieco grubsze, lecz z jednakowego rodzaju drewna.
Forniry wewnętrzne mogą być z różnych rodzajów drewna, jednak powinny być umieszczone symetrycznie względem płaszczyzny środkowej zarówno pod względem rodzaju drewna, jak i pod względem grubości. Wskazane jest również, aby wszystkie symetrycznie leżące forniry, zwrócone były jednakowymi stronami (lewymi lub prawymi) w stosunku do płaszczyzny środkowej (promocja 3 w 1). Środkowy fornir może być zastąpiony dwoma sklejonymi wzdłuż włókien fornirami, które wówczas traktuje się jako jeden arkusz.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32